Мінус в обсягах, але плюс у ціні: як аграрії оцінюють ситуацію на ринку озимих

26 серпня 2024, 05:28 5112

Ранні зернові не надто постраждали від спеки, а ціни на пшеницю вперше за чотири роки дозволяють сільгоспвиробникам отримати прибуток.

В Україні вже обмолочено 100% площ під пшеницею та ячменем. 

  • Зібрано 21,68 млн т пшениці з 4,85 млн га (100% від запланованої площі). Середня врожайність — 4,47 т/га.
  • Зібрано 5,48 млн т ячменю з 1,4 млн га (100% від запланованої площі). Середня врожайність — 3,92 т/га.
  • Зібрано  3,3 млн т ріпаку з 1,2 млн га (98% від запланованої площі). Середня врожайність — 2,74 т/га.

Аграрії очікують кращої ціни на пшеницю

Погодні умови півдня України стають все жорсткішими: практично всі посіви доводиться переводити під озимий клин. Водночас аграрії готові переключитися на вирощування бобових — сочевиці, гороху, нуту, а також льону. Про це розповів власник ФГ «Еліт» з Одещини Григорій Тулба.

Озима пшениця в ФГ «Еліт» була посіяна на 376 га, урожайність становить від 38 до 71 ц/га. Для посушливої зони півдня це хороший показник.

Григорій Тулба, власник ФГ «Еліт»

Кукурудза згоріла, можливо, зберемо якихось 10-15 ц/га. Площі були досить великими, оскільки ріпак пропав, і довелося пересівати кукурудзою. Думали, що «проскочимо», та не вийшло. Було б правильніше посіяти нішеві сочевицю чи льон, ніж будь-яку традиційну культуру.

Зараз у господарстві реалізують горох. «Ціна на горох досить висока. Раніше ми продавали по 8-9 тис. грн /т, максимум 10 тис. грн, а зараз вона становить 14,5 тис. грн/т. Ціна зросла, оскільки Індія відмінила мито на горох», — коментує Григорій Тулба. Окремі підприємства центру України продавали його навіть по 17 тис. грн/т.

По інших культурах, зокрема пшениці, очікують кращої ціни, зважаючи на несприятливі погодні умови у Західній Європі. На думку аграрія, пшениця досягне позначки 11-11,5 тис. грн/т з доставкою до порту. 

Пшениця вже рахується

Керівник ФГ «Полтава-Агро» Григорій Шамрицький розповів, що в Полтавській області була спека більше 40°С, яка дуже вплинула на соняшник, сою та кукурудзу. Але на ранні зернові не встигла подіяти, оскільки почалася саме перед або під час їх обмолоту.

«Аграріям Лохвицького району вдалося зібрати урожай вчасно, з більш-менш нормальною врожайністю — від 40 до 60 ц/га, деякі підприємства збирали навість 70 ц/га». 

На пшеницю в регіоні хороша ціна: 7-7,5 тис. грн/т на другий і третій клас, доходить і до 8-8,5 тис. грн/т. 

Григорій Шамрицький, керівник ФГ «Полтава-Агро»

Якщо врожайність сягає 5,5-6 т/га, то пшениця рахується. Це один із чотирьох останніх років, коли по цій культурі є математика. До цього декілька років поспіль із ціною 4-5 тис. грн/т вона була дорогим хобі.

За словами Григорія Шамрицького, підприємство «Полтава-Агро» та інші аграрні компанії регіону постійно розвиваються, розширюють земельні банки та потужності для зберігання, тому потребують кредитних коштів.

«Ми постійно на кредитах, тому не маємо можливості скласти зерно і чекати весни, коли ціни зростуть. Якщо урожайність дозволятиме, і збіжжя ще залишатиметься після закриття боргових зобов'язань, ми його будемо зберігати, адже приміщення для того є. Все залежатиме від урожайності та цін», — додає аграрій. 

Кількість планова, якість — нижча

На кіровоградському підприємстві по раннім зерновим отримали заплановану врожайність. Цьогоріч сіяли ріпак, озиму пшеницю і озимий горох. 

Якісні показники пшениці нижче очікуваних. Через спеку не засвоїлися добрива по пшениці, тому отримали фураж попри заплановану 3-тю групу. По ріпаку та гороху хороші й кількісні, й якісні показники. Пшеницю та ріпак не продають, очікуючи кращої ціни: пшениця — $210/т, ріпак — $550/т. Водночас аграрії скаржаться на суттєві коливання цін ріпаку. Тому, можливо, будуть фіксувати їх до жовтня, адже тоді з'являються нові гравці на ринку.

Правильний гібрид забезпечив високі показники

По господарствах холдингу LNZ Group загальна площа посіву ранніх зернових культур становила 6 тис. га. Основними культурами, що вирощувалися, були гібриди ріпаку від компанії Limagrain: Аляско, Акапулько, Астроном, Амбасадор, Анністон, Арнольд.

В уманському кластері середня врожайність склала 3,6 т/га, на лівобережжі Черкащини — 4,5 т/га, у Шполянському кластері — 3,7 т/га, в Сумському кластері — 4 т/га.

«Завдяки правильному вибору гібридів, що мають посухо- та зимостійкість і толерантність до низки хвороб, а також технології вирощування озимого ріпаку, де ми використовували 100% продукти від бренду DEFENDA, вдалось забезпечити стабільну врожайність на рівні планових показників.

Усе насіння відправляємо на переробку, адже маємо власний завод. Це дозволяє нам повністю контролювати процес виробництва та забезпечувати високу якість кінцевого продукту», — прокоментували в LNZ Group.

Ячмінь має гіршу якість, а ріпак — нижчу олійність

Відповідно до проміжного звіту світового лідера в сфері інспекційних послуг, експертизи, тестування та сертифікації — компанії «СЖС Україна», середні результати, крім вологості та вмісту вологої клейковини, у пшениці врожаю 2024 року приблизно такі ж, як і у пшениці врожаю 2023 року. Співвідношення середнього вмісту клейковини та білка дещо краще, ніж торік.

Також відзначається, що спочатку спостерігалося збільшення вмісту заражених клопом-черепашкою зерен порівняно з урожаєм 2023 року, але його кількість поступово зменшується порівняно з початковими значеннями для пшениці, яка надходить з інших північних регіонів. 

Згідно з середніми значеннями вмісту білка, середня якість ячменю врожаю 2024 року дещо гірша за якість минулорічного врожаю. 

Також фіксується, що середній вміст олії в ріпаку врожаю 2024 року нижчий, ніж торік. 

Озвучені показники не є остаточними, оскільки оброблено лише 60% відібраних зразків, тож існує ймовірність, що показники кінцевого висновку щодо якості буде змінено.


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua