Гранти від держави: розвиток агропідприємництва чи оказія для аграріїв

05 серпня 2022, 06:22 6017

Уряд розробив 4 програми безповоротної грантової підтримки, покликані розвивати в Україні малий і середній бізнес та створити сотні тисяч нових робочих місць. Усі гранти об’єднані в межах нової економічної стратегії «єРобота».

  • Мікрогранти на створення власного бізнесу, в межах яких держава надає безповоротні кошти до 250 тис. грн для створення нових мікробізнесів. 
  • Гранти до 8 млн на розширення та створення підприємств у сфері переробки. Грант можна буде використати і на придбання обладнання. 
  • Гранти для садівництва: висадка нових фруктових і ягідних садів (до 400 тис. грн за 1 га). 
  • Гранти на побудову нових теплиць (до 7 млн грн).
Детально з переліком програм можна ознайомитися тут.

Усі програми передбачають співфінансування з боку власника бізнесу, створення нових робочих місць, сплату податків, що зі свого боку має підтримати економіку країни.

За даними «Ощадбанку», який за рішенням уряду став уповноваженим банком нової програми та видаватиме кошти, через «Дію» вже надійшло понад 5 тис. заявок.  Найбільше подано заявок на мікрогранти, тобто на суму до 250 тис. грн, близько 200 заявок надійшло за програмою переробки, менш активними є програми з садівництва та виноградарства і створення модульних теплиць. 
propData.content.image
Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу «Ощадбанку»

Хоч програма діятиме до кінця року, але подання заявок здійснюється хвилями, і перше подання на мікрогранти закінчилося 10 липня. Основними причинами відмови в наданні гранту можуть бути проблеми з діловою репутацією та кредитною історією, а також відсутність на рахунках заявника грошових коштів у обсязі 30% від затребуваної суми гранту.

Міністерство аграрної політики та продовольства України курує два напрями: садівництво, ягідництво та виноградарство, тепличне господарство.

За даними Мінагрополітики, загалом «Ощадбанк» опрацював заявки від 61-го агропідприємства і в результаті передав на розгляд міністерству 40 із них: 33 — на розвиток садівництва, 7 — теплиць. Робочі групи Мінагрополітики вже опрацювали 23 заявки і за чотирма погодили надання гранту на загальну суму 16,8 млн грн.

Наразі на розгляді перебуває ще 1 заявка на отримання гранту для створення або розвитку тепличного господарства та 16 — на закладку саду.

Задекларована в умовах отримання гранту кількість робочих місць непідйомна для середнього бізнесу

Члени новоствореного сільськогосподарського кооперативу «Сади перемоги» розглядають можливість взяти участь в урядовій програмі надання грантів для організації тепличного господарства, але під час вивчення програми зіштовхнулися з декількома суттєвими проблемами.

propData.content.image
Любомир Гайдамака, засновник СОК «Сади перемоги»

Для організації тепличного комплексу потрібна окрема ділянка площею 2-2,4 га із відповідним призначенням, яка повинна мати доступ до необхідних комунікацій, тобто знаходитися фактично в межах населеного пункту. Реалізацію проєкту будівництва модульної теплиці отримувач повинен здійснювати на землях, право власності та/або користування на які підтверджено належними правовстановлювальними документами на строк не менше 7 років. Вартість тепличного господарства на 1,6 га закритого ґрунту складатиме мінімум 14 млн грн (без вартості земельної ділянки та комунікацій). Тобто 7 млн грн — це тільки 50% від вартості комплексу. 

Він також додає, що для тепличного комплексу на 2 га потрібно максимум 18-20 працівників, а не 40, як зазначено в умовах надання гранту. 

Майбутні грантоотримувачі стикнулися з нестачею вільних ділянок для ведення бізнесу

Поки кооператив «Сади перемоги» на території громади не може знайти земельну ділянку, яка б відповідала вимогам.

«В Гатненській громаді всі хочуть продати задорого землю сільгосппризначення. Селяни не обробляють свої паї, а чекають, коли можна буде змінити призначення землі «під житлову забудову» та продати забудовникам за захмарними цінами. Я вважаю, що уряд повинен прийняти ряд законів щодо ефективного використання земель сільгосппризначення та заборонити їх переведення під інші види використання. Плюс обов'язково ввести відповідальність за нецільове використання таких земель: не обробляєш, віддай на користь держави чи виставляй на аукціон в оренду», — розповідає Любомир Гайдамака. 

Можливість отримання гранту на тепличний бізнес розглядає також фермер Роман Пасічник. Його господарство до війни займалося виробництвом салатів у Каховці Херсонської області та Броварському районі Київщини, але нині працювати на цих потужностях неможливо. Тому в березні техніку та обладнання, яке вдалося евакуювати, перевезли до Тернопільської області, де підприємство вже побудувало 0,5 га теплиць та посадило 14 га овочів. 

propData.content.image
Роман Пасічник, фермер

Нам цікавий проєкт із теплиць, єдина перепона — земля, яка не у власності, а знаходиться в оренді. Також сумнівною є умова створення 40 робочих місць, адже якщо в середньому виплачувати 3 тис. грн податків за кожного працівника, то за три роки це буде 4,3 млн грн. Мені здається, що це не дуже ефективно для невеликого бізнесу.

Як відзначила Юлія Жуланова, в умовах на отримання грантів прописано, що половину вказаної кількості працівників підприємець має найняти відразу після отримання 50% гранту, решту — можна протягом наступних років. Також у грантах для садівництва передбачений пункт сезонних і постійних працівників. Щодо кількості людей для тепличного бізнесу зараз питання обговорюється — можливо, кількість буде зменшена.

propData.content.image
Валерій Перепелиця, фермер

Мене дещо здивувало в цій програмі й найперше — створення робочих місць. Якщо взяти сад, то там є постійні та сезонні працівники. На сад розміром 1-2 га не потрібно взагалі наймати людей на постійну основу. Так само переробка і теплиці. Вважаю кількість працівників надуманою та непідйомною за організації таких підприємств.

Валерій Перепелиця зазначає, що для виконання прописаних умов та отримання коштів садівникам чи тепличникам потрібно зупинити виробництво, звільнити всіх людей, подати заявку на грант і потім знову взяти працівників та виконати грант. Він додає, що таким чином не вирішити питання зайнятості, й радить прибрати встановлену кількість робочих місць, а поставити вимогу — щоб грант працював і створював додану вартість. 

propData.content.image
Антоніна Кутова, керуючий партнер Pro Capital Investment

Я розумію, чому аграрії отримали таку оказію, адже повернення грантів — це сума податкових відрахувань до бюджету протягом 3-х років. Добре було, якби новостворені робочі місця — це була рекомендована кількість, а не обов’язкова умова. Моя особиста думка, що цей механізм потрібно доопрацювати.

Та незважаючи на це, Антоніна Кутова вважає інструмент грантів найефективнішим на сьогоднішній день, оскільки ставки на кредити будуть і надалі підвищуватися, тож рекомендує виробникам використовувати грантові програми.

Одне з господарств, яке вже отримало грант — ТОВ «Сад Переяслава» знаходиться на Київщині та спеціалізується на вирощуванні ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників, відтворенні рослин, переробці та консервації фруктів і овочів. Фермер подав грантову заявку через Дію, отримав позитивну відповідь і тепер буде продовжувати розширювати своє фермерське господарство, а саме горіхові сади та насадження ліщини.

На підприємстві підкреслили, що це суттєва допомога від держави, яка допоможе розширити площу садів: наразі господарством освоєно 14,2 га, а коштом гранту планується розширення виробничої діяльності до 44 га. На сезон активного плодоношення до роботи на підприємстві буде залучено 125 осіб.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua