Війна внесла корективи в адаптацію світових інноваційних технологій в Україні: навіть за умови повного фінансового покриття українським аграрієм, виробники не поспішають приїздити з новими продуктами.
Тож сільськогосподарські товаровиробники удосконалюють технології, які вже доступні на українському ринку. Про це йшлося в межах дводенного аграрного саміту «Міністерство змін: R&D and digital farming», організованого асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» cпільно з агенцією UCABevent.
Аграрній компанії ІМК вдалося досягти результату $33/га по витратах на запчастини та ремонт за середніх показників на ринку $45-50/га, зазначає заступник генерального директора з інновацій ІМК Богдан Кривіцький.
Аргументуючи, як цього вдалося досягти, він додає, що секрет мінімальних витрат на техніку — у збалансуванні її ефективності. В компанії щорічно направляють капітальні інвестиції в техніку, на складах мають низький рівень неліквідних запасних частин, мають низькі перехідні залишки на кінець року, а також операційна оренда дозволяє почуватися особливими клієнтами з партнерами.
У компанії Kernel дотримуються двох головних тез — планування використання технологій та здійснення контролю за ними, зазначає заступник директора агробізнесу з інноваційного і цифрового розвитку Kernel Євгеній Сапіженко.
За його словами, стратегія в точному землеробстві у компанії критично не змінилась, однак важливішим стає акцент на скороченні витрат. «Маємо проєкт із методології використання точного землеробства, під який виділили частину території, де робимо все за цією технологією, дозволяємо собі експериментувати та робити помилки», — пояснює він.
Водночас Євгеній Сапіженко додає, що за останній сезон не побачили великої різниці з іншими полями, додаткові добрива не показали істотних змін.
Продовжують рух у напрямі точного землеробства й в МХП. Керівник відділу сервісу систем контролю та точного землеробства компанії Павло Нестеренко наголошує, що особливої уваги потребує відновлення ґрунтів і постійне оновлення інформації про кожний метр земельної ділянки.
На його думку, варто сконцентруватися на певних точкових речах. Наприклад, МХП нещодавно вдалось здійснити картографування частини земельних ділянок, що надає велику кількість даних для аналітики, накладаючи різні шари, картографію та зону продуктивності.
У «Контінентал Фармерз Груп» шукають свої рішення, як застосовувати існуючі технології відповідно до власних потреб, розповідає начальник управління розвитку та інновацій компанії Дмитро Зайцев.
За його словами, на сьогодні концептуально завершених рішень, таких як невеликі роботи, які можуть виконувати певну операцію, в Україні ще немає.
«На ці технології можна подивитися в інших країнах, але це не дасть повного розуміння. Також активно розвивається й підхід до зменшення кількості трактористів, коли працює одна техніка з водієм, а за нею рухаються повністю автономні машини. Це втричі збільшує продуктивність. Але є багато нюансів застосування — не скрізь рельєф поля ідеальний, є природні причини ускладнення обробітку або потреба об’їхати певну ділянку», — резюмує він.
«Агросектор хоче розвиватися в бік осучаснення, оскільки це допомагає вийти на інший фінансовий рівень, однак рішення приймаються відповідно до розрахунку рентабельності та можливостей виробництва, — резюмує засновник SAPIGA AGRO GROUP Віталій Сапіга. — Інколи варто починати з азів, визначити, чи може компанія впровадити сучасні технології, скільки кроків потрібно зробити до точного землеробства. Адже інколи для початку слід хоча б замінити тракторний парк на більш сучасний».
AgroPortal.ua за матеріалами UCABevent