Копичинецька ТГ: Як за допомогою грантів стимулювати людей займатись власною справою

17 серпня 2023, 05:54 4275

Місто Копичинці на Тернопільщині називають ковбасною столицею України. Тут настільки розвинене виробництво м’ясних продуктів, що в довоєнний час візитки міського голови були їстівними — його контактні дані були розміщені на невеликих шматочках в’яленої свинини. Сьогодні в Копичинецькій ТГ продовжують активно розвивати підприємницьку діяльність і створюють сприятливі умови для життя та бізнесу.

Про нинішню ситуацію та плани на майбутнє AgroPortal.ua розповів голова Копичинецької ТГ Богдан Келічавий.

Яка сфера бізнесу у Копичинецькій територіальній громаді є бюджетоутворюючою?

Богдан Келічавий: У нас доволі диверсифіковані надходження до бюджету, але якщо говорити про бізнес, то розвинені торгівля через логістично вигідне розташування, сільське господарство, а також громада відома в регіоні своїми ковбасними заводами.

Скільки аграрних підприємств, фермерів працює на території громади? Які проблеми зараз у місцевих аграріїв? Яка їх частка в місцевому бюджеті?

Богдан Келічавий: Найбільші агропідприємства нашої громади — це ТМ «Масар», агрохолдинг «Контінентал», ФГ «Лега-фармс», СФГ «Коваль», також є багато менших фермерів. Це суттєва, але не критична частка доходів нашого бюджету. Громада за площею не є надто великою, до того ж близько п'ятої частини землі складає ліс. 

Раніше з проблем аграрії називали переробку та збут продукції, зараз багато біди наробив град, який нещодавно випав у нашій громаді. Усі раділи дощовому літу, а тепер багато урожаю знищено.

Чи має громада підприємства, які виробляють найнеобхідніші продукти харчування — хліб, молоко, крупи, борошно?

Богдан Келічавий: У селі Тудорів маємо пекарню. Також у нашій громаді є свинокомплекси та птахоферми. Перемолоти зерно на борошно можна в межах 10 км від нас.

Чи є на території громади релоковані підприємства? Якщо так, то які?

Богдан Келічавий: Так, у 2022 році ми релокували з Харківщини підприємство «Меблі Техностиль». Мені вдалось переконати агрохолдинг «Контінентал» продати приміщення на території Копичинець, які вони не використовували. Зараз підприємство активно розвивається і на високоточному обладнанні виготовляє шкільні та офісні меблі. 

Місяць тому в межах проєкту «Розвиток локального бізнес-сектору шляхом виходу на нові ринки» у м. Копичинці відкрили бізнес-хаб. Наскільки цей проєкт важливий для розвитку громади? Скільки бажаючих зайнятись підприємницькою діяльністю вже звернулись за консультацією?

Богдан Келічавий: Ми стараємось розвивати підприємництво в нашій громаді й за допомогою різних грантів знаходити стимул для людей займатись власною справою. Зараз рано говорити, хто з наших учасників у якому напрямі та як далеко піде. Але з попереднього досвіду вже маємо такі успішні історії як «Зріз та Гілка». 

Чи багато людей приїхало до Копичинецької ТГ, і чи є для них робота?

Богдан Келічавий: Як і в інші громади, до нас приїхали ВПО. І наше завдання — щоб вони залишались тут, знаходили житло та роботу. Станом на сьогодні у громаді живуть 750 переселенців. Працюють у різних сферах: від міської ради до релокованого підприємства та благодійних фондів. 

Які нагальні проблеми сьогодні вирішуєте в громаді та які з них не під силу вирішити самотужки?

Богдан Келічавий: Нам потрібне житло в оренду. Є багато людей, які працюють у нас, але не можуть знайти собі помешкання. Громаді вигідно, щоб люди жили тут, щоб здавали дітей у місцеві школи та звертались до місцевої лікарні. Зараз маємо міжнародний проєкт: ремонтуємо покинуті будинки в обмін на те, що власники дозволяють ВПО там проживати. Йдеться про десятки будинків. З усім справляємось, головне — не забувати допомагати армії та рухатись усім разом до перемоги. 

Яким ви бачите подальший розвиток Копичинецької громади? Які пріоритетні напрями плануєте розвивати (промисловість, сільське господарство, переробка, туризм)?

Богдан Келічавий: Ми взяли хороший шлях на нарощування бюджетної спроможності й хочемо йти ним надалі в такому ж темпі. Всі перелічені галузі нам цікаві. Із суто професійного погляду хотілось би ще попрацювати з іноземним бізнесом, оскільки в нас міська рада англомовна. Маємо зараз деякі контакти з румунським бізнесом, який хоче через нас зайти в Україну. Подивимось, що з цього вийде. 


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua