Перші в Європі та четверті у світі: в Україні формується промисловий горіховий бізнес

17 травня 2024, 06:17 3216

Виробництво волоського горіха у світі щороку зростає на 7,23% упродовж останніх років. До четвірки найбільших світових країн-виробників волоського горіха належить Китай, США, Чилі, Україна. За виробництвом та експортом Україна посідає перше місце у Європі й четверте — у світі.

Про нинішню ситуацію в горіхівництві та перспективи галузі AgroPortal.ua дізнавався у президента ВГО «Українська горіхова асоціація» Геннадія Юдіна.

За вашими прогнозами, до яких розмірів Україна може збільшити насадження горіхів?

Геннадій Юдін: Ще років 10-15 тому горіх в українських садах виконував роль гордого одинака, який обдаровував родини декількома кілограмами своїх плодів та використовувався винятково в домашній кулінарії. Проте останнім часом цій продукції стало затісно в межах садиб. Горіх став проситися у великий світ і навіть претендувати на роль володаря українських садів. 

Впродовж останніх 6-7 років в Україні динамічно розвивається горіхівництво, яке є сегментом садівничої галузі країни. Площа горіхових промислових садів постійно збільшується. Вже шостий рік поспіль новостворені промислові горіхові сади складають левову частку від площі всіх нових садів країни, закладених із допомогою державної підтримки. За період 2018-2024 років закладено 14 530 га садів (станом на 14.05.24 р.), з них — 5 886 га горіхових, або 41% від загальної площі всіх новостворених садів у країні, закладених з допомогою програм державної підтримки.

Розкажіть детальніше про державну підтримку на закладання горіхових садів. Наскільки вона ефективна?

Геннадій Юдін: Загалом державна підтримка садівничої галузі здійснюється за двома програмами, затвердженими урядом. 

Досить добре відома садівникам постанова КМУ №587 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства» (зі змінами, в останній редакції від 09.02.2022 р.), яка діяла в період 2018-2021 років, тимчасово, на період війни, не працює.

Наразі діє постанова Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року №738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», що надає державну підтримку садівникам для створення нових садівничих насаджень. 

Всі програми державної підтримки орієнтуються на створення промислових садів насамперед із саджанців, які закуповуються в офіційних сертифікованих розсадниках. В Україні достатньо фахових горіхових розсадників: «Центр промислового горіхівництва та виноградарства» (Херсонська область), «Батьків Сад» (Хмельницька область), Hazelstar (Черкаська область), «Золотий горішок» (Хмельницька область), «Єфрем» (Вінницька область), «Сади Черкащини» (Черкаська область) та інші.

У яких областях сконцентровані зараз найбільші горіхові плантації?

Геннадій Юдін: На сьогодні в Україні під промисловими горіховими садами — 13,1 тис. га. Близько 7,0 тис. га — фундукові сади, близько 6,0 тис. га — сади волоського горіха, близько 0,1 тис. га — мигдалеві. Найбільше промислових садів вирощується у Київській, Закарпатській, Черкаській, Дніпропетровській, Одеській областях. Найменше — це північні та східні області: Рівненська, Чернігівська, Луганська, Донецька.

Які сорти переважають?

Геннадій Юдін: Для створення промислових горіхових садів використовуються сорти українсько-молдовської селекції. Дуже добрі показники врожайності на півдні України в горіховому саду ТОВ «ВОЛ-НАТ» (площа саду 95 га) мають сорти французької селекції Лара та Фернор. Також у південній зоні України почали вирощувати американський сорт Чандлер.

Для створення промислових фундукових садів здебільшого використовуються сорти італійської селекції (Тонда різних найменувань) та класичні європейські (Барселонський, Каталонський). Ці сорти орієнтовані на інтенсивне вирощування згідно з міжнародними технічними стандартами їх промислового використання, мають достатній досвід з вирощування, обслуговування та переробки в інших «горіхових» країнах.

Сорти фундука української селекції здебільшого використовуються на невеликих присадибних ділянках, у дачному садівництві. Але наразі вивчаються можливості створення промислових садів із сортів української селекції, з нових сортів фундука, які були створені нашими селекціонерами.

Скільки в Україні закладено садів фундука?

Геннадій Юдін: Сьогодні в країні тільки два промислових сади фундука, щепленого на ведмежому горіху, де вирощуються дерева за системою «Органік стандарт». До того ж обидва знаходяться в різних кліматичних умовах: ФГ Nuts'N'Garden (площа 22 га), де вирощуються щеплені фундукові саджанці, — на півдні Київщини, а фундуковий сад АФ «Світанок» (площа 172 га, де 106 га — горіх волоський, 66 га — фундук) — у північно-східній частині України, в Богодухівському районі Харківщини.

Обидва сади — це насамперед великі промислові горіхові лабораторії Української горіхової асоціації, в яких відпрацьовуються технологічні карти вирощування, обробки та захисту саджанців фундука, щеплених на ведмежому горіху, порівняння їх із промисловим вирощуванням фундука на кореневласній основі, порівняльна економіка цих промислових насаджень.

Над чим зараз працюють селекціонери?

Геннадій Юдін: В Україні є фахові селекціонери-фундуководи, які досліджують на своїх ділянках практично всю світову селекцію фундука, щорічно поповнюючи свою колекцію новими сортами. Ці колекції фундука є практично центрами їх первинного сортовипробування. Від правильного підбору сортів під час створення промислових садів залежить їхня ефективність і рентабельність. У багатьох колекціях є сорти американської селекції, частина з них уже в Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

Проходять практичне випробування нові шпалерні технології вирощування фундука, які попередньо показують обнадійливі результати порівняно з класичними за врожайністю та способом збирання.

Більшість промислових садів України мають інтенсивне спрямування з додатковим живленням та краплинним зрошенням. Частина горіхових садів орієнтована на органічні стандарти.

Сади фундука утримуються в штамбовій і кущовій формі, набуває поширення створення садів на підщепі ведмежого горіха.

Чи створюються та реєструються нові сорти для інших нових напрямів?

Геннадій Юдін: Новий напрям в українському горіхівництві — розвиток крупноплідних сортів горіха волоського та фундука. Ці горіхи дуже добре реалізуються в роздріб. Розвиток цього напряму має хорошу перспективу реалізації на святкових новорічних базарах у країнах ЄС.

Лідером у створенні таких сортів-велетнів є ізмаїльський селекціонер-дослідник О. Пономаренко, який вже зареєстрував у реєстрі такі сорти як ІНТР (горіх волоський), Велетень Бессарабії (фундук), готується до реєстрації ще один новий велетенський волоський горіх. Уже також зареєстрований крупноплідний фундук Хустська бомба (автор М. Стець). Незабаром ми побачимо результати кропіткої селекційної праці з крупноплідними фундуками фахового новатора-горіхівника С. Кучугурного з Черкащини. Активно у створенні крупноплідних горіхів працює відомий фахівець І. Юкал з Вінниччини.

Якщо говорити про експортний потенціал, то які горіхи вивозяться з України, в яких обсягах і до яких країн?

Геннадій Юдін: Для висхідної динаміки площ промислових горіхових садів наступним закономірним етапом є вихід на світовий горіховий ринок.

Сучасний стан глобального горіхового ринку характеризується зростанням вимог і потреб споживачів, мінливістю цін, посиленням конкурентних позицій інших країн, тимчасовим зниженням попиту на горіхи через коронавірус та війну в Україні.

Наразі левова частка горіхів експортується до країн Євросоюзу, Азії та Південного Сходу. Важливо, що щорічний експорт волоських горіхів у товарній структурі зовнішньої торгівлі України по групі 08 (Їстівні плоди та горіхи) становить третину всіх валютних надходжень від експорту садівничої продукції. Зокрема, торік було експортовано горіхів на суму $77,3 млн (30,1% від експорту садівничої продукції з України).

Поки що експорт горіхів — це тільки горіхова сировина: горіх волоський у шкаралупі та горіх волоський без шкаралупи. Незважаючи на пожвавлення експорту волоських горіхів торік, наразі внаслідок великої кількості тимчасових посередників-експортерів український горіх знецінено на світовому ринку. Недосконалість українського законодавства в питаннях експорту волоських горіхів створює умови для експорту продукції, яка збирається у населення, через тимчасових посередників, які зменшують валютні надходження в Україну, працюють через офшори тощо. 

2023 року відбулися перші спроби експорту вітчизняного фундука. Однак, щоб посісти стабільне місце на світовому горіховому ринку, потрібно презентувати на світовому рівні горіхову галузь як сформований промисловий бізнес, у структурі якого є промислові сади з якісними сортами, переробка в технічно оснащених переробних підприємствах.

Яке ваше бачення подальшого розвитку горіхової галузі в Україні, і що для цього потрібно?

Геннадій Юдін: З огляду на світове зниження попиту на горіхи та знецінення їх вартості за останні три роки (два позаминулих роки — «ковідні», минулий та поточний — війна в Україні), в горіховій галузі робиться наголос на організації подальшої переробки вітчизняних горіхів та фундука, виготовлення харчових продуктів із них: борошна, олії, пасти тощо. 

Стартовим майданчиком для позиціонування, створення міжнародного іміджу є торгові виставки. Вже четвертий рік поспіль ВГО «Українська горіхова асоціація» співпрацює з проєктом «Сприяння виходу малих і середніх підприємств плодоовочевого сектору на зовнішні ринки», що впроваджується International Trade Centre (ІТС) в Україні та спрямований на покращення позиціонування та підвищення ефективності просування українського горіха на світових ринках. Проєкт ITC в Україні проводить велику роботу та допомагає виробникам, переробникам овочів і фруктів, галузевим асоціаціям підвищити конкурентоспроможність, відкрити доступ до нових ринків.

Участь делегацій Української горіхової асоціації з власними виставковими стендами на міжнародних продуктових виставках Anuga в Кельні (Німеччина), Sial Paris (Франція), Gulfood у Дубаї (ОАЕ) підтвердила реальну можливість експорту якісного сортового волоського горіха та фундука, вирощеного в промислових садах України, за цінами вище, ніж складені середні ціни в Україні.

Основна мета потужних команд горіхових фахівців, які беруть участь у світових виставках, — створення стійкого міжнародного іміджу для молодої горіхової галузі України.

Потрібно презентувати на світовому рівні українську горіхову галузь як сформований промисловий бізнес, що має інфраструктуру, яка спроможна забезпечувати системні експортні постачання якісного горіха, має свої промислові сади з сортовим волоським горіхом, фундуком (а незабаром — із мигдалем), високотехнологічну переробку в технічно оснащених переробних підприємствах, потужних експортерів із достатнім досвідом. Необхідно показувати потенційним міжнародним партнерам переваги системного горіхового бізнесу та якість продукції.

Є стародавній мудрий вислів: «Дорогу здолає той, хто йде». Приєднуйтесь до нас — ходімо разом!

Дякую за розмову!


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua