Посівна-2023: насіння яких культур може бути в дефіциті

23 березня 2023, 05:47 6133

Площі під тими чи іншими культурами цьогоріч формують здебільшого економічні показники, на які впливає багато чинників — від погоди та наявності коштів до роботи зернового коридору. Але вже очевидно, що посівні площі змістяться в бік олійних культур, і масовий перехід аграріїв на соняшник та сою може спричинити дефіцит насіннєвого матеріалу. Зокрема, експерти припускають, що проблеми будуть з топовими гібридами, які імпортуються.

Як розповів співвласник та операційний партнер компанії Barva Invest Богдан Костецький, наразі виробництво кукурудзи в Полтавській, Харківській, Чернігівській, Сумській областях просто не рахується, і досягнути точки беззбитковості — це суперподвиг для сільгоспвиробника. Тому ринок реагує. 

propData.content.image
Богдан Костецький, співвласник та операційний партнер компанії Barva Invest

Ми прогнозуємо, що цього року площі під кукурудзою будуть на рівні 3,5 млн га. Щодо олійних культур, єдиним правильним виходом я вважаю збільшення або повернення до історичних максимумів — до 5,8 млн га. Це здебільшого буде соняшник, соя, і в серпні побачимо зростання площ під ріпаком.

У Насіннєвій асоціації України також прогнозують збільшення посівів соняшнику через його вищу рентабельність для агрокомпаній. 

«Посівні площі під соняшником очікувано будуть на рівні 5-5,5 млн. Наразі в Україні достатньо насіння. Усі дистриб’ютори та вітчизняні виробники постарались зробити все можливе, аби дефіциту не було. Проте, ймовірно, буде не повністю забезпечений попит на топові чи популярні гібриди, оскільки 80% насіння соняшнику — імпорт», — зазначає виконавча директорка Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко.

Наразі єдиного реєстру діючих насіннєвих заводів в Україні немає, але, за інформацією з відкритих джерел, їхня кількість складає понад 25. Партії вирощеного у 2022 році насіннєвого матеріалу продовжують дороблятися та формуватися для реалізації у 2023 році. 


Не виключають, що аграрії можуть стикнутися із питанням наявності необхідної кількості якісного насіннєвого матеріалу, і в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).
propData.content.image
Роман Сластьон, генеральний директор УКАБ

За нашим прогнозом, цього року буде посіяно до 6,5 млн га соняшнику. Очевидно, що на ці площі якісного насіння не вистачить, тож аграріям доведеться вдаватися до практики десятирічної давнини — сіяти сортами. Щодо сої, то багато виробників буде брати власну товарну сою, доробляти, протруювати і сіяти.

У Насіннєвій асоціації України зазначають, що у 2022 році соя була посіяна майже на 1,2 млн га, і цього року прогнозується незначне збільшення площ.

propData.content.image
Сюзанна Григоренко, виконавча директорка Насіннєвої асоціації України

Цьому сприяє й те, що під сою потрібно менше азотних добрив, які здорожчали. Проте, це не стільки через зменшення посівів під іншими культурами, скільки загальносвітова тенденція. Минулого року в ЄС висіяли 4,5 млн га сої, що є найвищим показником останніх років. Насіння сої виробляється в Україні. Тож лінійка сортів постійно оновлюється, насіння є. Згідно з реєстрами Мінагрополітики, сортів сої, придатних до поширення, понад 300, а патентів на сорти рослин — понад 200. Тож певна, що аграрії зможуть підібрати для себе оптимальний посівний матеріал серед офіційно зареєстрованих сортів.

Непроста ситуація склалася і з насінням бобових. За словами президента ГО «Співтовариство виробників і споживачів бобових України» Антоніни Скляренко, насіння гороху було розкуплене аграріями ще в грудні, насіннєвого матеріалу сочевиці та нуту теж наразі немає на ринку. 

propData.content.image
Антоніна Скляренко, президент ГО «Співтовариство виробників і споживачів бобових України»

Насіннєвий матеріал можна імпортувати, наприклад, з Канади, але вартість на рівні $2 тис. за тонну непідйомна для українських аграріїв, які не мають зараз коштів, оскільки не змогли реалізувати вирощений урожай. З цієї причини посіви бобових збільшаться, але незначно.

Крім того, аналітики УКАБ прогнозують, що цього року очікується зростання площ під цукровими буряками, оскільки цукор — це продукт, який зараз експортується до країн ЄС. 

«Цьому сприяє зняття квот на цукор, які раніше обмежувалися обсягами до 20 тис. т. Зараз ми вийшли на показники 50 тис. т і більше щомісяця. Це доволі сприятливий фактор, щоб наша цукрова галузь і сільгоспвиробники, що займаються вирощуванням цукрового буряку, нарощували виробництво», — вважає Роман Сластьон.

У Насіннєвій асоціації України очікують на незначне, але збільшення посівів ярих культур, як от пшениці та ячменю. Завдяки короткому періоду між посівом і збором та меншими витратами на ярі аграрії зможуть отримати прибуток у коротший термін.

Щодо зменшення площ під кукурудзою, то вони вже не такі критичні, аніж у кінці 2022 року. Вартість добрив зменшується, ціна на ринку — зростає. 

«Сільгоспвиробники ще мають час подумати до кінця квітня. Саме тоді буде зрозуміло, скільки кукурудзи в Україні буде засіяно цьогоріч. За нашими прогнозами, це буде не менше 3-3,3 млн га», — зазначає Сюзанна Григоренко.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua