Складні та з мікроелементами: які добрива обирають українські аграрії

17 жовтня 2024, 06:04 865

Споживання добрив в Україні за 9 місяців 2024 року склало 3,4 млн т, при цьому обсяги імпорту становили 1,9 млн т. Експерти зазначають, що ринок добрив попри війну продовжує відновлюватися, і наступного року очікують на кращі результати, пояснюючи, що співвідношення вартості добрив до вартості готової продукції вже вирівнялося.

Про те, як змінювалася ситуація на ринку добрив, про попит та цінові прогнози говорили з керівником напряму добрив компанії КАСПІТ ТРЕЙД Яною Бондаренко. Вже понад 7 років компанія пропонує комплексний та якісний сервіс із забезпечення сільгосппідприємств необхідними добривами.

Яна, скажіть, наскільки змінило повтомасштабне вторгнення ринок?

Яна Бондаренко: З початком війни імпорт добрив до України кардинально змінився. Через зрозумілі причини довелося відмовитися від білоруських добрив — карбаміду, КАС, сульфату амонію, NPK добрив і хлористого калію. При цьому частка білоруських добрив у загальному споживанні України в 2021 році становила: карбамід — 30%, КАС — 32-40%, NPK — 75%, сульфат амонію — 85%, хлористий калій — 95%.

Маючи таку значну залежність від одного постачальника, перехід на альтернативні джерела виявився досить тривалим і болісним. У певний момент альтернативні постачальники скористалися цими проблемами для продажу за спекулятивними цінами, що перевищували міжнародні. Зараз ситуація стабілізувалася: імпортери знайшли надійних постачальників і налагодили логістичні ланцюжки.

З якими міжнародними виробниками добрив ви зараз працюєте?

Яна Бондаренко: Зараз ми співпрацюємо з ELIXIR Zorka (NPK, NP і РКД добрива), SOCAR Azerbaijan, Achema (Литва), Agropolychim (Болгарія), Neochim (Болгарія), Grupa Azoty (Польща), Siarkopol (Польща), КАЗАЗОТ (Казахстан), Ynfert (Китай). Також ми закуповуємо добрива у низки міжнародних трейдерів.

Який вид добрив зараз найбільше постачаєте, чи змінюються запити від клієнтів? 

Яна Бондаренко: Ми намагаємося працювати з усіма групами добрив — азотними, фосфорними та калійними. Якщо розподілити за частками, азотні добрива становлять 50%, фосфорні (DAP, MAP, NP та NPK) — 40%, калійні — 10%. 

Останнім часом запити від клієнтів змінюються залежно від сезонних потреб та стану ринку. Зокрема, зростає інтерес до складних добрив, таких як NPK, оскільки аграрії прагнуть оптимізувати свій урожай за умов зростання цін на агрохімікати. 

Ми також помічаємо підвищений попит на добрива з мікроелементами, що допомагають покращити якість ґрунту та підвищити ефективність внесення.

Якщо говорити про 2023/24 МР, чи задоволені ви результатами? Чи є тенденція до повернення використання аграріями добрив до довоєнного рівня?  

Яна Бондаренко: Поступово ринок повертається до показників довоєнного рівня, хоча він ще досить далекий від цього через об'єктивні фактори. Відновлення попиту з боку аграріїв відбувається повільно, оскільки багато фермерських господарств досі стикаються з фінансовими труднощами та логістичними проблемами, викликаними війною. Повернення споживання добрив до рівня 2021 року буде можливим лише після завершення війни, і цей процес займе не один рік. 

Проте є позитивна динаміка: аграрії все більше усвідомлюють важливість використання якісних добрив для підтримки врожайності в умовах нестабільності. Також ми бачимо зростання інтересу до нових технологій та продуктів, що дозволяють підвищити ефективність використання добрив навіть за зменшених обсягів. 

Якщо проаналізувати продажі компанії, взявши дані за 2023 рік і цього сезону, на скільки у компанії зросли обсяги постачань і продажів? 

Яна Бондаренко: Порівняно з 2023 роком обсяги постачань і продажів добрив зросли на 40%. Це зростання пов’язане з поступовим відновленням аграрного сектору після початкового шоку, викликаного війною. Ми посилили свою присутність на ринку, розширивши асортимент продукції та уклавши нові контракти з надійними міжнародними постачальниками. Така стратегія дозволила не лише зберегти наявних клієнтів, але й залучити нових партнерів. Збільшення продажів також спричинене відновленням довіри до ринку та більш активним використанням добрив для підвищення врожайності, що є критично важливим у нинішніх умовах.

Яку частку займає КАСПІТ ТРЕЙД у загальному імпорті добрив до України? 

Яна Бондаренко: Зараз складно точно оцінити цей показник, але думаю, за підсумками року він становитиме 5-7% від загального імпорту. Після початку війни у 2022 році компанії, які утримували домінуючу частку імпорту добрив на рівні 70-80%, зникли з ринку.

Які цінові тенденції на ринку добрив у світі та в Україні очікуються найближчим часом? 

Яна Бондаренко: Нинішня нестабільна ситуація в багатьох регіонах світу не сприяє стабільності для виробників добрив і є спекулятивним фактором для зростання цін. Робити прогнози в такій ситуації — справа невдячна. Усе покаже час.

Але, зважаючи на динаміку глобальних економічних та політичних подій, ми рекомендуємо нашим партнерам звертати увагу на можливі коливання цін та заздалегідь планувати закупівлі. Це дозволить мінімізувати ризики та зберегти стабільність постачання продукції в умовах невизначеності ринку.

Питання логістики досі є актуальним для імпорту. Яким транспортом завозяться добрива до України?

Яна Бондаренко: Основний імпорт добрив до України здійснюється морським і річковим транспортом, а також залізницею з Польщі.

Окрім зазначених шляхів, ми також активно використовуємо автомобільні перевезення для доставки добрив із країн ЄС, що дозволяє забезпечити гнучкість і швидкість постачань. Це особливо важливо в умовах складної логістичної ситуації, коли порти можуть бути тимчасово недоступні або залізничне сполучення уповільнене.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua