Робота не зупинялась. Експортер з Іспанії про ринок, 2022 рік і пошук інвестиційних проєктів в Україні

15 березня 2023, 05:38 3230

Іспанський експортер, компанія Cereales y Harinas Garsan, S.L., директором якої є Мануель Алькарас, працює на ринку України вже 8 років і 30 років — у агросекторі. Не виключенням став і минулий рік: експорт з України не зупинявся навіть у березні 2022-го.

На 24.02.2022 р. з українських портів мали вийти три завантажених судна Garsan. Одне — з порту Херсона — MT SEA LORD із 6 тис. т соняшникового шроту, яке досі заблоковане та пошкоджене російськими обстрілами. 

Ще одне судно було в Миколаївському порту — т.в. ORION S із 6,5 тис. т соєвих бобів, які компанії вдалося розвантажити та перевезти до Чорноморська (Одеська область) тільки через рік, у перші дні березня 2023 року. З них близько 2 тис. т продукції зіпсувалось. 

В порту Маріуполь — MV Lady Augusta з 6 тис. т пшениці, що була куплена на умовах FOB. Ще 1,3 тис. т пшениці було вкрадено у порту Бердянська. Загалом на той момент між орендованими складами компанії Garsan було закуплено і накопичено близько 130 тис. т зернових культур. 

Влітку 2022 року російська ракета потрапила в зерновий склад компанії у Миколаєві, де зберігалось близько 40 тис. т сої, з яких було знищено близько 600 т продукції.

propData.content.image
Наталія Тестон Бермудес, адміністратор міжнародної комерційної діяльності Cereales y Harinas Garsan, S.L.

24 лютого ми пережили шок, не могли повірити, що це насправді відбувається. Вся закупівельна команда з 10-ти осіб ТОВ «Клам Олія» на той момент були в Одесі. Робота тривала, незважаючи на всі труднощі й страхи, але ми мали контракти, які потрібно було виконати. У різних терміналах наші постачальники вивантажували товар, очікуючи на підтвердження та оплату за нього.

Garsan займається купівлею та продажем усіх видів зернових та олійних культур, 80% продукції — українська, інша частина — це Болгарія, Румунія, Польща, Литва. За результатами 2021 року компанія посідала третє місце серед найбільших експортерів українського зерна. До початку повномасштабної війни налічувалось 12 орендованих складів у різних регіонах країни. Експортують до Іспанії, країн Європи та інших, усього — до 12-ти країн світу. 

У 2022 році орендували склади в Чорноморську та Ізмаїлі, оскільки логістика переорієнтувалась. Хоча через порт Ізмаїл до 2022 року компанія не працювала. 

Основними робочими портами були Одеса, Чорноморськ, Миколаїв, Херсон та Бердянськ. 

«Нам дуже важливий зараз Миколаївський порт, адже логістика до Миколаєва з північних чи центральних регіонів більш оптимальна», — зазначають у компанії в очікуванні продовження «зернової угоди» та можливого включення до неї Миколаївського порту. 

З початку роботи зернового коридору, зі слів експортера, знайти перевізника не було проблемою, оскільки він не несе жодних фінансових ризиків, але коштувало це вже значно дорожче.

«Найбільше в цій ситуації ризикуємо ми. Минулого року багато працювали у мінус: форс-мажори ніхто не компенсує, страхування ризиків теж немає, витрати за простої суден у зерновому коридорі лежать на таких компаніях, як ми», — коментують у Garsan.

На думку експортера, запровадження правила щодо відправки лише великих кораблів через зерновий коридор стане великим бар'єром для малих і середніх трейдерів, оскільки непросто зібрати, оплатити та завантажити великий корабель на 25 тис. т. Hе кожен із малих чи середніх трейдерів матиме можливість реалізувати такі обсяги. 

«Xоча ми розуміємо, що саме таким шляхом збільшиться експорт з України, що краще як для самої країни, так і для ЄС та особливо третіх країн», — зазначають у Garsan.

Якщо раніше компанія експортувала за рік близько 800 тис. т продукції, то за 2022 рік — близько 970 тис. т. Але потрібно врахувати, що український товар, який був вивезений через порт Констанца (Румунія), рахується як румунський. 

Garsan ще весною минулого року переорієнтувалась на дунайські порти, і розвиток річкових портів за цей рік складно переоцінити. В умовах гальмування росіянами інспекцій суден у межах Чорноморської зернової ініціативи та загроз односторонньої відмови рф від виконання угоди, Дунайський регіон зараз залишається єдиним стабільним шляхом для експорту агропродукції з України.

Логістика від початку повномасштабної війни подорожчала утричі, також потрібно було перевантажувати продукцію, знайти нові логістичні шляхи, що спричинило додаткові затрати. 

«Чим ближче до закінчення чергового етапу дії «зернової угоди», всі плани скорочуються до мінімальних термінів, відправки, звичайно, продовжуються. Трейдери в очікуванні, але експорт не зупиняється, працюють із сьогодні на завтра», — констатують експортери. 

В Garsan відмічають, що у 2022 році продавці зерна почали звертатись до них напряму, без посередників. «Ми дорожимо своєю репутацією і завжди вчасно оплачуємо всі контракти, тому відповідаємо за якісну співпрацю, — коментує Наталія Тестон Бермудес. — Я щодня отримую інформацію щодо закупівлі продукції, і це виробники з усіх регіонів України — від найменших до великих агрокомпаній. Стало більше клієнтів, які раніше взагалі не експортували». 

До початку повномасштабної війни компанія викупила землю у Миколаєві під будівництво перевантажного терміналу.  

Зараз у пошуку складів на території України, готові їх реконструювати та інвестувати кошти. Найбільш привабливими нині є центральні регіони України. 

«Дуже важкий рік. Але ми віримо, що все налагодиться, бізнес працює, інші країни потребують української продукції. Україна після війни стане магнітом для іноземних інвесторів», — стверджує адміністратор з міжнародної комерційної діяльності Garsan. 


Наталія Помянська, AgroPortal.ua