Фосфор у добривах: яку форму шукати?

29 листопада 2024, 06:27 98

Міжсезоння — найкращий час, щоб забезпечити агровиробництво необхідними ресурсами: осінні польові роботи вже завершені, до весняних — ще далеко, а виробники активно пропонують свою продукцію.

Важливим аспектом в цьому контексті є обрання фосфорних добрив, які застосовуються на всіх без винятку полях України, незалежно від регіону, системи живлення та інших тонкощів. Однак, обираючи їх, необхідно врахувати декілька важливих аспектів: адже в сертифікатах на добрива зазвичай зазначають загальну форму фосфору.

Що це означає, та які ще форми цього елемента необхідно знати для формування ефективної системи живлення — розповідають фахівці Ukravit. 

propData.content.image
Сергій Сальніков, керівник сервісно-технологічного відділу компанії Ukravit

Що, здавалося б, складного у виборі фосфорних добрив? Нічого, якщо знаєш різницю між водорозчинним, цитраторозчинним, доступним та загальним фосфором. Водорозчинний фосфор визначається шляхом розчинення добрив у воді та вимірювання відсотка загального розчиненого фосфату. Частина добрива, яка не розчинилася у воді, поміщається у розчин цитрату амонію. Кількість фосфору, розчиненого в цьому розчині, вимірюють і виражають у відсотках від загальної кількості в матеріалі добрива  це цитраторозчинний фосфор. Зазвичай цитратрозчинного фосфору в добриві менше, ніж водорозчинного, але все залежить від сировини, що була використана при виробництві. Сума водорозчинного і цитраторозчинного фосфору показує відсоток, що є доступним для рослин і може використовуватися для живлення. 

Сергій Сальніков, що загальной фосфор являє собою суму водорозчинного і цитраторозчинного фосфору та його форм, що розчиняються в сильних кислотах. Ось цю суму зазвичай і вказують виробники добрива, тим самим збиваючи аграрія з пантелику. Адже по факту із зазначеного на етикетці фосфору рослина зможе спожити лише 70-80%, а в окремих випадках — навіть менше 50%.  

За словам експерта, ще один важливий аспект при виборі фосфорних добрив — урахування рН ґрунтів господарства, наголошує фахівець. Адже від цього показника залежатиме власне доступність фосфору для вирощуваних культур.

  • Згідно з науковими даними, фосфор є найбільш доступним для використання рослинами при значеннях pH 6-7.
  • Коли показник pH перевищує 7,3, фосфор стає недоступним шляхом фіксації у вигляді фосфатів кальцію.
  • При pH менше 6 він фіксується у формі фосфату алюмінію, а при pH нижче 5 — у формі фосфатів заліза.

Вченими Ukravit Institute у 2024 році було проведено понад 3 тис. досліджень зразків різних видів добрив, й значна частина з них була пов’язана з визначенням вмісту та форм фосфору в добриві. Це свідчить про те, що аграрії дедалі частіше звертають увагу на форму фосфору, що міститься в добриві, адже, наприклад, добриво, яке містить велику кількість цитраторозчинного фосфору, недоцільно застосовувати на ґрунтах, рН яких вище 7.3.

Тому, щоб забезпечити посівам заплановане живлення, Сергій Сальніков рекомендує підходити до питання комплексно і відразу досліджувати систему «ґрунт — добрива»: так ви знатимете наявні у ґрунті дефіцити, його рН, а також вміст і форму діючих речовин у добриві.