Відновлення аукціонів: Укрзалізниця хоче збільшити доходи за рахунок аграріїв

20 червня 2022, 13:37 281

«Укрзалізниця» анонсувала відновлення проведення аукціонів на зерновози. Перші аукціони проведуть на наступному тижні з періодом навантаження вже з 1 липня 2022 року.

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

«Замість визначеної ставки користування вагонами-зерновозами планується розігрувати обмежений ресурс серед учасників ринку. Мета такого кроку одна — суттєво підняти ставки на перевезення. При цьому на інші типи вагонів аукціони не планується проводити», — пояснюють експерти. 

Подібний підхід восени 2021 року призвів до створення штучного дефіциту вагонів та зростання ставки користування вагоном з 1000 грн/добу до 6000 грн/добу. Збільшення в 6 разів, підрахували експерти. 

«Після проходження піку потреби вагонів на початку 2022 року «Укрзалізниця» повернулася до фіксованої ставки — на рівні близько 2100 грн/вагон-зерновоз за добу. «Укрзалізниця» володіє найбільшим парком вагонів і фактично є індикатором ціноутворення для інших власників вагонів. Очевидно, що недоотримання своїх доходів «Укрзалізниця» збирається частково компенсувати за рахунок аграріїв. Натомість залишається питання преференційних тарифів і вартості користування вагонами для перевезення руди, вугілля, будівельних матеріалів та інших позакласних вантажів та вантажів 1 класу, перевезення яких і до повномасштабної війни приносили УЗ збитки», — пояснили в асоціації. 

УКАБ  виступає проти повернення до практики аукціонів з боку «Укрзалізниці» на зерновози в умовах воєнного стану, вважає такий підхід наразі недоречним та закликає учасників ринку бойкотувати участь в цих аукціонах.