В умовах війни українські сільгоспвиробники не лише боронять Батьківщину, але й працюють на аграрному фронті для забезпечення продовольчої безпеки країни.
Про ключові фактори, які наразі стоять перед агропромисловим сектором, AgroPortal.ua розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.
Повне інетрв'ю можна переглянути на сторінці AgroPortal.ua в Instagram.
Хвилюватися щодо голоду в Україні не варто.
Останнє 10-ліття, як мінімум, Україна була експортоорієнтованою країною в частині сільського господарства, і фактично 70-80% продукції, залежно від позиції, експортували. Тому, враховуючи, зокрема, і врожай минулого року, станом на 24 лютого маємо такі запаси: 3 млн т продовольчої пшениці при річному споживанні 3,3 млн т; кукурудзи — на 2 роки споживання; насіння соняшнику для переробки на олію — на 4 роки. Тобто в нас є річний запас до березня 2023 року, плюс будемо сіяти, вирощувати і виробляти сільгосппродукцію. До того ж, під озимими в Україні 6 млн га.
Близько 30% від посівних площ, запланованих під ярі культури, точно не будуть засіяні, ще 20% — під питанням. Натомість 50% посівних площ в Україні є всі перспективи засіяти. Для внутрішнього споживання цього більш ніж достатньо. Якщо ми говоримо про ярі культури, то нам для внутрішньої потреби достатньо 25% площ.
Аграрії цього сезону переходять на вирощування некласичних маржинальних культур: ячмінь, овес, горох, просо, сорго, соя. Під цими культурами, які можна віднести до нішевих, збільшаться площі, оскільки вони прості в посіві, догляді, обробітку. До того ж у цих культурах є потреба як на внутрішньому, так і на експортному ринку.
Сільгоспвиробники забезпечені мінеральними добривами на 80% до потреби, а оскільки будуть знижені посівні площі, то цього ресурсу достатньо.
Насіння на території України вже є на 70% площ. Враховуючи коефіцієнт зміни посівних площ, насіннєвого матеріалу вистачає, але є певна проблематика з тим, щоб доставити його аграріям. Активний посів розпочнеться не раніше, ніж через два тижні, тобто час для вирішення логістичних питань ще є.
Гербіцидами аграрії забезпечені на 50%, але їх використання припадає на пізніші терміни, і це не є найголовнішим ресурсом.
Найкритичнішим питанням наразі є паливо, яке зараз у дефіциті. Ним забезпечені лише 20% виробників. Ми зараз збираємо заявки фермерів для чіткого розуміння, в які точки потрібно доставляти, і працюємо над тим, щоб цей критичний фактор також нівелювати. Сьогодні поставки палива перенаправляються через західний кордон, ведеться робота над організацією швидкої логістики, оскільки це, можна сказати, «постачання з колес».
Сьогодні з постачанням насіння, запчастин, ЗЗР немає проблем, адже ці ресурси внесені до Постанови «Про перелік товарів критичного імпорту», що дозволяє здійснення валютних платежів. Якщо говорити про сільгосптехніку, то зараз вирішується питання, щоб додати до цього переліку сівалки. Рішення повинно бути до кінця тижня. По іншій техніці наша рекомендація — домовлятися з постачальником про інші шляхи розрахунку: бартер, розстрочки, розрахунок зерном.
Уряд ухвалив постанову, за якою визначена фінансова підтримка для аграріїв, які мають річний оборот до 20 млн євро та обробляють до 10 тис. га. Таким чином сільгоспвиробники можуть отримати фінансування під посівну. Термін дії кредиту становить 6 місяців та надається під 0%. Максимальна сума кредиту — 50 млн грн.
Для отримання кредитування суб’єкт підприємництва повинен звернутися до найближчого державного банку.
Після перемоги Україна за два тижні зможе відновити повноцінний експорт. Тими коридорами, які доступні зараз, Україна може експортувати 300-400 т на місяць. Попит на світових ринках відновиться миттєво, як тільки Україна зможе його задовольняти.
Людмила Лебідь, Наталія Помянська, AgroPortal.ua