Це «дуже дорого», «складно», «потребує повної зміни технологій», «потрібна велика команда супер-спеціалістів»…. Серед багатьох українських аграріїв побутує думка, що точне землеробство — це прерогатива великих агрохолдингів. Але це — зовсім не так! Фермерське господарство може досягнути навіть кращих результатів у впровадженні точного землеробства, аніж агровелетень. Як от наш партнер з Кіровоградщини, ФГ «Ятрань».

Комплексний підхід = кращий результат

Які технології використовують у господарстві і який результат отримують? Електронні контури полів, автопілотування, RTK, автоматичне відключення секцій на агрегатах, комплексний аналіз ґрунтів і зонування полів за рівнем продуктивності, картографування урожайності і супутниковий моніторинг за станом розвитку культур, дрони і діагностика для оперативного контролю за якістю технологічних операцій і корегування технологій, локально-стрічкове та диференційоване внесення макро і мікро добрив, змінні норми посіву відповідно до зон продуктивності, дистанційний обмін даними і контролю параметрів роботи техніки. Чималий набір, так? Впроваджувати інновації в господарстві почали 5 років тому, крок за кроком додаючи нові рішення.

Економічний результат? Системне використання цих елементів дозволило досягати 50% ефективності з співвідношенням: мінус 25% витрат і  плюс 25% прибутку.

Урожайність кукурудзи зросла на 30%. Повний перехід на точне землеробство дозволив збільшити урожайність кукурудзи до +30%. За останні роки ефективна урожайність у господарстві залежно від року в діапазоні 100-135 ц/га.

Як досягли такого результату? Зрозуміло, що встановленням одних розумних систем на трактори і агрегати цього не досягнути…

Алгоритм впровадження точного землеробства

Є багато прикладів, коли ніби всі складові — є, але системи — немає, «пазл не складається». У ФГ «Ятрань» — все склалось. Чому?

Перше — індивідуальний підхід. У господарстві індивідуальний підхід не лише до поля, а я й до кожної неоднорідної ділянки поля. На кожне поле для різних операцій (внесення добрив, посів, підживлення) розробляються рекомендації-завдання, для формування яких враховується економіка використання ресурсів і ефективна урожайність (карти врожайності і супутникові дані за декілька років, тип ґрунту, рельєф, агрохімічний аналіз, запаси продуктивної вологи різних ділянок та інші особливості поля). Змінити підхід, а не просто накупити техніки — ось що головне.

Унікальна техніка

В точному землеробстві по-українськи використовуються справді унікальні агрегати: таких в магазині не купиш! Вони модернізовані та дообладнанні під конкретні особливості технології в господарстві.

У ФГ «Ятрань»  посівний комплекс KVERNELAND (2012року) дообладнали: баком і контрольованою системою для диференційованого локально-стрічкового внесення рідких добрив, вдосконалили систему внесення мікрогранули з посівом, автоматичне відключення висівних і змінні норми посіву насіння.

Інвестиції в дообладнання сівалки $20 000 повернулися в перший рік.

Зрозуміло, що модернізація старої сівалки обходиться дешевше, ніж її продаж і придбання нової. Іноді достатньо переобладнати чи дообладнати наявний в компанії обприскувач, сівалку культиватор та трактор. І це буде ефективнішим і ощадливішим шляхом до мети, звичайно, якщо у вас розроблена дорожня карта впровадження точного землеробства на найближчі декілька років.

«Точний» посів

Додаткова 1т/га. У господарстві впроваджена технологія змінних норм висіву. Насіння висівається по картах-завдання по дуже простому алгоритму: більша норма висіву на кращих за потенціалом ділянках і менша на ділянках з низькими запасами вологи та інших ресурсів. Наприклад у цьому році (2020), норма висіву кукурудзи на одному полі коливається в діапазоні від 50 000 до 80 000 насінин.  І суть не в економії насіння, а в раціональному розподілі і реалізації потенціалу кожної неоднорідної ділянки поля і, відповідно, отриманні додаткових +0,5 чи +1,0 т/га кукурудзи.

Заощадження 10% насіння і не тільки. Враховуючи, що в господарстві дуже складна конфігурація полів та перепади по рельєфу, це дозволяє економити на самому насінні до 10%, а це до $15/га. До того ж, відсутність перекриття впливає і на врожайність, бо культура не загущена. А електронні контури поля і система точного водіння дозволяє агрегату точно виконувати посекційне відключення.

Внесення добрив

Диференційоване внесення добрив — модна «фішка», яка, однак, не всім підходить.  Важливо розуміти що, коли і де диференціювати. У ФГ «Ятрань» ця технологія впроваджена і демонструє ефективність.

Висока строкатість по полях фосфору зумовила впровадження диференційованого підходу по картах-завдання, використовуючи з відповідною системою розкидач. Калій менш строкатий та знаходиться на високому рівні забезпечення в ґрунті, тому калій не потребує диференційованого підходу. Сульфат цинку вноситься в ґрунт обприскувачом.

Для швидкого старту при посіві в насіннєве ложе вноситься мікро-гранула добрива з вмістом азоту, фосфору, магнію та цинку.

Азотні рідкі добрива вносяться диференційовано і локально у декілька етапів: весною локально-стрічково посівним комплексом і підживлення по вегетації з використанням Y-DROP.

Господарство суттєво оптимізувало використання добрив та збільшило врожайність. Але щоразу, коли мова йде про результати інновацій, скептики кажуть: це тому що була волога! Так, от, окремо про інновації і дощ…

Про інновації і дощ

Управління азотом, вологою і додатковим прибутком. В залежності від запасів вологи, результатів аналізу ґрунту і очікуваної ефективної урожайності планується потреба в азоті і визначаються строки і способи його внесення.

У ФГ «Ятрань» азот вноситься в декілька етапів, наприклад: на конкретному полі потреба під 120 ц/га кукурудзи N 96 кг д.р: локально-стрічково при посів вноситься N 64 кг д.р, а N 32 кг д.р —  відклали. Чому? Бо наразі не має точного розуміння опадів по вегетації, який очікуваний рівень вологи і яка буде активність мінералізації органіки в ґрунті.

Тобто азот дали тільки в основне-припосівне підживлення, а далі дивимось на результати діагностики мінерального азоту в ґрунті.  Будуть опади, оптимальні запаси вологи для досягнення плану, нормальний розвиток культури —  в поле заїжджає  самохідний обприскувач з системою Y-DROP і вносить в корінь потрібну кількість азоту.

Це дозволяє оптимізувати технологію внесення добрив і не втрачати кошти у разі не задовільних запасів вологи в ґрунті. А також — отримати пролонговане використання добрив і управляти урожаєм та ресурсами.

Тож інновації не заперечують важливість вологи і не замінять дощу в полі. Але сучасні підходи дозволяють ефективно управляти таким цінним ресурсом. Хоча, звісно, навіть і сприятливі ґрунтово-кліматичні умови та сучасна техніка не гарантує успіху, якщо нема ще цього…

Команда

Команда для впровадження точного землеробства. Якісний агроконсалтинг і комплексний агрономічний супровід допоможе впровадити точне землеробство без «зайвих рухів», помилок і витрат. Але щоб ця система працювала, у господарстві мають бути «драйвери», які бачать мету інновацій, «запалюють» своїми ідеями усіх працівників і управляють елементами точного землеробства. У ФГ «Ятрань» такими «драйверами» є Григорій Войтенко, власник і керівник господарства та ідеолог впровадження цих технологій у господарстві і його син Віктор Войтенко, який відповідає за безперебійну роботу «розумних» систем на техніці.

Епілог

Єдиного рецепту не існує, кожне господарство чи компанія, як і поле — вимагає індивідуального підходу. Приклад ФГ «Ятрань», — це конкретний приклад ФГ «Ятрань». Який може комусь підійти, а комусь –ні. Під кожне господарство складається свій алгоритм дій і розробляється «дорожня карта». Адже точне землеробство — має бути точним.  

Ярослав Бойко, СЕО компанії AgriLab, офіційний представник Міжнародної організації з точного землеробства (ISPA) в Україні 

Мультимедіа