В Україні нішевими культурами вважаються жито, овес, гречка, просо і горох. На сьогодні виробництво нішевих культур складає 213 тис. т, а площа збирання — 71 тис. га. Це на 100 тис. га менше, ніж було до повномасштабної війни.
Багаторічний тренд на зниження посівних площ жита розпочався після 2023 року, коли були впроваджені заходи для стимулювання споживання на внутрішньому ринку.
Здебільшого жито споживається на внутрішньому ринку. За оцінками всесвітніх організацій, Україна втратила приблизно 19% населення. Люди виїхали або частково проживають на непідконтрольних територіях, тому можна вважати, що приблизно на 19-20% зменшилося і споживання жита.
Площі під вівсом сконцентровані здебільшого на заході та півночі. Їх зниження практично не відбулося: до повномасштабної війни було 178 тис. га, наразі — 172 тис. га. Те ж саме стосується і виробництва вівса, наразі маємо трішки менше пів мільйона тонн.
Гречка — дуже локальна культура, ринок її споживання — всередині країни, на експорт практично нічого не йде. І всі зміни у вирощуванні гречки пояснюються лише ситуацією на внутрішньому ринку.
Станом на 2024 рік Україна нарощує виробництво та споживання гречки. Посівні площі сягають 88 тис. га, а рівень виробництва — 124 тис. т.
Площі під просом сконцентровані на півдні, але саме там відбулися втрати посівів — у Херсонській, Запорізькій, Донецькій областях. Водночас культуру почали вирощувати в центральній Україні. У результаті площа посівів і обсяги виробництва не змінилися.
У споживанні гороху лише 20% займає внутрішній ринок, а основна маса йде на експорт. Саме завдяки цьому в аграріїв є більше можливостей наростити виробництво.