Сьогодні багато великих компаній починають впроваджувати різні елементи точного землеробства у виробництво, створюють R&D відділи, навіть свої агрохімічні лабораторії і софти. Лаври «винахідників» не дають спокою багатьом компаніям.

Замість того щоб просто впровадити випробуваний алгоритм або скористатися якісною експертизою, кожен намагається вигадати щось своє. І, як правило, у «винахідників» «винаходи» до технологічної карти так і не доходять. 

Факт: лише одиниці українських агрокомпаній впроваджують «точні» технології системно і з отриманням відповідного економічного ефекту. Тому в Україні реально точне землеробство працює лише на 2-3% від усіх площ земель. В інших випадках мова йде про поодинокі, «відірвані» від комплексу технології складові або «елементи» точного землеробства, а значить неефективні інвестиції і невідцифрований «профіт». І все тому що впровадження точного землеробства в Україні — більше забаганки чи «амбіції» окремих власників, топ-менеджерів і просто данина часу, а не обдумане, зважене і сплановане рішення.

Чи готова ваша компанія до «цифрової ери» агробізнесу? Щоб зрозуміти це, треба дати відповіді на наступні запитання.

Для чого вам потрібні «точні» технології? Чи є у вас стратегічний план впровадження точного землеробства?

Впроваджувати точне землеробство треба комплексно. Лише тоді можна сподіватися на очікуваний ефект. Якщо технологія не є частиною рішення цілісної стратегії імплементації точного землеробства в компанії, а просто «новинкою», яку ви хочете мати, — готуйтесь: вас чекає розчарування.

Яка вартість технологічної системи? Яка від неї користь?

Важливо усвідомити, що мова йде про ряд переваг, а не лише про збільшення доходів у короткий проміжок часу. Інформація про ваші поля може бути інвестицією, що призведе до кращого управління та збільшення прибутку в майбутньому.

Пам«ятайте: ваш прибуток багато в чому визначається здатністю зберігати витрати. Частина цього полягає у збереженні «гнучкості» та зменшенні інвестицій у перші роки, коли ви починаєте впроваджувати точне землеробство.

Систематизація даних та індивідуальні рішення

Важливо кілька років накопичувати інформацію, аналізувати історичні дані й вивчати зміни по ваших полях для визначення технології та обладнання, що найкраще підходять для компанії.

Але зібрані дані не допоможуть знайти відповіді, якщо відсутні алгоритми для їх аналітики. І єдиної бізнес-моделі для цього немає. Тому аналіз та інтерпретація даних і перетворення їх на «рецепт»/«рекомендацію» — велика цінність. Індивідуальні «рецепти» надають конкретну пораду щодо вирішення завдань, в тому числі які культури, де і як посіяти, яку технологію застосовувати до ґрунту і рослин та як ефективно використовувати різні ресурси/добрива. Втім, точні програми існують там, де є практика і динаміка, які й створюють велику цінність.

Техніка — не панацея

Окрім того, наука і технології сьогодні змінюються дуже швидко, і зараз може бути не найкращий час для купівлі дорогого обладнання. Нові інструменти і рішення, що з«являються з кожним роком, менш витратні та мають кращі функціональні можливості. Сьогодні ж є чимало прикладів, коли ряд компаній має техніку, обладнану різними дорогими системами точного землеробства, але при цьому в компанії відсутні рішення та інструменти для формування завдання і управління нею. Вдумайтесь: компанії витрачають мільйони на техніку з додатковими можливостями, але не використовують і половини з них! Іноді достатньо переобладнати чи дообладнати наявний в компанії обприскувач, культиватор та трактор. І це може бути ефективнішим і ощадливішим шляхом до мети, звичайно, якщо у вас розроблена дорожня карта/план впровадження точного землеробства на найближчі 3-5 років.

Які інвестиції «розумні»?

Перш за все, це інструменти, які допоможуть вам точно виміряти продуктивність культур і родючість у межах полів. Моніторинг продуктивності — комплексний аналіз ґрунту з GPS, картографування урожайності та якісний інструмент багаторічного супутникового моніторингу зон прибутковості — є обов'язковими: «Ви не можете керувати тим, що ви не можете виміряти».

Моніторинг прибутковості дає змогу дізнатись, як кожна частина поля змінюється протягом року. І це пов'язано безпосередньо з ключовим показником — вашим доходом. Потрібно точно визначити, які фактори і яким чином впливають на ваш дохід в межах поля. Інноваційне обладнання або інструменти та науковий аналіз необхідні для того, щоб переконатися, що різниця в доходності, яку ви бачите, пов'язана з різницею між елементами точного землеробства та традиційною технологією, а не іншими факторами, які зазвичай впливають на врожай. Це дозволить отримати об'єктивну оцінку і пояснення різниці в прибутковості.

Впроваджувати точне землеробство треба теж — точно: з чітким планом і розумінням кінцевої мети!


Ярослав Бойко, СЕО компанії AgriLab, офіційний представник Міжнародної організації з точного землеробства (ISPA) в Україні

Мультимедіа