Попівська ТГ: попри руйнування та обстріли, в громаді працюють усі агропідприємства

07 липня 2023, 05:49 4390

Як на початку війни, так і на даний час у Попівській громаді на Сумщині здійснює свою діяльність 67 господарюючих суб’єктів агропромислового напряму, з них 32 — фермерські господарства. В умовах сьогодення аграрії зіштовхнулися з низкою проблем: порушення логістичних ланцюгів та каналів збуту сільгосппродукції, високі ціни на ресурси і водночас низькі ціни на вирощений урожай.

Про життя громади та плани на майбутнє AgroPortal.ua розповів очільник Попівської ТГ Анатолій Боярчук.

Яким видався воєнний рік для громади?

Анатолій Боярчук: 2022 рік видався дуже складним як для нашої громади, так і для всієї України. 24 лютого — дата, яка змінила мирне життя кожного з нас. Початок вторгнення, період обстрілів та бомбардувань для мешканців старостинських округів нашої громади досі стоять перед очима. 

На жаль, не обійшлося без руйнувань і людських жертв. Зруйновано та пошкоджено 72 будівлі та технічні споруди, з них 2 заклади медицини та 4 заклади культури комунальної власності Попівської сільської ради, 12 транспортних підстанцій. Зазнало пошкоджень майно двох підприємств — ДП «Вирівське» та ФГ «Синє небо», а також два автомобільних мости та дороги.

Вдячний депутатам, підприємцям, мешканцям громади, які згуртувалися і в умовах війни діяли без паніки, в окремих ситуаціях конструктивно і результативно. З початку повномасштабного вторгнення ми доклали максимум зусиль задля забезпечення життєдіяльності нашої громади. 

Було пошкоджене майно ФГ «Синє небо». Чи працює зараз господарство, наскільки вдалося відновити виробництво?

Анатолій Боярчук: ФГ «Синє небо» в результаті обстрілів військами рф отримало пошкодження двох господарських приміщень для утримання тварин та втратило 8 голів великої рогатої худоби, зокрема три корови. На даний час поголів’я відновлене, і чисельність корів порівняно з періодом початку війни зросла на 6 голів. 

Як загалом працює нині місцевий бізнес?

Анатолій Боярчук: На території нашої громади здійснюють діяльність 20 суб’єктів малого бізнесу — малих підприємств різних форм власності та господарювання, 293 фізичних осіб – підприємців, зареєстрованих на території Попівської сільської ради.

З метою створення сприятливих умов для провадження на території громади підприємницької діяльності затверджена Програма розвитку малого та середнього підприємництва. Пріоритетним напрямом програми є фінансова підтримка підприємців, одним із заходів якої є надання часткової компенсації сплачених відсотків за кредитами, отриманими у державних банківських установах для розвитку підприємницької діяльності за пріоритетними для громади напрямами.

Забезпечено отримання допомоги одному торговому підприємству, що зазнало пошкоджень внаслідок обстрілів російськими військами, на відшкодування втрат, понесених на відновлення даного закладу, в розмірі 50% від суми експертно визначеного збитку за рахунок коштів резервного фонду обласного бюджету.

Скільки аграрних підприємств, фермерів працює на території громади? Які проблеми зараз у місцевих аграріїв?

Анатолій Боярчук: Здійснюють діяльність 35 сільськогосподарських товариств різних форм власності та 32 фермерських господарства. Основним напрямом господарської діяльності на території громади є сільськогосподарське виробництво, а саме рослинництво та тваринництво. 

За оперативною інформацією аграрних підприємств, сільськогосподарськими культурами засіяно 42779,3 га, що становить 92,8% до загальної площі, яка планувалася засіватися, зокрема озимими культурами — 7984,5 га, соняшником — 13378,2 га, кукурудзою — 11947,2 га, соєю — 7723,4 га, ярою пшеницею — 282,9 га, ярим ріпаком — 486,8 га, гречкою та вівсом — 383,0 га.

Через небезпеку, пов’язану із засміченням вибухонебезпечними предметами, не засіяно площу близько 67,4 га.

Чотири сільськогосподарських підприємства і два фермерських господарства здійснюють виробництво молока і м’яса. Поголів’я великої рогатої худоби становить 2630 голів, зокрема корів — 914 голів, свиней — 133 голів, овець — 992 голови. Обсяги виробництва молока у 2022 році складають 2 779,8 т, м’яса — 260,0 т.

Одним із напрямів розвитку підприємництва, який у перспективі можливий у громаді, — це розвиток сімейних молочних ферм на основі проєкту, що реалізується кластером «Натуральне молоко» за підтримки ТОВ «УкрМілкІнвест». Він спрямований на розвиток молочного тваринництва шляхом допомоги у створенні сімейних молочних ферм та молочних кооперативів на їхній основі.

Попівською сільською радою підписано меморандум про наміри забезпечення розгортання молочного кластеру у Попівській територіальній громаді в межах інвестиційного проєкту «Молочний кластер у Вашій громаді». Отримана перша інвестиція від проєкту «Сімейні молочні ферми». Перший фермер отримав інвестицію у вигляді нетелей загальною вартістю 154,0 тис. грн для розвитку молочної ферми. Громада і надалі планує сприяти залученню до створення сімейних молочних ферм для забезпечення сталого розвитку сільських територій та підтримки підприємництва у кожному населеному пункті ТГ.

Чи є вже діючі ферми, чи на якому етапі знаходиться проєкт?

Анатолій Боярчук: Діючі сімейні ферми є, але на даний час співпраця з даним інвестором призупинена в питанні реалізації молока. Так, кошти, що були інвестовані ФГ «Дементьєв О.Ю.», використані на придбання ВРХ, а саме нетелей голштинської породи у кількості 7 голів. Їхня середня продуктивність у зазначеному господарстві склала 7 тис. л молока на рік на одну корову. Питання реалізації молока господарством за їхнім бажанням вирішується самостійно.

У громаді розвивається молочне тваринництво. Чи є на території переробне підприємство? Тобто чи є зараз та чи буде збут для виробників молока?

Анатолій Боярчук: Напрям молочного тваринництва на території громади розвивають 5 підприємств. Крім того, в селі Шевченкове здійснює свою діяльність ТОВ «Молочна садиба», яке має виробничі потужності з переробки молока кількістю 124 т на місяць та виготовляє таку молочну продукцію: молоко пастеризоване, кефір, йогурти, сир кисломолочний, сири м’які, сири тверді, сметану, запіканки, масло вершкове тощо. Продукція даного підприємства має високу якість та широко користується попитом у населення. Частково молоко агрогосподарствами, зокрема ТОВ «Радгосп «Шевченківський»», реалізується даному переробному підприємству. Також велика маса молока, яке виробляється агропідприємствами громади, реалізується Буринському, Хмелівському, Новгород-Сіверському та іншим молокопереробним підприємствам на території нашої області.

Частина сільськогосподарських угідь замінована. Скільки з 67,4 га вдасться розмінувати до осені?

Анатолій Боярчук: Обстеженню на наявність вибухонебезпечних предметів підлягають поля площею 49,6 га та 17,8 га землі на території Дептівського старостинського округу, користувачем яких є ПСП «Глорія». На даний час є домовленість керівника господарства з піротехнічною групою ДСНС щодо обстеження та розмінування даної території до осені поточного року.

Які нагальні проблеми сьогодні вирішуєте в громаді?

Анатолій Боярчук: Попри всі складнощі сьогодення, громада живе, відбудовується, працює. 

З бюджету громади у 2022 році на відновлення та поточний ремонт доріг загального користування місцевого значення та вулиць і доріг комунальної власності використано коштів на загальну суму 5,3 млн грн. За рахунок коштів державного бюджету держпідприємством «Дороги Сумщини» відновлено та відремонтовано зруйновані внаслідок бойових дій дороги загального користування місцевого значення протяжністю 19,95 км на 30,1 млн грн. Крім того, відновлено два мости у 2022 році та один міст у 2023 році.  

Постраждалим особам на відновлення житла надано матеріальну допомогу за рахунок коштів місцевого бюджету Попівської сільської територіальної громади на загальну суму 620,5 тис. грн. Також залучено допомогу від Сумської ОВА, міжнародних організацій та надано будівельні матеріали.

Розширюємо спектр соціальних послуг через відділення центру для осіб, які тимчасово перебувають на території нашої громади.

Ми навчилися жити під звуки сирен, допомагати тим, кому важче, працювати кожний на своєму фронті, відповідаючи на виклики воєнного часу. Одним із головних і пріоритетних завдань на сьогодні є підтримка і допомога нашим Збройним силам. Разом до Перемоги! Слава Україні!


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua