Ставка на овочівництво: фермер із Полтавщини шукає партнерів для розбудови овочевого бізнесу

19 січня 2023, 06:55 4013

ФГ «Господар» на Полтавщині обробляє 200 га землі. Минулого року під овочами було 30 га, а нині планують збільшити площу та перейти на поливне овочівництво.

Про це AgroPortal.ua розповів власник фермерського господарства Віктор Галич.

propData.content.image

Минулого сезону я сіяв 15 га кавунів, 2 га капусти, 2 га моркви та інші овочі. На цей рік нічого змінювати не будемо, єдине — перейдемо на полив, гібриди, на розсадну культуру. Площу збільшимо десь до 50 га, з них якщо вдасться зробити 10 га на поливі, буде дуже добре.

Сьогодні фермер знаходиться у пошуку колег із Херсону, Запоріжжя та інших міст, які розуміються в цій технології овочівництва та мають вже власний досвід, яким готові поділитись.

«Я як представник Асоціації фермерів та приватних землевласників України, а зараз є заступником голови Полтавської обласної асоціації, можу допомогти з пошуком земельної ділянки. Все залежить від того, які будуть запити у людей. До мене звертався фермер із Каховки, у якого було 100 га на зрошуванні, він шукав хоча б 20-30 га, але тут є ще умова — потрібно, щоб була вода. Овочі не на всіх землях родять, тож треба враховувати цю специфіку. Для нього я знайшов ділянку у Глобинському районі, а сам він зараз проживає у Кременчуці», — продовжує Віктор Галич.

У своєму господарстві фермер готовий виділити 5 га землі для вирощування овочів під полив. Але знову ж таки, все залежить від того, яку саме культуру людина планує вирощувати.

«Кавуни, помідори я й сам вмію вирощувати, а от, наприклад, під цибулю я готовий знайти 20-30 га і більше. Крім того, можу допомогти не лише із землею, а й за потреби знайду житло в селі. Бажаючі можуть залишитися працювати у ФГ «Господар». Мені потрібні трактористи, агрономи, інженери, адже овочівництво, та ще й поливне, потребує багато робочих рук», — зазначає аграрій.

За словами Віктора Галича, він брав до себе на роботу переселенців та при цьому програмою відшкодування за працевлаштування ВПО не користувався. 

«Мені краще взяти на роботу людину без всіляких там програм, так менше клопоту, — каже він. — А взагалі я зустрічався з колишнім заступником міністра і говорив йому, що ті програми підтримки аграріїв, які зараз пишуть, то просто нісенітниця. Ось, для прикладу, підтримка на будівництво теплиць — не менше 2 га. Як про таке сьогодні можна говорити, коли навіть взяти те, що нині відбувається з відключенням світла. За таких умов ця теплиця може «накритись» за один день», — пояснює фермер.

За його словами, доцільною була б підтримка розвитку теплиць від 20 соток, хоча це теж забагато. 

На думку Віктора Галича, так само непродуманими є дотації 300 тис. грн/га на садівництво. В Україні зараз перенасиченість на ринку, і виробники віддають яблука за безцінь. Садів висаджено понад норму, а держава ще стимулює нові насадження. 

ФГ «Господар» — єдине в районі, яке займається овочівництвом. 30% свого урожаю овочів просто віддають на армію, на благодійність. Наразі господарство має 50 т капусти, моркви, буряку, які безкоштовно роздають нужденним та на армію, кому скільки треба.

«Шкода, що зараз не відчувається підтримка держави так, як хотілось би. За весь цей час до мене ніхто не звертався з пропозицією допомогти. Для втілення задуму зі зрошуваним овочівництвом мені потрібно взяти дозвіл, а це сьогодні, виявляється, досить проблематично. Ставки стоять пусті без води. Щоб ставок відновити, треба взяти його в оренду, за що виставляють шалені кошти — 22 тис. грн/га. І це за ставок, у якому навіть ще немає води», — підсумував Віктор Галич.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua