Заморожувати можна всі різновиди гарбуза, тому у вирощуванні можна зустріти будь-який із сортів.
Гарбуз — однорічна теплолюбна та світлолюбна трав’яниста культура. Загалом вирощують три види гарбуза: твердокорий, великоплідний (волоський) та мускатний.
За ботанічними та біологічними властивостями дані види відрізняються між собою, але користь у них одна — їх активно застосовують для приготування різних страв, а також в медицині.
Заморожувати можна всі різновиди гарбуза, тому у вирощуванні можна зустріти будь-який із сортів.
Як відбувається заморожування гарбуза у промислових масштабах — дізнавались на заводі із заморожування ягід, овочів та фруктів Tevitta.
У місті Шпола Черкаської області виготовляють якісні фрукти, ягоди та овочі за технологією шокового заморожування. Завдяки обраній технології, продукція не втрачає своїх корисних властивостей. Про етапи сортування, інспекції та заморожування продукції розповіла заступник директора з виробництва бренду Tevitta Валентина Гуліна.
Гарбуз вирощується в Черкаській області фермерським господарством, що входить до складу групи компаній LNZ. У господарстві вже знають, які норми мають бути дотримані щодо вирощеної продукції, адже здають гарбуз на заморожування вже не перший сезон.
На заводі діють затверджені специфікації на готовий продукт. Вимоги до якості сировини досить прості: без гнилі, без ознак хвороб чи ураження сільськогосподарськими шкідниками. Чим ближчим гарбуз буде до цих вимог, тим дорожче він буде коштувати.
Крім того, є змога виготовляти готовий продукт за наданими специфікаціями від клієнтів, тому кожен із фермерів, який самостійно вирощує продукт, може його реалізувати замороженим, а завод підлаштується під роботу аграрія.
Приймання гарбузів проводять партіями. Партією вважається будь-яка кількість свіжої сировини одного помологічного сорту, одного терміну збирання, в однорідній тарі, яка підлягає одночасному прийманню та оформленню одним документом про якість.
Інспектор з контролю якості продукції здійснює вхідний контроль сировини у відповідності до вимог інструкції «Вхідний контроль сировини, допоміжних матеріалів».
До заморожування гарбуз проходить декілька етапів підготовки, а саме: миття плодів, видалення насіннєвої камери, рубка на сегменти, очищення від шкірки, миття очищених сегментів, інспекція та нарізання.
Гарбуз в основному заморожується у вигляді кубиків розміром 10*10 мм.
Після етапу заморожування у флюїдизаційному тунелі від стандартних кубиків відокремлюється відсів, інспектується та фасується у транспортну упаковку, це відбувається на ваговому дозаторі. Маса нетто від 5 до 30 кг. Після дозування пакувальна одиниця проходить контроль ваги на ваговому транспортері. Після цього коробки заклеюються, скануються на металодетекторі, складаються на піддон, маркуються та відправляються на склад.
На заводі є 6 камер зберігання, загальна кількість палето-місць складає понад 10 тис. Зберігається готова продукція за температури не вище ніж мінус 18°С не більше 24-х місяців від дати виготовлення.
AgroPortal.ua за матеріалами Tevitta