В Україні розпочався основний сезон продажу перших партій яблук сорту Гала, зібраних місцевими виробниками. Девальвація гривні знизила ціни на яблука (поточні $0,35/кг проти $0,41/кг на початку минулого сезону). Наразі українське яблуко фактично не має експортних перспектив, а внутрішній ринок скоротиться не тільки кількісно, але й якісно.
На Буковині, де знаходиться найбільше яблучних садів, цьогоріч трапилася страшенна посуха. Місцеві зазначають, що таких погодних умов не пам’ятають кілька останніх десятиліть: 40-градусна спека просто випалила сади, і яблуко не набрало потрібних розмірів. Лише кілька днів тому пішов дощ, але він уже не зарадить садівникам, які кажуть, що товарного яблука цього сезону не буде навіть на поливі.
На деревах якісного товару немає, у 90% буковинських садів товарного яблука не буде. Тобто відправляти на експорт просто немає чого. Тож єдиний варіант для цьогорічного врожаю — здавати на переробку, на виробництво соку. Є сокопереробні заводи у Львівській, Тернопільській, Хмельницькій областях. Зараз там приймають яблуко на переробку за ціною 1,8 грн/кг. Але яка ціна буде надалі, складно прогнозувати.
Михайло Телешецький вирощує яблука переважно зимових сортів, адже вони мають більш пролонгований термін збуту, що дозволяє зібрані у вересні плоди продати в червні.
Садівник розповідає, що до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну яблуко ще експортувалося до білорусі, і ціна зросла до 8 грн/кг. Після початку війни весь ринок зупинився, для реалізації залишився лише внутрішній ринок, і ціна почала падати. Тому навесні виробники мали значні обсяги нереалізованого яблука. Тож у червні Михайло Телешецький, як і більшість виробників, змушений був здати все яблуко зі сховища на сік за ціною 3 грн/кг.
«Зібране цього року яблуко закладатиму в сховище і триматиму до весни. Адже восени, коли відбувається масовий збір, ціни не буде, і виробники, які не мають сховищ, змушені будуть віддавати вирощене за безцінь. Щодо оптової реалізації яблук, то зараз відрізано ринок у Великих Копанях, де розбиралося яблуко для всього Східного регіону. З-поміж оптових ринків лишився лише «Шувар» у Львові, можна ще везти на «Столичний» у Київ, але там вища загроза ракетних ударів», — зазначає Михайло Телешецький.
Садівники говорять, що будь-яке виробництво складно прогнозувати під час війни, адже немає стабільності, натомість зростають ризики: втрата ринків збуту, подорожчання всіх засобів виробництва. Тому цього сезону власники садів не мали коштів на їх належне утримання. За словами Михайла Телешецького, не вдалося дотриматися навіть половини технологій з обробітку саду, оскільки минулорічні яблука реалізували пізно і за низькою ціною.
Погода на початку сезону була сприятливою для українських виробників, але відбулося скорочення площ через окупацію та інтенсифікацію виробництва. Подорожчали всі затратні складові, загострилися фінансові проблеми, відчутний дефіцит робочої сили і невпевненість у завтрашньому дні позначилися на недостатньому догляді за яблучними насадженнями. Звісно, є компанії, які знайшли фінансування і отримають яблуко експортної якості, але загалом в Україні такого товару буде менше.
Більше того, виробники не знають, де брати кошти на підготовку до нового сезону. Перші витрати — оплата за збирання врожаю, далі — обрізка саду і обробка. Кредитні кошти залучати занадто ризиковано, адже не можна спрогнозувати ситуацію в країні та погодні умови.
Грантові програми від держави на створення або розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства, за якими пропонують до 400 тис. грн на закладку 1 га саду, але за умови працевлаштування певної кількості робітників, — теж для садівників невигідні.
«Якщо я закладу молодий сад, то йому потрібно три роки до першого плодоношення, а людям весь цей час потрібно платити
У сезоні 2021/22 Україні вдалося експортувати рекордний обсяг яблук — 56 тис. т. У новому сезоні виробники мають доволі складну та дорогу логістику та меншу кількість яблук експортної якості. Тому очевидно, що експорт знизиться.
«З 56 тис. т минулорічного експорту яблук понад 30% постачалося до білорусі, і цей обсяг спрямувати в новому сезоні на інший напрямок немає можливості. Це означає мінус 20 тис. т експорту», — говорить керівник аналітичного напряму проєкту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» Євген Кузін.
Щодо ринку ЄС, то експерт відзначає, що у 2021 р. був зібраний один із найвищих урожаїв яблук, тож практично всі європейські країни входять у новий сезон зі значними перехідними запасами. За оцінкою європейських аналітиків, минулорічного яблука в ЄС вистачить для продажу до жовтня 2022 р. Це тисне на ціни нового врожаю як у ЄС, так і в Україні.
«Цього сезону яблука в ЄС буде більше на 1%, і там також є наявні проблеми з експортом. Головний приріст виробництва — Італія, Франція, Німеччина, Польща. До речі, в Польщі виробництво збільшиться на 20%.Також серйозне збільшення врожаю буде в Австрії, яка минулого року була четвертою країною для експорту українського яблука. Тож можливостей для експорту на ринок ЄС як свіжого яблука, так і на переробку буде менше», — відзначає Євген Кузін.
Він додає, що поточного сезону Україна все ж таки може успішно постачати яблуко. Спека знищила урожай у Португалії та Іспанії, які щорічно імпортують 240-280 тис. т яблука, тож цього сезону імпорт до цих країн буде більшим. Але українським виробникам потрібно прораховувати логістику за цими напрямками.
«Цікаві можливості можуть бути на ринку Румунії, де виробництво яблук також знизиться. Головним постачальником на цей ринок була Молдова, де також знизиться виробництво. На третину зменшиться виробництво яблук в Угорщині, яка імпортує їх для переробки. Тому українським експортерам можна розглядати заміщення цього обсягу», — говорить Євген Кузін.
Раніше привабливим напрямком для українського яблука був ринок Близького Сходу, і це був один із ключових імпортерів українського яблука. Але, за словами експерта, цього сезону зросло виробництво яблука в Туреччині, яка є його топовим постачальником на цей ринок, і де значно дешевша логістика, ніж в українського яблука.
Євген Кузін звертає увагу, що найбільш сприятливим напрямком може бути ринок Південно-Східної Азії, якщо дозволятиме вартість логістики.
Щодо цінової ситуації, експерт зазначає, що загалом за останні 5-6 сезонів ріст цін на яблуко не був значним, ринок не зростав, а в країнах-виробниках відмічалося зниження споживання фрукту, зокрема й в Україні.