Кожному своє на полі бою, на аграрному фронті, на власному городі

15 квітня 2022, 06:33 8505

Для України життя розділилося на «до» та «після» повномасштабного вторгнення росії. Говоримо як про фізичне, так і економічне виживання і країни, і кожного українця.

Україну грабують, від дій окупанта маємо мільярдні втрати, зниження ВВП, люди залишаються без роботи. 

Для кожного важливо зараз вижити, і якщо є можливість — купіть курчат, садіть картоплю, сійте жито. Важливо використати кожен клаптик землі, щоб забезпечити їжею свою родину або ж виростити щось на продаж. Потрібно зробити все можливе: на полі бою, на аграрному фронті, на власному городі. 


Про благодійну ініціативу 𝗕𝗢𝗥𝗦𝗖𝗛

Сьогодні, особливо в прикордонних областях, де була окупація, доходи більшості місцевих жителів залежать від власної присадибної ділянки і оренди землі. 

Тому ми започаткували благодійну ініціативу 𝗕𝗢𝗥𝗦𝗖𝗛, яка покликана допомогти українцям пережити жахливі воєнні дії та внести свій вклад у продовольчу безпеку України в умовах війни. До 23 квітня ми плануємо зібрати 1 млн євро на насіння борщового набору. За нашими підрахунками, цієї суми вистачить на закупівлю 2,5 млн пакетиків насіння. По максимуму плануємо забезпечити жителів територій, які постраждали, — Харківської, Сумської, Чернігівської, півночі Київської та Житомирської областей.

Якщо картопля в селах є, і її можна посадити, то насіння інших овочевих культур потрібно допомогти закупити та доставити його до домогосподарств, які мають бажання посадити й виростити. Механізм буде наступний: ми закупимо насіння, доставимо до територіальних громад, ті в свою чергу передадуть домогосподарствам. 

Найбільша потреба в цибулі, буряку та моркві.

Про замінування сільгоспугідь

Ситуація в Україні змінюється щодня. Ще два тижні тому було близько 20-25% сільгоспугідь під окупацією. Зараз ситуація виглядає іншим чином, але в Чернігівській, Сумській, півночі Київської області є проблеми, коли без дозволу ЗСУ не можна заходити в поля, адже є багато ділянок, де залишилися касетні бомби, залишки снарядів. На сьогодні 5-7% сільгоспугідь заміновані та небезпечні для використання.

На півночі Чернігівської області, де була повна окупація і велися бої, компанія ІМК поки не проводила робіт, оскільки це досить небезпечно. Можливо, через два тижні розпочнемо підживлювати пшеницю.

В центральній частині Чернігівської області є певні села, де велися бої, і тому там спочатку працюватиме ДСНС, досліджуватиме місцевість, сапери працюють на полях, після чого можна буде заходити сільгосптехнікою.

В Сумській області активні бойові дії велися в районі Охтирки та Тростянця, і відповідно там теж є обмеження по роботі. Тому ми щоразу звертаємося до відповідних органів, щоб вони перевірили поля.  

Про посівну

Сівозміну компанія ІМК суттєво не змінює, адже засоби виробництва були закуплені раніше, тому, скоріше за все, залишаться заплановані пропорції: пшениця вже посіяна, кормові культури для тваринництва будемо сіяти, а пропорція кукурудзи та соняшнику залежатиме від того, де і коли зможемо зайти в поля, скільки посіяти та якими будуть погодні умови. 

Про ціни на харчові продукти

Роль України в глобальній продовольчій безпеці до війни не розумілася і не визнавалася. Сьогодні багатьох людей, в тому числі й українців, хвилює питання продовольства, та чи будуть проблеми з харчовими продуктами.

Оскільки з боку уряду прийняте рішення контролю за цінами на окремі продукти, я не думаю, що буде суттєве зростання їхньої вартості. До того ж українські аграрії розуміють ситуацію, і йдеться про виживання як споживачів, так і виробників. 

Кінцева собівартість продукції залежатиме від багатьох аспектів.

Наприкінці травня вже можна буде розуміти: скільки ми посіяли і який врожай зможемо зібрати. Але якщо ми засіємо всі площі, зможемо захистити посіви, працюватиме логістика, і зберемо гарний врожай, то не бачу причин для зростання цін.

Про свідоме споживання

Якщо раніше американці та європейці купували надлишок їжі й викидали частину продуктів, то зараз вони купуватимуть менше. В результаті війни та суттєвого подорожчання на глобальних ринках продуктів харчування бачитимемо абсолютно інше споживання. Воно зменшиться, але це не означатиме, що люди стануть споживати менше калорій, просто продовольство будуть використовувати більш доцільно.

Інше питання в бідних країнах — Північній Африці, Азії. Україна і росія в світі відповідальні за 12% спожитих кілокалорій. Україна через війну не може експортувати, росія заморозила свій експорт продовольства та мінеральних добрив, від чого залежать інші виробники, наприклад, Бразилія й Аргентина. В світі дійсно наближається глобальна продовольча криза, і вона буде не лише в 2022-му, а може тривати й кілька наступних років. Тому нам потрібно готуватись до серйозних зворушень на глобальному ринку.

Про неймовірність українців

Сьогодні всі міста й села роблять все можливе, щоб допомогти і прискорити перемогу. За останні два тижні я об'їздив декілька областей України і побачив, як серйозно ставляться люди до того, що роблять, наскільки кожен відповідальний до свого вкладу в спільну справу. Це просто нереально, це вражає і підштовхує кожного з нас робити ще більше. Україна стала неймовірною за рахунок об’єднання інтересів українців заради спільної і єдиної мети. Головне, щоб ми залишилися такими об'єднаними і в мирному житті.

Алекс Ліссітса, генеральний директор аграрної компанії ІМК (за матеріалами онлайн-ефіру в Instagram)