Комплексні, азотні та NPK: що доступно аграріям?
Дмитро Гордійчук розповідає, що сировина для виробництва комплексних добрив лише за рахунок логістики подорожчала на 25%. Загальне подорожчання порівняно з 2021 р. склало до 50% і до кінця поточного сезону сягне 60%.
Така ситуація склалася через те, що Україна втратила білоруські канали постачання сировини — калій хлористий. Ще було постачання з Узбекистану, але припинилося, і Україна вимушена завозити сировину з Німеччини.
Основними добривами весняної посівної кампанії залишаються азотні.
В ІА «Інфоіндустрія» зазначають, що поточна ціна на карбамід була 42 тис. грн/тонна, КАС — 34 тис. грн/тонна, аміак — 51 тис. грн/тонна.
«Вартість добрив почала рости зі збільшенням ціни на газ. Наприклад, за два роки карбамід подорожчав у 4 рази. На ціни на добрива впливали не лише війна і подорожчання газу, а й санкції — тобто економічна війна з росією та її союзниками», — пояснює Дмитро Гордійчук.
На весну також дуже потрібна нітроамофоска та NPK, яких зараз на ринку немає. З початку 2021 р. і станом на жовтень 2022-го зростання ціни на NPK склало 3-3,5 рази.
Взагалі споживання NPK в Україні становило близько 2 млн т щорічно до 2020 р. Минулого року Україна купувала ці добрива в Марокко та Саудівської Аравії, цьогоріч зроблено закупівлю діамофоски в Марокко, але оскільки добриво дуже дороге, аграрії не мають змоги його купувати.