Як програми товарного кредитування допомагають агровиробникам долати виклики сучасності

02 жовтня 2024, 06:16 883

Українському агровиробникові розслаблятися ніколи: кожен новий сезон приносить чергові виклики, яким немає кінця-краю. До лихоліття повномасштабної війни додалися надзвичайно складні погодні умови 2024 року, особливо у південних регіонах України.

Через постійний брак коштів програми кредитування стають як ніколи актуальними. Зокрема, це стосується товарного кредитування. Так, завдяки програмі «Кредитний Коридор» компанії АDAMA український агровиробник може вчасно отримати необхідні основні та мікродобрива та засоби захисту рослин. Відстрочка надається на термін від 90 днів, а розрахуватись можна коштами або зерном. 

Наші сьогоднішні співрозмовники, власники двох господарств з Кіровоградщини та Миколаївщини, у нинішніх складних умовах не опускають руки, а продовжують розвивати свої господарства, зокрема, опираючись на підтримку з боку компанії ADAMA.

Знайомтеся: Сергій Оношенко, власник ТОВ «Глодоська Скіфія» (Кіровоградська обл.), та Олександр Бойко, власник ТОВ «Златожар» (Миколаївська обл.). Це їхня розповідь. 

Сергій Оношенко, власник ТОВ «Глодоська Скіфія»

Ми обробляємо 4200 гектарів землі. Намагаємося тримати більш-менш розмаїту сівозміну, хоча й працюємо у посушливому регіоні. Сіємо озимі зернові, озимий ріпак, соняшник та кукурудзу. Раніше була і соя, проте це така культура, яка за наших умов дає нормальну врожайність раз на 3-4 роки, тому поки що від неї відмовилися.

Також ми маємо приблизно 500 голів ВРХ і свинарство. Щодо першого можу сказати — це просто соціальний проєкт, щоб забезпечити робочі місця: разом у нас працює 130 людей, які отримують достойну зарплатню. Свинарство — це більш вигідний напрям, але потрібно все робити на сучасний лад. Ми вже років 7 добудовуємо свинокомплекс, але через брак фінансів і досі не можемо його завершити.

Цей рік був дуже складним у погодному плані, оскільки з початку весни майже не було опадів. Звісно, що це безпосередньо відобразилося на врожайності.

  • Якщо минулого року ми зібрали під 7 т/га озимої пшениці, то цьогоріч ледве витягнули на 5 тонн.
  • Соняшнику було 3,5 т/га, а зараз — 2,5 т/га, озимого ріпаку — понад 3 т/га, а цього року — 2 тонни.
  • Кукурудза минулого сезону «насипала» аж 9 т/га, тоді як нині — удвічі менше.

З іншого боку, в 2023 році ціни на зерно були просто мізерними, а зараз вони відчутно зросли. Тому навіть із такими високими для нашого регіону показниками, як торік, ми просто вийшли в «нуль». Не знаю, як буде цього року: витягнемо ми в «нуль» чи ні…

Технологія обробітку ґрунту у нас передбачає класичну оранку із періодичним чизелюванням. Через брак вологи земля дуже важка, стикаємося із постійними ризиками. Так, посіяли цього року 600 гектарів ріпаку, отримали сходи, які загинули без вологи. Ми не здалися і після довгоочікуваного дощу посіяли на тому ж місці нових 400 гектарів ріпаку. Маємо отримати хороші сходи, а там буде видно. Мусимо ризикувати.

Я маю вже 30 років досвіду роботи у сільському господарстві. Звісно ж, працював із різними людьми, із різними компаніями, побачив усього. Із ADAMA я знайомий уже 8 років. Попервах ми приглядалися один до одного, я використовував їхнє кредитування. Усім був задоволений, але мені не дуже зручно було розраховуватися в прописану в контракті дату, адже, почекавши кілька місяців, я міг продавати зерно відчутно дорожче. Я запропонував це ADAMA, і вони пішли мені назустріч із ще більш гнучкими умовами кредитування. У результаті усі залишилися задоволеними.

Рік на рік не випадає. Пригадую страшну посуху 2020 року, коли ми посіяли 1500 гектарів кукурудзи і отримали врожайність… 350 кілограмів з 1 гектара… Це була просто катастрофа — у мене в принципі не було грошей, щоб розрахуватися за своїми кредитними зобов’язаннями. Але ADAMA тоді підставила мені плече. І я сказав: «Я зрозумів, що мені з вами — по дорозі!» Ось так і співпрацюємо — вже досить давно, зі взаємною вигодою. 

У межах програми «Кредитний Коридор» я беру в ADAMA ЗЗР та мінеральні добрива із відстрочкою платежу та за адекватними цінами. І що не менш важливо: це дійсно якісні препарати, котрі реально допомагають нам покращувати технологію і бути впевненими у тому, що наші посіви захищені. Не можу виділяти якийсь один препарат — усі продукти ADAMA класні, особливо фунгіциди та інсектициди.

Мені дуже подобається, що усі їхні препарати ідуть разом із серйозним технологічним супроводом. У нас є кваліфікований агроном, приїздять їхні фахівці, й ми спільно вирішуємо усі агрономічні питання. До того ж із нами працює справді класний менеджер ADAMA, а це дуже важливо, оскільки у нашій справі багато чого залежить саме від суто людських якостей.

Наприкінці скажу, що ми всі, увесь наш колектив, працюємо на совість. Один у полі не воїн — колектив вирішує все, а керівник тільки організовує. Дбайливо ставимося один до одного і до землі. Хто прийде після мене — для того я залишу гарну, родючу землю. 

Олександр Бойко, власник ТОВ «Златожар»

У нас родинне господарство, засновниками якого є я, дружина і син. Ми обробляємо близько 1500 гектарів землі.  Це озима пшениця, ячмінь, ріпак, льон, соняшник, горох. Також вирощував коріандр і сочевицю. У нашому регіоні не можна стояти на місці, потрібно розвиватися, оскільки дуже сутужно з вологою. Тому робимо ставку на сучасні технології — нову техніку, власне зберігання, точне землеробство. 

Постійно експериментуємо та випробовуємо щось нове. Так, декілька років тому я першим в Україні придбав австрійську установку для підживлення ґрунтів за допомогою вихлопних газів. Працюємо практично за усіма технологіями обробітку ґрунту — ноу-тілл, стріп-тілл, мінімальний обробіток тощо. 

Ось цього сезону, хоча і не мали жодного нормального дощу, проте вдалося отримати середні результати врожайності. Щороку підлаштовуємося під конкретні погодні умови. 

Після того, як я придбав господарство, оновив тут практично все: інфраструктуру, техніку, підходи — все, на що вистачило коштів. Сьогодні маємо злагоджений колектив, у якому працює 8 фахівців. Боремося за кожну людину, адже нереально сьогодні знайти працівників на нову техніку та обладнання.

Розраховуємо мінеральне живлення суворо за даними аналізу ґрунтів і шукаємо оптимальні рішення. Так, цього року давали по 50 кг/га складних добрив під час посіву, а все інше — у вигляді КАС. Беремо до уваги опади, особливості ґрунтів на кожному полі та розробляємо найбільш ефективну стратегію.

Чим мені від початку подобається ADAMA — тим, що це ізраїльська компанія, а отже, усі її рішення випробувані у схожих із нашими спекотних посушливих умовах. Минулого року я частково випробував її препарати і побачив реальні позитивні результати. Тому цього сезону я застосовував їх значно ширше. Варто обирати те, що саме вам потрібно, і те, що реально працює. Саме такі рішення я знайшов у ADAMA. Препаратів на ринку багато, і кожен менеджер красиво розповідає: мовляв, тільки купіть… Ми нічого не купуємо без випробування. Наприклад, нова техніка обов’язково повинна попрацювати у нас на полі.

Усі продукти ADAMA, які ми у себе вносили, виявилися ефективними. Особливо хочу виокремити фунгіциди КУСТОДІЯ та ОРІУС, втім, сподобалося практично все. Причому ми беремо ЗЗР та міндобрива зі зручною для нас відстрочкою. Річ у тім, що сьогодні, якщо людина працює повністю за свої гроші, акуратно сплачує податки та розраховується із працівниками, платить за оренду, то вільних грошей у неї немає. Немає такого, щоб хтось мені щось приніс і дав. А от з ADAMA завжди можна знайти оптимальне рішення та отримати необхідні ресурси в кредит на хороших умовах для того, щоб виростити врожай.

Ще одне — я ніколи не беру препаратів без відповідного технологічного супроводу. Завжди всім кажу: якщо я у вас замовляю, то від вас обов’язково повинен бути агроном. Компанія ADAMA цю важливу умову виконує бездоганно, і з нами постійно працює грамотний фахівець Едуард Горбатюк. Якщо потрібно — допомагають інші фахівці компанії, й це забезпечує високу ефективність застосування препаратів. До того ж у деяких із них дуже цікаві формуляції з різними діючими речовинами, і потрібно зрозуміти, як, коли і де їх краще застосовувати.

Зараз кредитування — це необхідна річ для продовження ведення бізнесу. За програмою «Кредитний Коридор» брав і добрива, і ЗЗР.  Йде війна, та потрібно обробляти, сіяти. Ми відчуваємо великий тиск інфляції. Держава про нас, таке враження, ніби забула, а от ADAMA  — ні. Такі програми є вкрай важливими. 

Цього року, незважаючи на багатомісячну посуху і сильну спеку, вдалося отримати непогані результати врожайності:

  • озимої пшениці — 4 т/га;
  • ячменю — від 4 до 5 т/га; 
  • соняшнику — 13-14 ц/га;  
  • висококласного насіння льону — 11 ц/га.

Звісно ж, що мало би бути більше, але з огляду на погоду, і так добре. 

Дуже б хотілося мати власне зрошення, але у повномасштабну війну ми не можемо собі дозволити такі інвестиції. Потихеньку розвиваю переробку. Є крупоцех, також сам виробляю високоякісні олії — із соняшнику, льону та інших культур. Можна було б розвинути і цей напрям бізнесу, оскільки ми маємо у ньому хороший досвід та напрацювання. Працювати сьогодні дуже складно, але ми не здаємося.

Віталій Мороз, менеджер з аналізу ризиків, керівник проєкту «Кредитний Коридор» ТОВ «Адама Україна» 

Компанія ADAMA продовжує підтримувати українських аграріїв у ці складні для країни часи. Розуміючи виклики, з якими стикаються сільгоспвиробники, ми надаємо їм можливість придбати високоякісні засоби захисту рослин від світового виробника, а також основні та мікродобрива на умовах відстрочки платежу. Надаємо постійну агрономічну підтримку та допомогу в реалізації вирощеної сільгосппродукції. Таким чином, компанія забирає на себе частину проблем аграріїв, щоб вони мали змогу сконцентруватися на основному — вирощуванні зернових та олійних культур, забезпечуючи державну та світову продовольчу безпеку.

Завдяки підтримці USAID компанія ADAMA змогла зробити товарне кредитування для аграріїв ще більш доступним. Минулого сезону переконатися в перевагах «Кредитного Коридору» змогли 270 господарств, які отримали товарів на понад $11 млн. Другий сезон програми нещодавно розпочався, та вже 36 аграріїв прокредитувалися на $800 тис. Попереду багато викликів, але ADAMA завжди поруч!


Для довідки: проєкт «Кредитний Коридор» реалізується завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.