Світ змінився. Глобальна економічна криза, пандемія, кліматичні зміни – у таких умовах проходить посівна 2020 для українських аграріїв. На додаток — орендна плата за землю починає зростати, а з нею — і собівартість виробництва продукції. Що далі? Вочевидь, приємних сюрпризів чекати не доводиться. Точне землеробство у нових реаліях — це вже не питання додаткових прибутків — це питання виживання

Профіт: минуле і майбутнє

На який профіт можуть сподіватися аграрії? Для цього подивимось на досвід західних колег. При порівнянні витрат на виробництво за різними статтями — добрива, ЗЗР, насіння, пальне та інше, бачимо, що найбільший контраст  — в оплаті за землю.  У США плата за землю починається від $400, а в штатах «кукурудзяного поясу» — $500-600 і більше. За свій профіт, а це $100-150/га, фермерам доводиться поборотися і не аби як, а технологічно.

А як у нас? В Україні плата за землю — $100-150/га, а профіт — $150-300/га. Отже, якщо вартість оренди землі в Україні зросте до рівня $400, то господарства, які сьогодні заробляють $300 на 1 га, стануть менш ефективними, а частина тих, які сьогодні працюють на межі рентабельності, — або збанкрутують, або будуть поглинуті більш успішними гравцями ринку.

Одне зрозуміло точно: використовувати ресурси і природні і вхідні треба раціонально. Негайно. Бо це вже не питання додаткових прибутків — це питання виживання.

Аграрії недоотримують врожай

Кожен гектар треба використовувати максимально ефективно. З досвіду AgriLab: часто ефективний потенціал поля вищий, аніж фактична врожайність, яку отримує більшість аграріїв.

Наприклад, середня фактична врожайність по Чернігівській області — 7,9 т/га по кукурудзі на зерно за 2019 рік. А ефективна, за оцінкою AgriLab — 9,7 т/га. Тож аграрії регіону недоотримали у середньому 1,8 т/га. Чому? 

Як виявилося, причин недоотримання врожайності було декілька:

- Перша — це незбалансоване живлення. Внесення тільки азотних і стартових добрив недостатньо для реалізації потенціалу рослини!

- Середня норма добрив на масив не діє на «строкатих» полях Чернігівщини.

- Вибрана технологія і техніка не відповідають ґрунтово-кліматичним умовам та особливостям полів.

Ефективно використовуйте свої ресурси і тоді зможете запропонувати конкурентну орендну плату за землю. І це за використання правильної базової технології вирощування та відповідних погодно-кліматичних умовах. А якщо додати автоматизації і технологій точного землеробства, то який буде результат і додатковий профіт з 1 га?

Дослідити своє поле, оптимізувати використання ресурсів, розробити індивідуальний підхід до кожного поля….Ті господарства, які почали впроваджувати інновації раніше, почуваються зараз більш впевнено. Тим, хто досі використовує «традиційний підхід» у землеробстві не слід гаяти часу — впроваджуйте рішення, які здатні ефективно управляти і контролювати ресурси. Це ваш «пасок безпеки».

Краще один раз побачити, ніж сто — почути

Багато аграріїв не наважувалось на впровадження інновацій, бо вважали що це потребує значних інвестицій. Дехто не квапився, бо не розумів, з чого починати, які технології дійсно приносять результат, а які — лише данина моді. І мабуть, зараз, у час кризи упереджень ще більше.

Разом з нашими партнерам — агрокомпаніями з різних регіонів, з якими зараз впроваджуємо технології точного землеробства, ми розпочинаємо проект «Точне землеробство по-українськи». Ми будемо демонструвати, розповідати і обговорювати різні «кейси», щоб кожен зміг отримати корисну і практичну інформацію для себе, знайти своє рішення, свою відповідь на виклики сьогодення. Бо разом — ми можемо більше.

Початок: «Дорожня карта»

Кожен проект з нашими партнерами починається з розуміння власником і командою мети і кінцевого результату впровадження елементів точного землеробства. Точне землеробство розглядається як стратегічний план розвитку, що дає змогу шляхом автоматизації процесів та точного і якісного перерозподілу ресурсів залучити додаткові прибутки, зменшуючи середні витрати на одиницю вирощеної продукції. Потрібно бути готовим до можливої повної або часткової зміни технологій і техніки, або модернізації чи дообладнання наявної. Проте таке рішення приймаємо на основі комплексної експертизи техніки, технологій, особливостей регіону і полів. Це вимагає від вас знання та розуміння вашого потенціалу врожаю на кожному полі.

Збір даних

Тому ми починаємо із комплексного збору даних, особливо інтенсивного рівня змінних ґрунтових властивостей по полю та врожаю. Використовуємо методи оцінки факторів обмеження урожаю шляхом вивчення ґрунту і особливостей полів господарства: переважно текстуру ґрунту, агрохімічні властивості, тип ґрунту, рельєф, розподіл води, історичні NDVI та інші.

Наступний крок — створення детальних карт властивостей ґрунту з використанням GPS.  Для дослідження і визначення потенціалу або, точніше, ефективної планової врожайності кожного поля, ми будемо використовувати унікальний алгоритм комплексної агродіагностики поля. Маючи дані про строкатість і ефективну врожайність конкретного поля або, навіть, ділянки поля, прорахуємо агрономічну і економічну ефективність впровадження кожного елементу точного землеробства.

Наприклад, ефективність тільки комплексної агродіагностики і визначення потенціалу поля забезпечує перерозподіл ресурсів і  оптимізацію на мінеральні добрива під кукурудзу від 0 до 70 USD/га (залежно від регіону і особливостей полів), під соняшник — від 27 до 68 USD/га.

Потенціал поля і управління витратами

Ви повинні витрачати ресурси відповідно до потенціалу конкретного поля. Є багато прикладів коли господарства витрачають кошти на насіння, наприклад, кукурудзи в середньому від $150/га, не враховуючи потенціалу полів. А по-факту має потенціал полів, а відповідно і фактичну урожайність від 6 до 12т/га. Отже тільки економія витрат на насінні може складати залежно від конкретного поля $50-100/га. Пам«ятайте: в першу чергу ваш прибуток визначається здатністю управляти витратами.

Частина цього полягає у збереженні «гнучкості» та зменшенні інвестицій у перші роки, коли ви починаєте впроваджувати точне землеробство.

Ефективність «точних» технологій

Технологія локально-стрічкового внесення добрив — це технологія, за якої добрива вносяться у стрічку, в яку буде висіватись насіння. Вона дозволяє зекономити фосфорно-калійних добрив під кукурудзу — від 15 до 40 USD/га, під соняшник — 20-48 USD/га залежно від регіону, компанії, технології і особливостей полів.

Ефективність диференційованого внесення по NPK: оптимізація в середньому 30+ USD/га. Зрозуміло, що є поля, де економія відсутня, але раціональний розподіл, залежно від потенціалу по урожайності і потреби кожної ділянки, сприяє підвищенню економічної ефективності.

Додатковий врожай від використання комплексу елементів точного землеробства кукурудзи сягає +38%, соняшника +54%;

Отже, після аналізу і прорахування економічної ефективності та доцільності впровадження ефективних технологій і конкретних елементів точного землеробства, затверджуємо дорожню карту впровадження. Як ми будемо її втілювати? Усе детально покажемо і розкажемо вам. 

Ярослав Бойко, СЕО компанії AgriLab, офіційний представник Міжнародної організації з точного землеробства (ISPA) в Україні