Коридор безпеки для аграрія: посіяти, виростити та реалізувати врожай

30 серпня 2023, 05:29 2874

Як товарне кредитування з відстрочкою платежу та з можливістю розрахунків вирощеним врожаєм допомагає українським фермерам утриматися на ногах і стабілізувати фінансове становище своїх господарств.

Українське представництво всесвітньовідомого виробника ЗЗР та мікродобрив компанії ADAMA не припиняє своїх програм фінансової підтримки вітчизняних аграріїв. Партнери компанії отримують необхідний їм обсяг засобів захисту рослин, основних добрив та мікродобрив під мінімальні відсотки і фактично без застави. Натомість у якості застави розглядається вирощене зерно, яким і можна розрахуватися за отримане кредитування. 

Відповідно, вже чимало фермерів у різних регіонах України отримали життєво необхідну допомогу в межах проекту «Кредитний Коридор», який здійснюється завдяки підтримці Програми USAID АГРО. Це дало можливість провести посівну, виростити врожай та виконати усі свої фінансові зобов’язання. Це є особливо важливим для тих агровиробників, котрі працюють у постраждалих від повномасштабного вторгнення рашистів регіонах України. «Кредитний Коридор» від ADAMA став для них, без перебільшення, дорогою життя. Тим більш, що лояльний підхід компанії ADAMA дає змогу здійснити безболісну відстрочку платежу, якщо у фермера немає змоги розрахуватися.

Саме так, ця компанія-виробник ЗЗР сьогодні активно допомагає українським фермерам і робить це дуже ефективно.  Пропонуємо до вашої уваги їх розповіді про досвід співпраці із ADAMA.

propData.content.image


Сергій Голодний, ПП «Дружба-Агро-2010» (Чернігівська обл)

Ми обробляємо приблизно півтори тисячі гектарів у Носівському районі, на яких вирощуємо широкий перелік культур: овес, гречку, жито, просо, яру та озиму пшеницю, соняшник, кукурудзу та картоплю. Це дає нам змогу витримувати якісну сівозміну. Це тим більш важливо, оскільки ми працюємо на піщаних малородючих ґрунтах, які потребують пильної агрономічної уваги. Тому індивідуально підходимо до кожної культури та до кожного поля.

Я повернувся до звичної роботи у господарстві лише два місяці тому після служби в Збройних Силах України. Для мене, як і для багатьох українців, життя різко змінилося 24 лютого 2022 року. О 5 ранку я зібрав колектив, коротко змалював ситуацію і запропонував усім, хто може, вирушити на захист Батьківщини. Нас виїхало 18 чоловік. Комусь видали зброю, когось повернули додому. Я потрапив спочатку до Чернігова. Побачивши, що не принесу багато користі на блокпості, попросився тимчасово до свого господарства. Там ми організували проживання та харчування наших військових, ремонт військової техніки та постачання запчастин. Зокрема, вирізали всю нашу свиноферму, окрім свиноматок. Організували ремонтні бази як в господарстві, так і в лісі. Коротше кажучи, робили все для захисту нашої країни. 

Період тоді був дуже складний. Попри все, ми відсіялися. Хоча іноді доводилося працювати в полі в той час, коли над головою літали заряди із «Ураганів». У нас на складі лежало 200 тонн селітри – страшно уявити, що було б, якби в них щось влучило, тому ми поспішали їх якомога швидше розкидати. Автомат в кабіні – і розкидаємо! Сіяли переважно пшеницю та інші хлібні культури, аби запобігти голоду, проте, як потім ми зрозуміли – даремно.

Потім я знову повернувся до ЗСУ, служив у реактивній бригаді, в інших підрозділах. Поки що вирішив повернутися до роботи, оскільки і я, і мої два зяті всі перебували в армії. Моя дружина і доньки були змушені все робити самостійно, навіть збирати кукурудзу. Господарство перебуває в не дуже доброму фінансовому становищі, відповідно, зараз я маю  зробити все, щоб зберегти виробництво. Щиро кажучи, це дуже непросто, адже за тонну пшениці нам запропонували по… 3000 гривень. Мусили віддати дві тисячі тонн за такі гроші, які навіть не покрили витрат на вирощування.

Повторюся, що працювати сьогодні дуже непросто. У нас в господарстві працює понад 30 чоловік, але багато хлопців пішли служити. Буває, що нікого посадити за кермо вантажівки чи трактора. Ціни на зерно низькі і я не розумію, чому держава не контролює цей ринок і чому немає державних закупівель продовольства у військовий час.

Тому ми активно шукаємо нові шляхи розвитку, зокрема, встановлюємо лінію із виробництва паливних пелет, олійницю, іншу переробку. Будемо частину врожаю переробляти й отримувати додатковий прибуток.

Раніше я намагався нікуди не звертатися за кредитуванням, але часи нині такі, що без цього не обійтися. Ми взяли кілька досить невигідних кредитів у комерційних установах, однак взагалі під 20 з гаком відсотків. Сподіваюся, що якось їх віддамо. Натомість компанія ADAMA надала нам товарне кредитування на незрівнянно більш вигідних умовах. Там і відсоток низький, і не потрібно давати в заставу ані тракторів, ані комбайнів – у якості застави розглядається сам врожай. Ми взяли таким чином ЗЗР та добрива, ось зараз знову під осінню посівну пшениці та ріпаку. 

Хочу відзначити, що це дійсно якісні препарати. І гербіциди, і фунгіциди, і інсектициди ми спокійно вносимо і не маємо жодних проблем.  Все чітко працює. Тим більш, що маємо широкий перелік культур, тому використовуємо багато різних препаратів. Правильно компонувати технологію нам допомагають кваліфіковані спеціалісти ADAMA і це дуже нам допомагає.

Мені дуже приємно, що сьогодні є такі компанії, котрі йдуть назустріч фермеру. Сподіваюся, що наша співпраця ширитиметься і ми так само чітко виконуватимемо свої зобов’язання. Буде перемога і все буде добре!

propData.content.image


Григорій Ткаченко, ФГ «Напорівське» (Чернігівська обл)

У березні 2022 року наше господарство зазнало значних руйнувань. Зокрема, було знищено та пошкоджено інфраструктуру, техніку, загинула половина тваринницького стада. Зараз триває робота із відновлення потужностей і в цьому плані надзвичайно важливою є допомога з боку наших партнерів, передусім компанії ADAMA.

Працювати нині дуже і дуже непросто. Для прикладу нещодавно ми домовилися про реалізацію пшениці четвертого класу по 4500 гривень за тонну. Увечері того ж дня мені телефонують і кажуть: вибачайте, але вже можемо забрати лише по 4200 – ціни обвалилися. У цьому році ми через брак опадів отримали помірну врожайність озимої пшениці – на рівні 4 тонн з «хвостиком». При цьому витрати на гектар становили по 22 тисячі, а за врожай з 1 гектару нам пропонують 16800 гривень. Ось вам і вся економіка…

Сподіваюся, що нас витягнуть нетрадиційні культури, такі як овес, за який пропонують по 6000 грн та просо, котре наразі має стабільний попит. Але поки що невідомо, як це все буде. Скажімо, очікуємо хороший врожай картоплі, але ціна на неї буде падати та досягне орієнтовно 3,5-4 грн за 1 кг.

Вселяє надію на гарну ціну на соняшник те, що зросла в ціні оливкова олія. Кукурудза ніби добре вродить, але також говорити поки зарано. Та й ціна реалізації, очевидно, буде низькою. Блокування морського експорту не дає змоги розраховувати на прибуткову роботу у рослинництві. До того ж, наше господарство розташоване за 1000 кілометрів і від морських портів і від західного кордону, через це логістика «з’їдає» увесь прибуток. 

Тому хочу щиро подякувати компанії ADAMA та особливо її менеджерам, котрі працюють у Чернігівській області. Їм притаманні високий професіоналізм та чуйність до проблем аграрія і це не просто красиві слова із мого боку – так і є. Хоча від нашого господарства по прямій лише 50 кілометрів до ворожої території, це не стало на заваді наші широкомасштабній співпраці із ADAMA. Ми маємо змогу використовувати її високоякісні препарати, отримуючи при цьому відмінний сервісний супровід.  Фахівці за першим викликом приїздять до нас, ми обходимо поля, спільно вирішуємо проблеми. Я на всі 100% задоволений нашою співпрацею.

Особливо я хочу подякувати за "Кредитний Коридор», який вкрай актуальний саме у літній період, коли гроші вже використані, а врожаю ще немає. Нам пішли назустріч із платежами і ми змогли спокійно доростити та зібрати врожай. Адже у кожного фермера трапляються такі періоду, коли і радий був би заплатити, а немає чим… Ми зверталися до інших установ, нам аргументували відмови, згадували про високі ризики. А от ADAMA нормально до нас поставилася і миттєво відреагувала на запит. 

Ми з ними активно співпрацюємо вже п’ятий рік і з кожним роком нарощуємо закупівлі їх препаратів , частка яких досягає вже 60-70%. І це не лише завдяки вигідним умовам кредитування, а ще й гарантованій якості ЗЗР цього виробника. Для прикладу цієї весни майже скрізь по Україні склалися такі погодні умови, що не працювали ґрунтові гербіциди. Натомість фахівці ADAMA разом зі мною стежили за полями, вивчали динаміку росту бур’янів, підібрали правильні препарати із грамотними нормами, вибрали час для внесення і ми елегантно подолали цю проблему. Я за це їм глибоко вдячний.

Особливо хочу відзначити фунгіцидну групу препаратів ADAMA. Такий вибір дійсно ефективних препаратів має небагато виробників у світі. Це і СУПРІМ, і БАНДЖО, і БАНДЖО ФОРТЕ, і БАМПЕР СУПЕР – все працює на відмінно! Хочу подякувати тим фахівцям, які їх створили. Те саме можу сказати й про інші групи препаратів.

Як я вже казав, зараз потихеньку спинаємося на ноги. Розвиваємо і рослинництво, і тваринництво, і переробку.  Так, окрім молочного напрямку придбали за кредитні кошти 20 нетелів м’ясної породи і хочемо диверсифікувати цю галузь. Пробуємо налагодити власну переробку молочної сировини. Ми відновили пошкоджене обстрілами обладнання для виробництва молока екстра-гатунку. Будемо пробувати й інші напрямки, зокрема, запустили невеличке виробництво пелет із тирси.  

propData.content.image


Світлана Тищенко, СТОВ АФ «Еліта Придніпров’я» (Кіровоградська обл)

Ми працюємо у Олександрійському районі Кіровоградської області. На площі півтори тисячі гектарів землі вирощуємо кукурудзу, соняшник, озимі зернові та сою. Також у цьому році вирішили спробувати посіяти ріпак. Ця культура є хорошим попередником і дасть змогу нам покращити сівозміну.  Окрім цього, у нас часто складаються настільки посушливі погодні умови, що ми не встигаємо посіяти ярі культури в оптимальні строки. Різко розпочинається літо, висихає ґрунт тощо. Тому акцентуватимемо увагу саме на озимих культурах.

На жаль, через відомі причини фінансове становище господарства залишає бажати кращого. У цей рік ми увійшли із боргами, тому докладаємо усіх зусиль, щоб покращити ситуацію. Це зробити дуже непросто, оскільки зерно коштує удвічі дешевше, аніж раніше, при цьому ціни на міндобрива просто космічні. Але без них далеко не заїдеш, і як нам важко не буває, але на ключових елементах технології ми не економимо.  

Ми ніколи не брали кредитів у банках, оскільки там, зазвичай, не дуже лояльні умови – високі відсотки, жорсткі строки віддачі, застава цінного майна тощо. Натомість намагаємося тісно співпрацювати із нашими надійними партнерами, котрі надають кредитування або під врожай, а іноді взагалі під чесне слово. І ми його ніколи не порушували.

В цьому аспекті особливо хочу відзначити нашу співпрацю із компанією ADAMA, з якою ми працюємо вже понад 5 років.  Причому нам подобаються не лише їхні умови кредитування, але й відмінна якість препаратів . Вони нам пропонують хороші умови розрахунку на виплату, низький відсоток, а в якості застави – зерно. Банки такого ніколи не запропонують.

Відсотки за таким кредитування є дійсно адекватними та посильними для нас. До того ж, якщо ми не вкладаємося у терміни сплати, то можемо на певний період зробити пролонгацію і розрахуватися – ADAMA без проблем іде нам назустріч у цьому питанні. Не так як із банком – прийшов той самий день і можеш чи не можеш, а маєш розрахуватися, інакше дуже сильно пошкодуєш. 

Сьогодні 90% усіх ЗЗР, які ми застосовуємо це ADAMA. І це просто чудові високоефективні препарати. Причому нами опікуються досвідчені кваліфіковані фахівці, які надають усі необхідні консультації – вибір препаратів, норма внесення, час внесення, тобто, все, щоб отримати хорошу врожайність.

Разом із ADAMA ми, попри усі нинішні труднощі, розвиваємо наше господарство. Серед найближчих планів – поступовий перехід на ефективний нульовий обробіток ґрунту, аби більш раціонально використовувати вологу та знизити витрати. Віримо у перемогу та у те, що все буде добре! Я хочу побажати, щоб наші військові якомога швидше звільнили морське узбережжя України та Крим!

propData.content.image


Сергій Кириченко, ФГ «Юг» (Харківська обл)

Ми обробляємо понад 14 тисяч гектарів землі у двох районах Харківської області. У 2022 році наше господарство потрапило під багатомісячну окупацію, наслідки якої ми долаємо до сьогодні. Зокрема, ми маємо змогу обробляти на даний час лише 60% своїх полів.  Інша частина перебуває у небезпечній зоні. Проблем, як то кажуть, не бракує.

Ми завжди намагалися урізноманітнювати сівозміну, турбуючись про стан ґрунтів та диверсифікацію вирощеної продукції. Водночас постійно вдосконалюємо технологію вирощування. На даний час це непросто робити, оскільки територію нашого господарства звільнили у жовтні минулого року, а отже, ми не змогли посіяти озиму пшеницю. До того ж, соняшник збирали аж в листопаді із великими проблемами. Насіння нагрівалося, його не можна було вивезти…

Через те, що ми не змогли посіяти озимі культури, на цей сезон нам довелося посіяти нетипово високу частку соняшнику. Погода у цьому сезоні була непоганою, йшли дощі, тому сподіваємося на хороший врожай. У нас зберігся елітний посівний матеріал озимої пшениці, ми його протруїли, віддали на аналіз в ADAMA і хочемо продовжувати розпочате раніше вдосконалення технології вирощування цієї культури. 

Також будемо сіяти кукурудзу. Будемо мінімізувати технологію обробітку ґрунту, але робити це поступово та грамотно. Багато людей із різних причин відмовляються від обробітку своєї землі, тому ми  поступово нарощуємо земельний банк, беручи ці поля в оренду.

Сьогодні дуже важливо правильно розподілити пріоритети розвитку. Ми паралельно розвиваємо переробку – маємо олійню та млин. Виробляємо екологічно чисте продукцію.  Скажімо, наше борошно має дещо сірувате забарвлення, оскільки ми не використовуємо хімічних підбілювачів. До речі, наша переробка дуже допомогла за часів окупації, коли люди могли у нас виміняти на зерно чи отримати на паї продукти харчування. Ми тоді вирішили, що краще будемо роздавати їх людям, бо невідомо, що може трапитися.

На те, щоб знову зіпнутися на ноги та відродити господарство, ми вклали усі кошти, які мали в запасі. Із усім іншим нам допомогла компанія ADAMA, за що я їй глибоко вдячний. Ця компанія пішла нам назустріч, і навіть, якщо ми не встигали розрахуватися вчасно, нам не нараховували додаткових платежів. Ми співпрацювали за чіткими графіками погашення кредитів, було складно, іноді ми не вписувалися, однак все одно розрахувалися та задоволеними лишилися обидві сторони угоди.

З ADAMA ми співпрацюємо ще із 2016 року. Ця компанія надає якісні комплексні послуги, оскільки має і відмінні препарати, і висококваліфікованих консультантів. З ними просто приємно працювати! Їхні засоби захисту рослин нічим не поступаються набагато дорожчим препаратам інших виробників. Це той випадок, коли спробував новий препарат і хочеться ще його купити – на більшу площу.

Нас постійні консультують фахівці ADAMA і ми разом із ними закладаємо різні досліди, випробовуємо різні технології. Ми постійно порівнюємо дію їхніх препаратів із формуляціями інших виробників, і я бачу об’єктивну картину ефективності дії. Скажу, що наразі саме ADAMA пропонує оптимальні рішення.

Фунгіциди на соняшник, на пшеницю, гербіциди, інсектициди – усі групи препаратів в ADAMA забезпечують гарантований ефект застосування. Зокрема, хочу виділити фунгіциди КУСТОДІЯ та БАМПЕР СУПЕР. Причому на наших площах важливе значення має адекватна ціна на препарати. Коли береш 10 тонн їхнього гербіциду, то це дуже-дуже відчувається! Не дивно, що ми вже на 50% використовуємо ЗЗР ADAMA і ця частка постійно зростає.

Наприклад, у цьому році ми взяли препарати наперед під невеликий відсоток і розрахуємося врожаєм. Натомість майже усі компанії просто бояться кредитувати аграріїв у нашому регіоні. ADAMA не боїться, завжди йде назустріч, за що ми їй глибоко вдячні та сподіваємося на подальшу співпрацю. Як то кажуть, друг пізнається в біді. І це правда!

Дякуємо Збройним Силам України, життя у нашій місцевості поступово налагоджується, люди повертаються додому і я переконаний, що надалі все буде добре!

Із перших вуст

propData.content.image
Дмитро Кашпор, генеральний директор ТОВ «Адама Україна»

ADAMA піклується про українського Аграрія. В своїй діяльності ми пропонуємо не тільки якісні брендові ЗЗР та добрива, а ще й вигідні фінансові програми та допомагаємо з реалізацією сільгосп продукції.

Усвідомлюючи необхідність підтримки сільгоспвиробника в найкритичніший момент, ADAMA простягнула руку допомоги більш ніж 150 дрібним та середнім аграріям у вигляді товарного кредитування на суму понад 4 млн дол.

Безумовно, ця підтримка стала можливою зокрема, завдячуючи Програмі USAID АГРО.

propData.content.image
Віталій Мороз, менеджер з аналізу ризиків ТОВ «Адама Україна»

Сільське господарство в Україні опинилося у складній ситуації після повномасштабного вторгнення. З одного боку, ціни на с.-г. продукцію на внутрішньому ринку суттєво знизилися, з’явилися складнощі з її реалізацією через блокаду експорту. А з іншого боку – зросла вартість матеріалів, необхідних для проведення посівної/збиральної кампанії. Додайте до цього скорочення програм із кредитування аграріїв (як з боку банківського сектору, так і з боку постачальників матеріалів) і ви зрозумієте в якому критичному становищі опинилися українські агровиробники. Найважча ситуація була і залишається на деокупованих територіях.

Компанія ADAMA в цей складний час вирішила підставити плече господарствам та запустила проект «Кредитний Коридор» у співпраці із Програмою USAID АГРО. Завдячуючи такій підтримці наших західних партнерів, ми змогли не тільки розширити перелік господарств, яких готові прокредитувати, але й додали до портфелю товарного кредитування основні добрива. Крім цього, ми пропонуємо господарствам постачати нам с.-г. продукцію в якості закриття заборгованості за товарним кредитом. На додачу, в рамках Проекту ми готові викупляти у господарства більше зерна, ніж його заборгованість перед нами, та платити гроші за таке зерно. «Кредитний Коридор» має допомогти аграрію зменшити розриви у грошових потоках і, відповідно, дозволити йому сіяти більші площі, вирощувати більше високоякісної продукції.

Девіз ADAMA «Чуємо > Вивчаємо > Робимо» – це саме про роботу «Кредитного коридору».


Проект «Кредитний Коридор» реалізується завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.