Зберегти чорноморську ініціативу. Чим обернеться зерновий шантаж росії

01 листопада 2022, 06:21 4102

Весь світ з 29 жовтня чекає на розвиток подій навколо «зернової угоди». Мотивами росії для призупинення участі у зерновому коридорі називають воєнні та бізнесові.

AgroPortal.ua зібрав думки експертів щодо можливих наслідків від припинення ініціативи з вивезення зерна та подальшої долі українського аграрного експорту. 

Хронологія подій. Ранок 31 жовтня

Керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко під час онлайн-брифінгу в «Укрінформ» повідомив, що між 7 та 8 годинами ранку 31 жовтня відбулися дуже драматичні події у Чорному морі. 12 суден, вихід яких напередодні ввечері засвідчив Спільний координаційний центр (СКЦ), були на рейді в Одеській затоці. О 7:54 всі ці судна отримали радіограму наступного змісту від СКЦ.рф: 

«Увага! Міжнародний зерновий коридор закрито для транзиту російською федерацією. Прохід у небезпеці. Негайно вийти з міжнародного зернового коридору. Повернення до північного району. Очікуйте наступних повідомлень».

Через пів години секретаріат СКЦ надіслав цим суднам радіограму наступного змісту: 

«Шановний капітан! Повідомлення нижче не було дозволено СКЦ. СКЦ схвалив ваш транзит, влада рф повідомлена про заплановане вами плавання морським гуманітарним коридором. рф у межах чорноморської зернової ініціативи взяла на себе наступні зобов’язання: не здійснювати жодних нападів на торгові судна та інші цивільні судна та портові спорудження, залучені до цієї ініціативи…. Будь ласка, керуйтесь інформацією лише з цього інформаційного емейлу». 

Ще за пів години, о 9:07, капітани отримали наступну радіограму від СКЦ.рф: 

«Увага! Міжнародний гуманітарний коридор закрито російською федерацією. Ваш прохід у небезпеці. Негайно вийти з міжнародного гуманітарного коридору. Повернення до північного району».

Майже в той же час Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що, незважаючи на позицію рф, Туреччина буде продовжувати зернову ініціативу, щоб служити людству.  

На офіційному сайті секретаріату СКЦ ввечері 30 жовтня опублікували повідомлення наступного змісту: 

«Ми прийняли до відома, що рф на невизначений час призупиняє свою участь у зерновій ініціативі, в тому числі у інспекціях. Делегація рф готова до дистанційної співпраці. 
Запропоновано, щоб делегації Туреччини та ООН надали завтра (31 жовтня) 10 інспекційних груп для перевірки суден. Цей план був прийнятий делегацією України. Делегація рф повідомлена».   

Погіршення продовольчої безпеки — на совісті росії

Раніше російська делегація всіляко заважала збільшенню кількості інспекційних груп. Лише 24 жовтня СКЦ зміг умовити рф збільшити кількість груп до 5. Хоча затор із суден у СКЦ досягав уже 200 суден. 

propData.content.image
Андрій Клименко, керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень

У росії зараз є дві мети призупинення перебування її делегації у «зерновій ініціативі». 

Перше — це те, що росія хоче, щоб з нею хоч би про щось почали домовлятись. Мета перемовин — припинення вогню у Херсонській області. Друга мета — черговий стрибок світових цін. Тоді експорт зерна, який вони здійснюють, зможе надати їм більше доходів. 

З початку роботи зернового коридору кораблі чорноморського флоту рф із Чорного моря нанесли по різних регіонах України більше 60-ти пусків ракет «Калібр». Зокрема, удари наносились на м. Одеса та м. Очаків, а також на територію всієї України. 

І уже, за інформацією ОК «Південь», 31 жовтня поблизу Очакова окупанти обстріляли два портові цивільні буксири, які транспортували баржу зі збіжжям. Два члени екіпажів загинули, одного з пораненнями вдалося врятувати. 

Світова спільнота вкотре обурена діями рф. За словами ексміністра фінансів Канади, дипломата Ральфа Гудейла, росія тримає людей, які голодують, у заручниках та навмисне блокує шлях Україні для постачання продуктів країнам, які цього потребують.

propData.content.image
Ральф Гудейл, ексміністр фінансів Канади, дипломат

З погляду світової продовольчої організації та Світової ради з зерна (International Grains Council) ми засуджуємо тактику росії. У липні з’явилася надія, коли ООН з допомогою Туреччини досягли угоди, щоб надати можливість суднам доставляти зерно з України. Але росія в суботу заявила, що призупиняє участь в угоді. Це недопустимо, погіршення продовольчої безпеки — на совісті росії. Світова спільнота не може допустити, щоб росія загрожувала світу голодом.

Через зерновий коридор Україна експортувала 9 млн т, і цей шлях був важливим для сільгоспвиробників, адже вони бачили ріст цін. На сьогодні потрібно опиратися на альтернативні експортні маршрути, коридори солідарності ЄС, але вони обмежені до 3,5 млн т на місяць.

Про це повідомив заступник міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич під час вебінару IGC «Сприяння реінтеграції Чорноморського регіону до світового ринку зерна».

propData.content.image
Маркіян Дмитрасевич, заступник міністра аграрної політики та продовольства України

Як ми бачимо, зараз зерновий коридор функціонує без російської сторони. Ми сподіваємося, але не можемо повністю бути впевненими, що цей коридор буде постійно працюючим. Будь-який ракетний удар може трапитися в будь-яку хвилину. Тому зараз щось прогнозувати не можна.

Президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Горбачьов відмічає, що якщо «зернова угода» не працюватиме, експорт зменшиться до 3,5 млн т на місяць до кінця цього сезону. А це обмежить експорт з України до 38 млн т агропродовольства на рік.

propData.content.image
Микола Горбачьов, президент Української зернової асоціації

Тим часом ми продовжуємо будувати певні потужності, і в нас є певні резерви вздовж західних кордонів, які дозволять нам експортувати. Але все ж таки ціна логістики альтернативних шляхів набагато вища порівняно з ціною через чорноморські порти.

Один шлях не виключає іншого: потрібно розглядати всі альтернативи

В аналітичній компанії «УкрАгроКонсалт» вважають, що попри проблеми, які є сьогодні, в жовтні експорт агропродовольства буде більше за 7 млн т.

propData.content.image
Сергій Феофілов, генеральний директор «УкрАгроКонсалт»

Навіть якщо «зернова ініціатива» зупиниться. експорт зернових продовжуватиметься. Звісно, альтернативні шляхи не зможуть повністю покрити довгострокову потужність експорту морськими шляхами. Прогнозований рівень експорту в такому разі буде складати 3,5 млн т/місяць, з яких 1 млн т припадає на перевезення залізницею, 1,5 млн т — дунайськими портами та 600 тис. т — автотранспортом. Та сподіваюся, що порти в Одесі будуть відкриті, та експорт зернових і олійних продовжиться.

Сергій Феофілов відзначив, що наступні 3-4 роки експорт залізницею, швидше за все, буде більш вигідним у фінансовому розумінні для експорту. По-перше, щоб розвивати та збільшувати експорт цим видом транспорту, потрібні менші інвестиції, по-друге — експорт залізничними шляхами дозволяє експортерам розглядати нові напрямки торгівлі.

Президент УЗА Микола Горбачьов зазначає, що зараз немає можливості збільшити обсяги перевезення залізничним шляхом. Тому більші сподівання покладає на експорт через дунайські річкові порти.  

Як «зернова угода» вплине на посівні площі та майбутній врожай

Обсяги вирощеного зерна в Україні залежатимуть від цінової поведінки. Загалом уже сьогодні відомо, що площа під озимими зменшиться на 40-50%, найбільші втрати площ — на півдні та сході України. В західних та центральних областях площі під озимими залишаться на рівні 2021 року.

«Щодо весняної посівної, то рішення фермерам доведеться приймати тільки напередодні сівби, що пов’язано з великим рівнем невпевненості. Фермери, швидше за все, нададуть перевагу дешевшим у посіві, але більш прибутковим культурам — олійним і бобовим», — зазначає Сергій Феофілов.

Також на рішення аграріїв впливатиме фактор прибутковості, а це, зокрема, залежатиме від воєнних ризиків, погодних умов та продовження «зернової угоди».


Людмила Лебідь, Наталія Помянська, AgroPortal.ua