Загалом в Україні у зв’язку з обмеженим експортом агровиробники почали шукати нові шляхи, і один із них — переробка. На вашу думку, наскільки виробництво круп, макаронів, борошна є перспективним напрямом? І з чого потрібно починати, щоб зайти в цей бізнес?
Олександр Ясинський: Потрібне велике бажання і розрахунки. Все необхідно рахувати, прораховувати, слід розуміти, яка сировина, де її брати, зважати на всі логістичні ризики. Прораховувати питання щодо робочої сили.
Зараз відчувається дефіцит робочих рук, багато чоловіків пішли захищати країну, багато людей мають травми. Звісно, приватний сектор за зарплатнею не може конкурувати. Військові отримують більшу зарплату, і взагалі, якщо буде зараз або завтра перемога, багато чоловіків усе одно залишаться на військовій службі. Поруч із таким сусідом треба бути готовим до всього. Люди будуть залишатись у лавах ЗСУ і отримувати зарплату, і вона буде вищою, ніж у переробному секторі.
Нині ми працюємо над тим, як автоматизувати виробничі лінії. Це великі кошти, це великий проєкт, і навіть наша велика компанія не може собі дозволити таке обладнання, але воно є.
Ми 10 років намагалися вийти на програму ООН, якось із ними співпрацювати, щоб постачати продукцію до інших країн, які цього потребують. І лише зараз маємо таку змогу. Вони обирають тільки найсильніших, які запропонують найвигідніші умови.
Такі великі гуманітарні міжнародні організації дуже прискіпливо ставляться до постачальників, і навіть маючи всі сертифікати, постачаючи до такої великої кількості країн продукцію, мені спочатку було дуже образливо, що вони не довіряли і перевіряли кожну партію. Приїздили структури з перевірки, брали зразки та відправляли в незалежну лабораторію за кордон. Ми чекали, поки звідти прийде підтвердження безпеки, і тільки потім вони дозволяли нам це фасувати, відвантажувати, і потім все одно на відвантаження знову приїздили і перевіряли. І так повторювалося декілька місяців майже кожен день.
Згодом я зрозумів: так то й так, такі в них регламенти. Тому в роботі з великими міжнародними організаціями потрібно, щоб усі бізнес-процеси були налаштовані.
З мережами поки що все погано, тут збуту не буде, тому розраховуємо на експортний потенціал.