Сад, корисні снеки та туризм. Як на Кіровоградщині родина розбудовує горіховий бізнес

24 березня 2024, 06:00 3548

Свій власний горіховий сад родина Кадікових заклала 2022 року. Сьогодні його площа — 2 га, на яких встигли висадити горіхи пекан, волоський горіх, фундук і мигдаль. Всього 480 горіхових дерев і 40 дерев липи. Перший урожай мигдалю планують отримати за два роки, пекан починає плодоносити через 5 років після висадки. А фундук уже минулого літа дав трошки горішків.

«24 лютого 2022 року мала відбутися фінальна зустріч-тренінг із написання бізнес-планів у проєкті «Крила» для жінок від організацій Convictus Ukraine і Pact. Але розпочалася війна, і ми родиною виїхали на батьківщину чоловіка — у невелике село на Кіровоградщині. Було складно зорієнтуватися в новому середовищі, мій емоційний стан був жахливим, але наявність землі у приватній власності наштовхнула мене на думку, що потрібно використати наявні ресурси і створювати майбутнє для наших дітей», — розповіла AgroPortal.ua власниця горіхового саду Ольга Кадікова.

Вона почала навчатися ландшафтному дизайну онлайн і потроху перебудовувати і прикрашати ділянку перед будинком свекрів. У липні 2022 року відновили тренінг із написання бізнес-планів, і Ольга написала перший у своєму житті.

«Це була моя мрія — залишити у спадок для своїх доньок щось масштабне, і щоб ця справа обʼєднала родину, а також мала соціальний вплив на громаду і відповідала цілям сталого розвитку. Мало хто вірив в успішність мого бізнес-плану, адже гранти давали на обладнання або навчання. Але я отримала грант на перші 40 саджанців горіха пекан від проєкту «Крила» від організацій Convictus Ukraine і Pact. І восени 2022 року ми заклали наш горіховий сад», — розповідає Ольга Кадікова.

Ця справа обʼєднала їхню родину в спільній мрії — горіховий сад родини Кадікових. Батьки чоловіка отримали нову велику ціль у житті й дуже допомагають. 

«В Україні ми знайшли декілька господарств, що вирощують саджанці на продаж. Проаналізували інформацію про них, зʼїздили і особисто познайомились, отримали змістовну консультацію і придбали саджанці. Мигдаль купили на Одещині, а пекан, фундук і волоські горіхи — на Вінниччині», — ділиться досвідом власниця саду.

Ольга продовжує навчатися, брати участь у тренінгах, форумах, грантових програмах. Також є активною членкинею ГС «Бізнес Мережа Сільських Жінок», яка підтримує сільських жінок у різний спосіб: навчання, нетворкінг, стріми, освітні матеріали, консультування у питаннях навколо бізнесу, і навіть курси англійської мови. 

Після першого гранту Ольга Кадікова отримала ще грант на мінітрактор у проєкті SEED 2.0 від Global compact Ukraine. Крім того, вже цього року почала втілювати проєкт «Жінка і її бізнес у фото», через який хоче показати і розповісти, які українські жінки потужні та які цікаві власні справи мають.

На території саду знаходиться пасіка, якою опікуються батьки чоловіка Ольги — Андрій Андрійович та Людмила Андріївна. У вуликах проживає 25 бджолосімей. Сад і пасіка знаходяться у мальовничому місці, яке чудово підходить для розвитку туристичного напряму, над чим і думають підприємці. Збираються активно взятися за втілення через 3-4 роки. А ще в планах родини Кадікових —облаштувати лінію з фасування горіхів для снеків, виробляти олію та мигдалеве борошно. Але це все потребує фінансування, адже обладнання дуже дороге. 

«Цьогоріч плануємо ущільнити міжряддя дерев гарбузами і потім використовувати насіння для продажу. Також восени збираємося висадити ще до 300 дерев мигдалю. Хочу ще виноград посадити для нас і майбутніх туристів. Мрію, щоб наш сад став родзинкою цієї місцевості, допоміг розвитку громади і залишився у спадок нашим донькам. А поки ми працюємо над реалізацією. Я вірю, що ми, українці, маємо найкращі землі, ми працьовитий народ, і наш дух не зламати», — підсумувала Ольга Кадікова.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua