У сучасному сільському господарстві дослідження та тестування аграрних технологій і продуктів мають важливе значення для підтримання стабільності та підвищення ефективності виробництва. Останнім часом значну увагу привертають польові та лабораторні дослідження, які дозволяють оцінити вплив нових технологій на врожайність і якість продукції.
Про специфіку роботи з тестовими полями, методи дослідження та виклики, які виникають під час випробувань, розповідає агроном-дослідник компанії Vitagro Partner Валентин Стороженко.
Валентин Стороженко: Існує два способи проведення таких випробувань: польові дослідження, як класичний метод, де випробування проводяться безпосередньо на полях під відкритим небом, та лабораторні, або по-іншому — дослідження в контрольованих умовах. Цей метод випробувань проводиться в теплицях, фітокімнатах або лабораторіях з контрольованими умовами, такими як температура, вологість та освітлення.
Ми маємо можливість проводити дослідження як на тестових полях, так і в фітокімнатах за контрольованих умов.
Валентин Стороженко: Метод дозволяє досліджувати і оцінювати ефективність як ЗЗР, так і мікродобрив в умовах, максимально наближених до реальних, включно з природними факторами, такими як погодні умови, типи ґрунтів, наявність шкідників тощо.
І таким чином ми отримуємо найбільш об’єктивну інформацію стосовно дослідження ЗЗР, мікродобрив, добрив та уявлення про те, як вони будуть працювати у різних умовах, і з якими ризиками можна зіткнутися.
Валентин Стороженко: Для проведення досліджень ЗЗР, РКД та мікродобрив на тестовому полі ми сіємо сою, соняшник, кукурудзу, озиму та яру пшеницю. По кожній із цих культур наприкінці дослідження ми можемо зробити точний висновок.
Валентин Стороженко: Безпосередня взаємодія між агрономом-дослідником та розробниками є критично важливою для успішного випробування нових продуктів. Ми ділимося інформацією про нові технології, інновації та плани впровадження цих інновацій в нові продукти. Обговорюємо основні проблеми, які можуть виникати у фермерів, а також про специфічні потреби у захисті та живленні культур. Зворотний звʼязок між відділами щодо ефективності ЗЗР, РКД, добрив дозволяє розробникам покращувати наступні версії їхнього продукту.
Валентин Стороженко: Маючи результати тестувань, можна визначити, як різні ЗЗР, РКД або мікродобрива впливають на врожайність культур, їхній стан та ефективність використання проти шкідників та хвороб. На основі оновлених даних ми даємо аграрію рекомендації, які, звісно, кожного року можуть відрізнятися або коригуватися протягом сезону.
Валентин Стороженко: Підвищення врожайності та покращення якості продукції, звісно, спостерігається. Нові РКД та мікродобрива часто містять специфічно підібрані поживні речовини та стимулятори росту, які краще відповідають потребам конкретних культур, що сприяє їхньому оптимальному росту і розвитку, підвищуючи врожайність та якість продукції.
Валентин Стороженко: Для точного внесення наших продуктів ми маємо сучасний навісний обприскувач із навігаційною системою та посекційним відключенням, який в основному використовується для фонових обробок, а для внесення тестових зразків ми маємо селекційний обприскувач для дрібноділянкових дослідів.
Валентин Стороженко: Тестові поля — це моделювання реальних умов, тому у нас мають бути ті самі проблеми, що у всіх українських аграріїв. В основному це шкідники або погодні умови: холодна весна, відсутність чи надмірність опадів.
Валентин Стороженко: Щоб відповідати реальним запитам агроринку та мати що запропонувати фермерам, ми повинні добре знати, що наші продукти ефективно працюють. Тому тестові поля завжди будуть затребувані. Крім того, світ не стоїть на місці. Кожен день винахідники та розробники вигадують щось нове, цікаве, більш ефективне, і це все потрібно тестувати і порівнювати.
Світлана Яценко, AgroPortal.ua