Торгівля олійними: немає потреби шукати попит, є завдання добре продати

27 жовтня 2023, 05:46 4795

Наявні потужності (22 млн т по соняшнику і 2-2,5 млн т по сої) та незначні перехідні залишки дозволяють Україні переробити весь цьогорічний урожай олійних, окрім ріпаку.

Про це AgroPortal.ua розповів представник компанії Triumph Feed Костянтин Бугера. Компанія Triumph Feed експортує олійні та продукти переробки автомобілями до Європи та контейнерами з портів Констанца та Гданськ до Китаю.

Костянтин Бугера, представник компанії Triumph Feed

Цього сезону прогнозується, що в Україні зберуть більше 4,5 млн т сої, але ця культура завжди експортувалася, і до того ж ціна на неї зараз розумна, тому фермери активно її продають. По соняшнику перехідних залишків практично немає на відміну від попереднього сезону, коли мали 3 млн т і зібрали ще більше — 10 млн т. Тому проблем із балансами не повинно бути.

За його словами, українські соняшник і олія завжди в попиті на світових ринках, торгувати макухою дещо складніше. 

«Ціни на олійні визначаються балансом світових цін на зернові, адже товарозамінники впливають на продажі. Але загалом усе, що виробляє Україна, буде спожите, питання лише в ціні. Сьогодні немає потреби шукати попит, є завдання добре продати», — зазначає експерт.

Для сільгоспвиробників з погляду цін зараз не найкращі часи, адже раніше вони, на відміну від переробників, не стикалися з такою дилемою, коли доводиться працювати в мінус.

«Сьогодні ціна на соняшник низька, і фермер вважає, що ще нижчою вона не може бути, але в цьому не можна бути впевненим на 100%», — попереджає Костянтин Бугера.

Виробники нарощують переробні потужності

Компанія Ziferm Corp.LTD експортує та переробляє олійні, працюють із соняшником, соєю та ріпаком. Як розповів СЕО компанії Сергій Гармашев, соняшник та сою як сировину експортують небагато, переробляють на олію, шрот, макуху, які експортують контейнерами, вагонами та автотранспортом до країн ЄС, Туреччини, Китаю, Азії. 

«Ми експортуємо сою, соняшник, але це більш ситуативні контракти. Соя — це високопротеїнова культура, яка постійно в попиті. Наразі вона не підлягає забороні у ЄС і може їхати, маємо контракти. Ріпак, соняшник зараз рахуємо на Прибалтику, автотранспортом. Але ринок експорту сьогодні дуже складний, тому ми не беремо ті обсяги контрактів, які не можемо виконати через порушені ланцюги логістики», — зазначає Сергій Гармашев. 

За його словами, багато експортують автотранспортом, але із залізницею теж регулярно працюють. Компанія має власний автопарк, але постійно залучає партнерів із перевезень.

Сергій Гармашев, СЕО компанії Ziferm Corp.LTD

Будь-яка переробка продукції повинна давати додаткову вартість, але зараз це не завжди прослідковується в експортних контрактах, маржа дуже низька. Європейські підприємства більш охоче беруть продукцію високої якості, а ось доплати за це — рідкість. Маємо постійні заявки на соєвий шрот, але й макуха теж у попиті.

Експерт додає, що компанія в найближчі 6 місяців планує збільшити обсяги переробки та експорту продуктів з олійних культур удвічі: «розширюємо ринки для якісного українського продукту».

Потужностей вистачає, але немає експортної прохідності

Як відзначає співвласниця Любарецького соєвого заводу Галина Матвійчук, цей рік більш сприятливий для великих переробників сої.

Галина Матвійчук, співвласниця Любарецького соєвого заводу

Торік експорту не було, соя залишилася на переробку, і це дало поштовх для невеликих переробників, які мали шанс на розвиток і експортні можливості. Але для фермерів це був складний період, оскільки не отримали хорошу ціну.

За її словами, у 2023 році під соєю в Україні було 1,8 млн га, і очікується, що зберуть урожай близько 5 млн т. Потужностей для переробки вистачає, але водночас немає експортної прохідності. 

Виробництво та експорт української соняшникової олії скоротяться

Згідно з оновленою оцінкою ІА «АПК-Інформ», виробництво та експорт української соняшникової олії у 2023/24 МР можуть скоротитися до 5,5 млн т (-8% до 22/23 МР) та 5,1 млн т (-10% до 22/23 МР) відповідно, але потенціал для збереження даних показників на рівні попереднього сезону є. 

Світлана Киричок, аналітик олійних ринків ІА «АПК-Інформ»

Так, зважаючи на досить непогані перспективи врожаю соняшнику в 2023 році, а також складність оцінки виробництва даної олійної у прифронтових областях, на виході ми можемо отримати урожай, дещо більший за існуючі наразі прогнози. Але варто зазначити, що здебільшого показники виробництва та експорту олії все ж будуть залежати від роботи альтернативних шляхів експорту, а особливо від функціонування портів.

Під час виступу на ХХІ Міжнародній конференції «Fat&Oil Industry-2023» Світлана Киричок уточнила, що експорт соняшникової олії морським шляхом у сезоні-2022/23 становив левову частку від загального обсягу відвантажень на зовнішні ринки (близько 76%).

Крім того, потроху набирають обертів і темпи експорту самого соняшнику. Аналітики «АПК-Інформ» вважають, що з грудня є висока вірогідність збільшення обсягів відвантажень олійної в напрямку країн ЄС. Це може обмежувати потенціал переробки соняшнику.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua