Під урожай 2025 року аграрії збільшили посіви озимої пшениці та навесні планують сіяти більше кукурудзи, ніж торік. Для оптимального розвитку культур і отримання високих урожаїв рослинам насамперед необхідне ефективне та якісне живлення. Тож українські фермери вже запасаються добривами.
Подивитися на власні очі, як виробляються добрива, аграрії з різних куточків України змогли під час поїздки на потужності з виробництва мінеральних добрив компанії Elixir Group (Сербія), яку організувала для них компанія «Каспіт Трейд». Вони вже рік співпрацюють із сербськими виробниками і пропонують їхню продукцію в Україні.
У складі Групи компаній Elixir Group є дві виробничі ділянки, які розташовані у містах Шабац (Elixir Zorka) і Прахово (Elixir Prahovo), Республіка Сербія. Добрива на двох потужностях виробляються для внутрішнього та зовнішнього ринків. За рік обидві потужності виробляють до 1 млн т продукції — добрива (600 тис. т), фтористий алюміній та фосфорну кислоту.
Elixir Zorka — це 1 із 6 європейських виробників фосфорної кислоти. Це власне сучасне виробництво найактуальніших формул комплексних мінеральних добрив для сільськогосподарських культур. За рік завод у м. Шабац виробляє 300-330 тис. т добрив.
70% добрив експортується до понад 85 країн світу.
Виробництво заводу Elixir Zorka включає різні композиції складних мінеральних добрив найвищої якості, які характеризуються високою концентрацією поживних елементів, рівномірним гранулометричним складом і високою розчинністю гранул у воді в ґрунті. Дані мінеральні добрива повністю задовольняють поживні вимоги різних культур незалежно від виробничого процесу та якості ґрунтів.
Стратегія досвідчених — не економити на добривах
Підприємство ТОВ «ГАДЗ-АГРО» розташоване на Тернопільщині. Тут обробляють 32 тис. га землі, вирощуючи зернові та олійні культури (пшеницю, ячмінь, кукурудзу, сою, ріпак, соняшник). Кукурудза займає 35% від усього земельного банку господарства. Також у структурі підприємства є поголів’я ВРХ. Мають комбікормовий завод, який забезпечує діяльність тваринницького комплексу. До холдингу входить і 700 га яблуневого саду, урожай переробляється на соки, пюре та інші продукти дитячого харчування.
У 2025 році господарство буде потроху відмовлятися від ячменю і більше вирощувати кукурудзи та сої. Соняшник і ріпак у регіоні показують непогані результати. В цілому, зазначає Ігор Романчук, структура посівів кардинально не зміниться.
«Для сільськогосподарських культур ми використовуємо добрива, аби врожаї були хорошими, а рослини отримували необхідне живлення. Загалом купуємо селітру, карбамід, КАС, сульфат амонію, NPK. Ми ніколи не економимо на добривах, незважаючи на те, що ціни на них доволі високі, адже намагаємося дати рослинам ті елементи, які необхідні», — говорить комерційний директор підприємства.
Добрива закуповують наперед згідно з планом. Наприклад, зібрали врожай і на наступний рік прораховують необхідну кількість, моніторять ринок, ціни — і закуповують. На сезон 2025 року вже повністю закупили селітру, NPK, сульфат амонію, очікують на постачання карбаміду від «Каспіт Трейд».
Важливо знайти надійного постачальника добрив
Земельний банк ПП «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції» становить приблизно 8 тис. га, поля зосереджені на Чернігівщині. 3,5 тис. га наразі заміновані. Підприємство вирощує кукурудзу, сою, соняшник, ярий ячмінь, озиму пшеницю, просо, а також має ВРХ — загалом 450 голів. Ферма знаходилася близько до ворожого кордону, однак торік її релокували і наразі розвивають.
Свою продукцію реалізують як на внутрішньому ринку, так і на експорт. Вивозять загалом кукурудзу, інші культури переробляють в Україні. Кукурудза для господарства є найрентабельнішою культурою, середня врожайність складає 8-12 т/га. Соняшник збирають у межах 2,5-3 т/га, пшеницю — 5-6 т/га.
У зв’язку з ситуацією в Україні підприємство намагається заощаджувати на добривах, але водночас забезпечує рослини усіма необхідними елементами живлення.
«Минулого року ми застосовували КАС на кукурудзі. Звичайно, використовуємо карбамід, аміачну селітру і NPK під час висіву, однак з 2022 року такі добрива вносимо не під усі культури. Наприклад, під озиму пшеницю вносимо їх у рядок», — зазначив агроном підприємства.
На сезон 2025 року добрива ще не закуповували, потребу формуватимуть після новорічних свят. Підприємству будуть необхідні карбамід, аміачна селітра та NPK. Засіватимуть 3,5 тис. га кукурудзою, 1,7 тис. га соняшником, 1,8 тис. га просом, 2-3 тис. га соєю. Пшеницю вже висіяли, ячмінь прибирають із сівозміни наступного року, оскільки опадів немає, культура не кущиться, відповідно, це впливає на врожай.
За словами агронома господарства, у сезоні-2025 ставку робитимуть на сою, оскільки площа значна, і ціна на культуру хороша. Сьогодні в портах ціна на сою сягає 19,5 тис. грн/т.
За словами фахівчині, в «Епіцентр-Агро» завжди планують і намагаються заздалегідь придбати добрива. Щодо КАС, то їх у компанії виробляють самостійно, тож на цьому заощаджують.
Співпрацювати з «Каспіт Трейд» почали цьогоріч, навесні закупили сульфат амонію виробництва Elixir Zorka і азербайджанський карбамід.
На врожай 2025 року вже висіяли ріпак озимий, пшеницю озиму, посіви яких збільшили, натомість зменшать площі соняшнику. Навесні також будуть сіяти кукурудзу, яку повертають у сівозміну, адже цього року не сіяли, також засіють деякі площі соєю.
«Для цих культур ми будемо закуповувати сульфат амонію, застосуємо дуже багато КАС, восени вже встигли внести безводний аміак, як і планували, тому навантаження на азотну групу навесні буде менше. Також будемо вносити карбамід там, де не зможемо внести КАС. Стартові добрива завжди застосовуємо, але в меншій кількості, ніж було раніше, і використовуватимемо комплексні добрива. В цілому ми витримуємо баланс. У нас різні формули добрив, ми диференційовано підходимо до внесення: дивимося, на яких ділянках варто внести більше, а де менше того чи іншого добрива», — зазначає фахівчиня.
Аграрії впроваджують у виробництво РКД
СФГ «Урожай» в Сумській області обробляє приблизно 12 тис. га землі. Вирощують кукурудзу, яка займає 70% від загальної площі, соняшник і озиму пшеницю висівають на 1,7 тис. га, ячменю вирощують мало, суто для пайовиків.
На сьогодні найрентабельнішим для підприємства є соняшник. Цього року зібрали майже 4 т/га. Це хороший показник, зазначає агроном господарства Владислав Шмаль, і ціна на культуру хороша — приблизно 24 тис. грн/т.
За його словами, кукурудза цьогоріч, може, і була б рентабельною, але значна посуха влітку вплинула на врожайність. У середньому вдалося зібрати 8 т/га кукурудзи.
Окрім рослинництва, на підприємстві утримують майже 3 тис. голів ВРХ, органічне добриво використовують на незначній площі господарства.
Як розповів Владислав Шмаль, до повномасштабної війни підживлювали рослини більше. Бувало, що комплексні добрива восени використовували по 200 кг/га, але як із початком війни ціни на добрива зросли, норми довелося зменшити.
На думку заступника директора з комерційних питань ТОВ «ГАДЗ-АГРО» Ігоря Романчука, відносно цін на зерно вартість добрив більш-менш нормальна.
«На азотну групу добрив напряму впливає вартість газу, оскільки це основне джерело живлення для заводів, які виробляють азотні добрива. Відповідно, сьогодні ціна на газ оптимальна, тому й ціни на азотну групу (селітру, карбамід, сульфат амонію) порівняно низькі», — коментує фахівець.
Вікторія Полевик, AgroPortal.ua