Зростання цін на харчові продукти буде продовжуватися в другій половині 2025 р. — першій половині 2026 р.
Таку думку в коментарі AgroPortal.ua висловив кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.
За його словами, ціни на продукти з червня 2023 р. по червень 2025 р. в середньому зросли на 23,2%. Традиційне літнє зниження цін на продукти харчування виявилося невеликим порівняно з попередніми роками, тому восени очікується значний стрибок цін на продовольство.
Основною причиною зростання цін є поганий врожай, а не зростання валютного курсу, додає Олександр Хмелевський.
При цьому він прогнозує, що у другому півріччі фактичний середньорічний курс гривні дод долара буде значно нижчим, ніж закладено у Держбюджеті на рівні 45,0 грн/$.
Навряд чи він перевищить 43,0 грн/$. У Нацбанку є достатньо валютних резервів, щоб забезпечити стабільний курс гривні в другій половині 2025 р. Валютні резерви НБУ станом на 1 липня становили $45,1 млрд.
Тим не менше попит на валюту на міжбанку залишається досить високим. В червні НБУ продав на міжбанку $2,9 млрд, щоб задовольнити попит на гривню. Для забезпечення стабільності гривні велике значення мають надходження іноземних кредитів, які поповнюють валютні резерви НБУ. Поки що цих надходжень більш ніж достатньо для поповнення резервів та здійснення валютних інтервенцій, додає експерт.
Втім, зменшення надходження валютних кредитів чи затримка їх виділення можуть призвести до зниження курсу гривні. Велике занепокоєння викликає негативне сальдо зовнішньої торгівлі.
За 2024 р. дефіцит зовнішньої торгівлі склав $29 млрд. Є всі підстави вважати, що в 2025 р. дефіцит зовнішньої торгівлі перевищить $30 млрд. Українська економіка не в змозі забезпечити потреби населення в необхідних товарах. Україна постійно залучає кошти за кордоном, щоб оплатити імпортні товари. Державний та гарантований державою зовнішній борг України вже перевищив $134 млрд і має тенденцію до подальшого зростання.
Все більше коштів із залучених за кордоном кредитів доводиться витрачати на повернення раніше взятих кредитів та сплати відсотків по них. Повернути ці позики Україна не зможе в осяжній історичній перспективі. Залишається сподіватися на милість кредиторів, щоб вони списали більшу частину боргу, каже експерт.
Перспектива курсу гривні на найближчі роки залишається під великим питанням. В майбутньому нас чекає дуже значна девальвація.
Що стосується курсу євро до гривні, то тут, за його словами, девальвація гривні була більш значною. Курс євро зріс з 43,12 грн в лютому, до 49,16 грн в червні. Така динаміка зумовлена зниженням курсу долара до провідних валют на світових ринках.
Митна війна, розв'язана Трампом, негативно впливає на американську економіку. «Великий та прекрасний» закон Трампа, який запроваджує зниження податків, загрожує збільшенням бюджетного дефіциту США та зростанням державного боргу. Тому інвестори виходять з активів в доларах і надають перевагу вкладенням в інших валютах.
У повній мірі вплив на американську економіку ініціатив Трампа ще не оцінений аналітиками, тож курс долара до євро та інших валют може суттєво коливатися.
Алла Стрижеус, AgroPortal.ua