СушиPRO100: Елеватор як надійний фундамент ефективного розвитку агробізнесу

22 липня 2024, 05:54 1633

Підприємство «Трансвіт» побудувало в Україні десятки елеваторних комплексів, адже тривалий час така діяльність була основною для компанії. Новий об'єкт як будівельна компанія виконали для власних потреб — елеватор загальною потужністю одночасного зберігання зерна 75 тис. т. Після цього у ПП «Трансвіт» розпочався новий виток історії — у зерновому бізнесі.

У багатьох реалізованих проєктах основним партнером компанії стало підприємство НІБУЛОН. Співпраця з одним з найбільших експортерів зерна надихнув власників підприємства «Трансвіт» побудувати й собі елеваторний комплекс на Чернігівщині. 

Маючи значний досвід, у компанії сформували головні критерії вибору обладнання та вимоги до виробника: якісні матеріали, досвід роботи, технологічна досконалість та контактність. Усім параметрам відповідав український виробник «Лубнимаш» (LUBNYMASH). 


propData.content.image
Микола Мазепа, директор елеватора ПП «Трансвіт»

Елеватор побудували у стислі строки за сучасними стандартами. Віддаю належне нашим партнерам з LUBNYMASH, наша співпраця продовжується, які б не були проблеми, навіть не пов'язані з їхнім обладнанням, команда постійно на зв'язку і завжди йде нам назустріч.

Вигідна співпраця, перевірена роками

«Трансвіт» розпочало будівництво елеватора весною 2020 року, а вже 15 жовтня запустили першу чергу на 30 тис. т зберігання в силосах LUBNYMASH, друга черга — ще два силоси загальною ємністю 20 тис. т — введені в експлуатацію наступного року.

На сьогодні елеваторний комплекс ПП «Трансвіт» має потужності зберігання в силосах загальною ємністю 50 тис. т та 25 тис. т — складського.

Транспортерне обладнання, починаючи від легкого транспортера, який викидає відходи, закінчуючи потужними транспортерами, які завантажують на елеватори сире важке зерно, — усе LUBNYMASH. Також від цього виробника встановлено 2 хопери обсягом по 500 т, 2 — по 1000 т і один — 400 т. Є тут і дві сушарки. 

Загалом на елеваторі працюють практично з усім спектром культур (соняшник, кукурудза, пшениця, ячмінь, соя), крім ріпаку. Сушать і зберігають як своє збіжжя, так і на комерційній основі від фермерів.

propData.content.image
Микола Мазепа, директор елеватора ПП «Трансвіт»

Працюючи в будівельному бізнесі, ми вже мали історію відносин з LUBNYMASH. З тих часів і зав'язалися дружні відносини співпраці. Високу якість обладнання ми бачили в роботі на інших елеваторах, мали змогу порівнювати з іншими виробниками. Важливе питання і логістики, адже виробник знаходиться недалеко від наших потужностей. І не менш важливо — цінова політика. Усі фактори в комплексі вплинули на вибір виробника і постачальника обладнання для нашого елеватора та дали оптимальний варіант співпраці з LUBNYMASH.

За п’ять сезонів обладнання працює справно, жодних проблем не виникало. Микола Мазепа додає, що, закуповуючи нові запчастини, комплектуючі, транспортери, норії під свої чергові проєкти, виробник не стоїть на місці, постійно вдосконалює обладнання. 

Більше того, механіки підприємства на постійному зв'язку з відділом постачання LUBNYMASH, надсилають свої пропозиції і компанія-виробник оперативно реагує на зворотній зв'язок від клієнта та з урахуванням всіх нюансів вже реалізує надані запити у обладнанні.

У свою чергу в LUBNYMASH додають, що для них це стала практика: компанія виробляє обладнання як серійного виробництва, так і виконує замовлення під конкретні запити. 

Виробник зауважує, що кількість замовників, які потребують нестандартних рішень, збільшується. Це і деталі до обладнання іноземного виробника, і окремі запити по виготовленню з нестандартних матеріалів, і специфічні продукти у різних клієнтів, різний конструктив бункерів та транспортерів.

Собівартість тонно-відсотка сушіння

На елеваторі ПП «Трансвіт» зерно сушать двома сушарками виробництва Bonfanti (Італія) та Buhler (Німеччина). І це яскравий приклад, як обладнання українського виробництва злагоджено та ефективно працює з іноземними технологіями. У LUBNYMASH зазначають, що це не поодинокий випадок, адже на багатьох об’єктах обладнання виробника працює в тандемі з обладнанням інших виробників. Це і теплогенератори GRECO GROUP, або НВТ технології до зерносушарок, очисне обладнання Хорольського механічного заводу, або Оліса.

Оскільки ПП «Трансвіт» окрім власного збіжжя приймає та сушить на елеватор ще й зерно фермерів, важливо, щоб сушіння було економічно вигідним, тому перевагою у розрахунках була собівартість тонно-відсотка. Після дослідження ринку сушіння зерна на альтернативних видах палива та їх порівняння, прийняли рішення обладнати сушарки автоматичними твердопаливними теплогенераторами від української компанії GRECO GROUP. Наразі на елеваторі працює три таких потужністю 8 і 20 МВт.

propData.content.image
Микола Мазепа, директор елеватора ПП «Трансвіт»

Ми перші в нашому регіоні, хто працював з цією компанією щодо встановлення генераторних потужностей для елеватора. Сьогодні ж лише в Прилуцькому районі обладнання GRECO GROUP є чи не в кожному господарстві. 

У ПП «Трансвіт» пояснюють, що використання автоматичного твердопаливного теплогенератора дешевше, ніж мати справу з газом, який має стабільно високу ціну, а бувають моменти, коли він коштує космічно дорого, тоді сушарка стає нерентабельною. Натомість немає показників, за яких невигідно сушити на автоматичному твердопаливному теплогенераторі, будь-то використання 2 кг пелети чи 5 кг — це все одно економічно вигідніше, ніж використовувати газ.

Головний механік елеватора ПП «Трансвіт» Анатолій Логвиненко розповідає, що GRECO GROUP виправдовує себе навіть за умови здорожчання сировини. Виробник автоматичних твердопаливних теплогенераторів рекомендує працювати із соняшниковою пелетою і в компанії прислухаються до порад та працюють саме на ній. Завдяки цьому вкладаються в межі заявлених GRECO GROUP — 8-12 грн/тонно-відсоток. 

Микола Мазепа додає, що були випадки, коли доводилося сушити зерно з вологою 25% за -20 °С. Навіть за таких умов не було проблем з роботою автомтичних твердопаливних теплогенераторів у парі з сушарками, адже все правильно підібрано, встановлено та налаштовано.

До речі, ПП «Трансвіт» перше в Україні, а може і в Європі, запустили  сушарку Buhler, яка працює на пелетах. З самого початку вона розрахована для роботи на газу, але підприємство разом з виробником переобладнали її під свої потреби, провели її модифікацію всередині, щоб легше було обслуговувати. І у минулому сезоні без проблем сушили зерно на альтернативному паливі та завдяки автоматичним твердопаливним теплогенераторам GRECO GROUP вийшли на ідеальні показники.

propData.content.image
Анатолій Логвиненко, головний механік елеватора ПП «Трансвіт»

Я задоволений роботою з GRECO GROUP, в будь-який час можу зв'язатися з головним інженером компанії, він допомагає у вирішенні питань з обладнанням. Якщо потрібна запчастина, швидко передають, або приїжджають і замінюють самостійно.

Максимальна автоматизація

Крім підтвердження заявлених критеріїв роботи автоматичних твердопаливних теплогенераторів компанія GRECO GROUP висловила готовність до надання повного супроводу обладнання під час роботи елеватора.

propData.content.image
Микола Мазепа, директор елеватора ПП «Трансвіт»

Щодо інших виробників у питанні обслуговування нас не дуже влаштувало, через теплообмінники генератора вони потребують колосальних людських затрат. Наша ж основна політика в компанії — мінімізувати людський фактор, у нас практично все автоматизовано і вплив людини на елеваторі мінімальний. Всі процеси практично перекриває програмне забезпечення.

Спеціально для зберігання пелети на підприємстві зробили паливний склад і повністю автоматизували процес: палета береться із силоса, пропускається через норію і подається в завантажувальний бункер (розташований перед генератором). Всим цим процесом керують з операторної. 

Анатолій Логвиненко розповідає, що два автоматичних твердопаливних теплогенератори GRECO GROUP  спалюють 45 т/добу пелети, ще один — 16 т/добу. При цьому відходів за очистки генератора з двох одиниць — 2 візки попелу, з іншого — візок. Генератори інших виробників потрібно зупиняти на профілактику кожні 7 днів, а це простій елеватора. У випадку ж з обладнанням GRECO GROUP робота йде безперервна, можна приглушити вентилятори, щоб полум'я не було великим і очищувати генератори від попелу.

Рух в бік переробки

Директор елеватора ПП «Трансвіт» розповідає, що минулого сезону оборотність елеватора була невисока, бо багато аграріїв лишили кукурудзу у полях, ситуація з вологою була погана, а вже навесні зібрали її з вологістю 14%. 

До того ж ситуація в країні не сприяє розвитку елеваторного бізнесу, ціни на зерно несправедливі, реалізувати збіжжя важко та й висока конкуренція у наданні послуг зі зберігання та сушіння зерна. Але це ніяк не зупиняє підприємство і щороку тут вдосконалюють елеваторний комплекс. 

Наприклад, завдяки автоматизації і поступового вдосконалення процесів на елеваторі завантаження вагона зерном триває менше 15 хв, тобто 9 вагонів завантажується всього за 3,5 години. На початкових етапах роботи елеватора один вагон завантажувався 30-40 хв.


propData.content.image
Анатолій Логвиненко, головний механік елеватора ПП «Трансвіт»

Плануємо також встановити ще одну лінію, щоб можна було одночасно працювати з трьома культурами. Хоча вже зараз на нашому елеваторі можна одночасно відвантажувати і приймати та сушити зерно, загалом можна виконувати 5 операцій одночасно. 

Наступним напрямком, який підприємство планує розвивати паралельно з елеваторним бізнесом — переробка. На думку Миколи Мазепи, Україна вже відходить від ролі «зернового придатку» і ефективний вихід для агрогосподарств сьогодні — це переробляти вирощену продукцію. 

У цьому напрямку ПП «Трансвіт» збирається рухатися з вже випробуваними часом партнерами, адже в переробці потрібне транспортне обладнання, норії, обладнання для автовідвантаження.

propData.content.image
Микола Мазепа, директор елеватора ПП «Трансвіт»

Ми не жалкуємо, що зайшли у елеваторний бізнес. Елеватор — це фундамент і на його базі можна далі будувати й розвивати інші галузі. У нас є комбікормовий завод і переробка сої, і завдяки елеватору ми змогли собі це дозволити, а також зайти у виробництво курячих яєць і в майбутньому плануємо ще й м'яса птиці. Якщо немає елеватора і свого виробництва, то бізнес не дуже рахується, рентабельність невисока.



Людмила Лебідь, Вікторія Полевик, AgroPortal.ua