Зупинка зернового коридору — чи є в України план Б?

11 травня 2023, 05:58 7892

Ризик припинення «зернової угоди» зараз є найвищим за весь час її дії. Фактично через саботаж російських представників у комісії JCC узгодження порядку інспекцій суден уже припинене.


Таку думку висловив у коментарі AgroPortal.ua партнер торгово-аналітичної компанії Barva Invest Богдан Костецький. 

propData.content.image
Богдан Костецький, партнер торгово-аналітичної компанії Barva Invest

Запасний план — використання наявних альтернатив для вивозу сільгосппродукції через порти Дунаю та транзитом через території Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії та Болгарії. Проте логістичні витрати для постачань альтернативними маршрутами призводять до збиткових цін для аграріїв. Отже, очікується значне сповільнення експорту.

У випадку припинення дій щодо виконання «зернової угоди» з боку росії юридично Україна має діючу угоду з Туреччиною та ООН, проте безпекові аспекти щодо непередбачуваних дій агресора навряд чи дозволять виконувати цю угоду на практиці, принаймні до напрацювання страхових інструментів та безпекових гарантій для руху торговельного флоту в Чорному морі.

10 травня, у Туреччині пройшла зустріч заступників міністрів оборони України, Росії, Туреччини та представників ООН. Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу повідомив, що зернова угода може бути продовжена терміном на два місяці.

Світ адаптується, ринок продовжує працювати

Посол з особливих доручень МЗС України Ольга Трофімцева зауважила, що потрібно враховувати ситуацію на світовому ринку: «Варто звертати увагу, що відбувається з виробництвом, які наявні перехідні запаси. Минулого року на початку великої війни перехідні запаси були невеликі, й для більшості учасників світового ринку блокування морського експорту з України стало великим шоком. Проте минуло більше року, і природно, що ситуація розвивається. Ще наприкінці минулого року зросло постачання пшениці з Бразилії, і, як би це не було прикро, обсяги з росії також зросли». 

Відбувається адаптація — ринок працює далі, пристосовується до викликів, як це було під час пандемії. Перенаправляються торговельні потоки, знаходяться альтернативні постачальники, адже все ж таки зернові не є унікальним товаром. 

propData.content.image
Ольга Трофімцева, посол з особливих доручень МЗС України

Звісно, без нас не обійдуться, просто світовий ринок все більше прилаштовується до того, що Україна присутня в меншій частці. Хоча, як ми бачимо прямо зараз, з короткострокового погляду ціни на пшеницю, наприклад, реагують досить нервово на погані новини щодо перспектив «зернової угоди».

Тому надзвичайно важливо зберегти експортну орієнтацію вітчизняного АПК, шукати шляхи постачання, де можна, змінювати структуру. «Це запорука виживання не лише АПК», — наголосила Ольга Трофімцева. 

Цей рік буде складнішим за попередній

Труднощі з постачанням продукції вже зараз змушують українських сільгоспвиробників корегувати структуру виробництва. 

«Уже цього року посівні площі змінювалися ситуативно, на користь олійних культур зокрема. Очікується гарний врожай ріпаку, а його переважно постачають до Європейського Союзу. Тож цей рік точно не буде простішим за попередній. В якомусь сенсі він ще складніший, адже маємо і заміновані території, і складну ситуацію з експортом — викликів дуже багато», — зазначає Ольга Трофімцева. 

За її словами, кожен виробник має знайти власний шлях виходу з кризової ситуації. Певна трансформація уже відбувається. Дехто з відносно великих фермерів із земельним банком в 2-3 тис. га говорять про переробку, відкривають млини, орієнтуючись на внутрішній ринок. Хтось, ймовірно, замість зернових висадить овочеві культури, оскільки через бойові дії в Запорізькій, Херсонській областях «випадають» території, що традиційно використовувалися у овочівництві.

Ескалація триватиме недовго

Представниця МЗС зазначила, що ймовірне непродовження «зернової угоди» фактично призведе до ескалації ситуації: «Сподіваюся, що це зрозуміло російській стороні. З прагматичного погляду їм також невигідне блокування, адже тоді закриваються можливості для подальших перемовин щодо послаблення санкцій, а саме це вони зараз і намагаються виторгувати шантажем та саботажем. Це нелогічно, але у випадку з росією говорити про логіку марно».

рф цілком може піти на ескалацію, на наступну спіраль шантажу задля підтвердження гучних заяв і спостереження за реакцією світової спільноти, насамперед Туреччини та ООН, які є партнерами «зернової угоди». Потрібно бути готовими до будь-яких сценаріїв, а робити прогнози тут практично неможливо.

«Такий варіант можливий, але подібний демарш навряд чи триватиме довго, можливо, декілька днів, а потім знову ймовірне повернення до угоди», — припускає Ольга Трофімцева.

Ближче до дати продовження угоди все більше країн висловлюються щодо своїх сподівань на подальшу роботу зернової угоди. Так у Держдепі США вважають, що її необхідно розширити, щоб до портів у Чорному морі заходило більше суден, які експортують продовольство. А глава відомства Ентоні Блінкен закликав москву припинити використовувати голод як зброю у війні проти України.

«Світу не потрібно нагадувати Москві кожні кілька тижнів, щоб вона перестала використовувати голод людей як зброю у їхній війні проти України», — заявив Блінкен.


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua