СЕО компанії AgriLab, офіційний представник Міжнародної організації з точного землеробства (ISPA) в Україні
Згідно з даними державної статистики, в Україні налічується понад 10 млн га ґрунтів, які потребують вапнування. Хімічна меліорація на таких ґрунтах є ключовим чинником підвищення врожайності сільськогосподарських культур та ефективності технологій у цілому. Однак на таких ґрунтах, особливо в зонах Полісся та Лісостепу, спостерігається висока строкатість рівня кислотності.
Тяжкий 2022-й плавно переходить у, ймовірно, ще тяжчий 2023 рік. Всю складність нинішньої ситуації відчули і аграрії. Для сільгосппідприємств 2022-й став роком тотальної економії ресурсів: з одного боку висока ціна на них, а з іншого — їх дефіцит. І якщо без техніки, пального, насіннєвого матеріалу обійтися неможливо, то без добрив — щось та й виросте... Та чи буде такий врожай прибутковим? Рахуємо.
Війна наносить ґрунтам України шкоду, яка матиме довготривалий характер. Велика територія земель буде непридатною для використання в сільському господарстві через величезну кількість вирв, тонн металобрухту і канцерогенного сміття, забруднення важкими металами та хімічними речовинами. Але є рішення, які можуть якщо не врятувати ситуацію, то принаймні зменшити удар.
Аграрії зараз – як у казці. У тій, де «наліво підеш – коня втратиш. Направо підеш – себе загубиш». Саме так виглядає теперішня ситуація з добривами та іншими ресурсами. Який шлях обирають агровиробники?
На сьогоднішній день недостатньо мати тисячі гектарів високоякісного чорноземного ґрунту, ресурс якого не безмежний. Нескінченно інвестувати в збільшення парку транспортних засобів. У якийсь час потрібно зробити крок назад і поглянути на свої непродуктивні спроби інвестувати і думати, як працювати ефективніше і заробити більше грошей.
Точне землеробство перебуває в полі зору сільгоспвиробників по всьому світу останні років так 20. Як і в кожній справі, ця технологія вже «обжилася» і консерваторами, які переконують, що це просто дорогі непотрібні наукоподібні прилади, які викачують кошти з аграріїв, і новаторами, які доводять протилежне: за правильного використання технологія швидко окуповується за рахунок економії матеріально-технічних ресурсів.
Що буде, якщо агротехнології розробляються в кабінетах без урахування даних про особливості конкретного поля? Усе просто — рослинництво стає не рентабельним і ризиковим, при цьому такі «планувальники» списують свої невдачі на погану погоду. Як цього уникнути?