Антикризове планування: як працюють агрохолдинги в умовах війни

21 березня 2022, 07:30 9788

Питання продовольчої безпеки України вирішується найближчими тижнями і залежить від того, наскільки повноцінно вдасться провести посівну. Наразі деякі регіони охоплені війною і фактично випадають із сільгоспвиробництва. Великі агрокомпанії працюють над антикризовими планами, щоб максимально провести весняно-польові роботи.

Три сценарії розвитку подій: за найгіршим — втрата всіх активів AgroGeneration на Харківщині

Компанія AgroGeneration орендує землі в Харківській області. У довоєнний час агрохолдинг мав дві основні культури — озиму пшеницю та соняшник, також трошки сої. Як розповів СЕО AgroGeneration Сергій Булавін, у планах на цей рік було зібрати 111 тис. т пшениці і 53 тис. т соняшнику.

«За поточним станом, зважаючи, що частина господарств агрохолдингу знаходиться на окупованій території або там ведуться бої, щось прогнозувати дуже складно. Зараз, де можливо, проводимо підживлення пшениці, але не зможемо це зробити на всіх землях. Під ярі культури добрива повністю внесені ще з осені», — розповідає Сергій Булавін. 

Щодо забезпечення ресурсами на весняну посівну він відзначає, що компанія має на складах 30% від потреб насіння соняшнику, ведуться перемовини з постачальниками про забезпечення рештою насіннєвого матеріалу. Стосовно ЗЗР ситуація теж не дуже визначена. Пального є невеликий запас, але його не вистачить на тривалий час.

А ще в AgroGeneration розробляють усі можливі сценарії розвитку ситуації.

propData.content.image
Сергій Булавін, СЕО компаніі AgroGeneration

«Перший сценарій — Харківська область повністю окупована, і в такому разі, звісно, компанії втратять свої активи та закінчать діяльність. Другий сценарій — якщо закінчиться війна до 1 травня, зможемо вийти на 100% тих обсягів виробництва, які планували. Третій — якщо вийдемо з перемогою до 1 червня, по Харківській області, скоріш за все, за рахунок недовнесення добрив буде недобір урожаю 25-30% по пшениці й понад 50% — по соняшнику, оскільки не буде можливості вчасно відсіятися»

LNZ Group змінює структуру посівних площ на Сумщині

Компанія LNZ Group, яка має в обробітку 45 тис га в Черкаській області і 45 тис га на Сумщині планує провести посівну за будь-яких умов. Щоправда заступник директора з управління та розвитку регіональної мережі групи компанії LNZ Group Дмитро Соломонюк зазначає, що в Сумській області планують змінити структуру посівних площ та посіяти більше сої, оскільки цю культуру можна посіяти пізніше. 

propData.content.image
Дмитро Соломонюк, заступник директора з управління та розвитку регіональної мережі групи компанії LNZ Group

«Всі потрібні ресурси для проведення посівної є в наявності: насіння, добрива, ЗЗР. Єдине, що маємо 80% палива від потреби. Ми маємо оптимістичний прогноз щодо загалом аграрного бізнесу в Україні, врожаї звісно будуть зменшені, це пов’язано з нестачею добрив і залежатимуть від погодних умов»

Щодо планів як компанії-постачальника необхідних ресурсів для аграрної галузі представник LNZ Group зазначає, що вже вивезено весь закуплений об’єм продукції з Китаю, товар будуть завозити через Європу і розміщати в складах на Західній Україні.

МХП може не посіятися на 15 тис. га в Київській та Сумській областях

Посівна кампанія планується на всіх 11 рослинницьких підприємствах МХП. На даний момент планові посівні площі на 2022 рік складають 335 тис. із 350 тис. га. Під питанням проведення посівної на 15 тис. га в Київській та Сумській областях.

Директор Агронапряму МХП Сергій Доброгорський розповідає, що на початок березня завершені всі роботи з основного обробітку ґрунту, на 90% внесені основні азотні добрива під ярі культури. На даний момент підприємства завершують роботи з підживлення озимих культур (пшениця, ріпак, жито, тритікале) азотними (КАС) та сірчаними (сульфат амонію) добривами. Продовжуються роботи з внесення азотних добрив під ярі культури, на окремих підприємствах розпочате ранньовесняне боронування.

propData.content.image
Сергій Доброгорський, директор Агронапряму МХП

«Підприємства МХП повністю забезпечені добривами для проведення посівної кампанії. На наших складах вже знаходиться понад 90% насіння кукурудзи, соняшнику та сої. Наразі ведеться інтенсивна робота із забезпечення підприємств ЗЗР та мікродобривами. Вже законтрактовані та наявні на складах постачальників 40% засобів захисту та 48% мікродобрив, зараз ми знаходимося у пошуку альтернатив на решту обсягу»

В аграріїв сьогодні свій фронт, на якому вони успішно ведуть боротьбу за продовольчу безпеку України. Ми зробимо все можливе для запобігання голоду в країні, будемо продовжувати дбати про наших співробітників і всіх, кому потрібна наша допомога.

HarvEast: майже всі активи знаходяться на окупованій території

Із 125 тис. га, які обробляє компанія HarvEast, 98 тис. га знаходиться в Донецькій області, на окупованій нині території.

propData.content.image
Тетяна Алавердова, директор департаменту продажів компанії HarvEast

«Наразі немає повної інформації, що там відбувається, люди не виходять на зв’язок, багато техніки перейшло в руки окупантів, втратили частину складів з насінням та добривами. Але точних даних щодо втрат не можемо сказати»

Директор департаменту продажів HarvEast Тетяна Алавердова додає, що на Донеччині 39 тис. га були засіяні озимою пшеницею і приблизно 12 тис. га — озимим горохом. До настання активних бойових дій було оброблено 40% озимої пшениці та проведене перше підживлення, готували поля до посівів. Решта площі була розрахована під посів соняшнику, компанія мала повне забезпечення насінням та всіма необхідними ресурсами.

На Київщині 70% площ HarvEast перебувають у зоні активних бойових дій. Елеватор та склади компанії, які знаходилися в Бородянці, очевидно, теж зазнали руйнувань, адже ворог повністю знищив селище.

«Будемо сподіватися, що після закінчення активної стадії війни ми зможемо зробити аналіз і зрозуміти, на що нам розраховувати. За моїми прогнозами, ми втратимо приблизно 40% врожаю за рахунок того, що не зможемо провести у березні та квітні додаткові роботи на наших полях. Сьогодні дуже складно щось планувати чи робити оцінку втрат», — зазначає Тетяна Алавердова.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua