В Україні стартували жнива озимої пшениці. Понад 50% аграрних виробників країни заходять у збиральну кампанію з позитивними очікуваннями, зокрема, що за показником урожайності пшениці рік буде не гіршим, ніж минулий.
При цьому 12% сільськогосподарських товаровиробників з 58% прогнозують зростання урожайності, особливо в центральному регіоні.
Про це свідчать результати опитування, проведеного у другій половині червня консалтинговою агенцією «УкрАгроКонсалт» разом із Українською зерновою асоціацією.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України також прогнозують зростання врожайності озимої пшениці. Зокрема, відповідно до прогнозів відомства, урожайність пшениці цього сезону в середньому може бути на рівні 41 ц/га, що на 4,4% вище проти минулого сезону.
Згідно оперативних даних, станом на 20 липня в Україні було обмолочено 831 тис. га пшениці, або 18% до прогнозної посівної площі. Середня урожайність із зібраних площ склала 41,2 ц/га.
Варто зазначити, що в загальній структурі виробництва пшениці озимина займає близько 95%. І якщо подивитися на урожайність озимої пшениці у розрізі останніх 5 років, то середня врожайність становила 40,3 ц/га:
У 2021 р. була рекордна врожайність пшениці за всі роки незалежності нашої держави. Щодо найнижчої врожайності пшениці, то вона була в 2003 р. і становила 14,1 ц/га. Тоді зиму не пережили близько 60% посівів озимої пшениці, і пересіяти не було можливості.
Говорячи про врожайність озимої пшениці у 2023 р., в УКАБ додають, що 41,2 ц/га — не фінальна цифра, і вона буде змінюватися, однак наразі прогнози позитивні.
Проте у загальному заліку, згідно поточних прогнозів Міністерства аграрної політики та продовольства, урожай пшениці 2023 р. в Україні може скласти 18,2 млн т, що на 12% нижче виробництва в минулому сезоні.
Скорочення посівних площ — основна причина зниження очікуваного врожаю цього сезону. Порівняно з минулим роком посівні площі під пшеницею скоротилися майже на 16%, або більше, ніж на 800 тис. га. Невизначеність щодо спроможності експортної логістики, несприятлива цінова кон’юнктура, низька ліквідність, значні перехідні залишки — фактори, що демотивували аграріїв під час проведення посівної кампанії озимої пшениці восени минулого року.
Самі ж аграрії підтверджують, що поточного сезону були побоювання щодо пшениці, адже на ній важко буде заробити.
Щодо особливості сезону, то в аграрній компанії HarvEast зазначають, що цього року в період наливу зерна йшли рясні дощі (землі компанії в Київській області. — Прим. ред.), коли опади були непотрібні, адже зайва волога призвела до вимивання клейковини та білка, що не дуже добре вплине на класність вирощеної пшениці.
Водночас у групі компаній «Агрейн» додають, що якість пшениці 2023 р. знаходиться приблизно на рівні середніх показників попереднього врожаю.
Однак слід мати на увазі, що якість пшениці можна повною мірою оцінити приблизно через 3 місяці після накопичення та зберігання на елеваторах, оскільки за цей період біохімічні процеси в зерні досягають свого балансу.
За його словами, були досить дорогі азотні добрива, що змусило розділити та зменшити системи живлення. Окрім цього, на початку збирання озимих було більше опадів, ніж зазвичай, але, незважаючи на це, збирання озимих відбувається за графіком.
Тим часом у «Контінентал» називають поточний сезон «зерновим», або ж роком озимих культур, адже прохолодна весна створила умови ефективного весняного кущення, а помірні температури на початку літа та достатня кількість опадів сприятливо вплинули на формування маси зерна з колоса.
«Контінентал» вирощує цього сезону пшеницю на площі 28,8 тис. га. Це традиційна для компанії культура. Розпочинати обмолот озимої пшениці тут планують наприкінці липня. Плановий показник урожайності в «Контінентал» закладено на рівні 60,5 ц/га у заліковій вазі. За попередніми прогнозами, урожай пшениці планують зібрати з показниками, що перевищують планові. Минулого року показники по культурі перевищили планові й сягнули 62,3 ц/га, а у 2021-му — 62,0 ц/га.
У ГК «Агрейн» минулого року з обробленої площі 16,5 тис. га врожайність озимої пшениці становила 36,0 ц/га. В планах цього року отримати з площі 14 тис. га врожайність озимої пшениці понад 50,0 ц/га. У компанії зазначають, що у 2021 р. середня урожайність озимої пшениці складала 52 ц/га на площі 25,1 тис. га.
Тим часом у HarvEast, поки тривають жнива, про врожайність не беруться говорити. Тут, попри розуміння, що пшениця може бути збитковою, посіяли майже 1 тис. га. Зокрема, як необхідність для сівозміни, як попередник ріпаку. «Компанія працює тільки у Київській області. У цьому регіоні переважно сіяли кукурудзу та соняшник, пшеницю раніше не вирощували. Тож порівняти результати минулих років із 2023-м неможливо. Дуже багато пшениці традиційно вирощували у Донецькій області, зараз цей актив, на жаль, тимчасово окупований», — додають у компанії.
У підсумку, якщо говорити про експорт пшениці, то у Міністерстві аграрної політики та продовольства України зазначають, що з урахуванням перехідних залишків і очікуваного виробництва на рівні 18,2 млн т експортний потенціал України на ринку пшениці оцінюється в 14,0 млн т, що на 3 млн т, або на 18% нижче фактичного експорту пшениці минулого 2022/2023 маркетингового сезону (липень-червень).
Алла Стрижеус, AgroPortal.ua