Спрощений доступ до землі: «підводні камені» для аграріїв

06 квітня 2022, 06:40 2435

Верховна Рада України внесла зміни до земельного законодавства і спростила набуття прав користування на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Завдяки цьому нововведенню для сільгоспвиробництва буде передано 20 тис. га земель комунальної власності, які були підготовлені для передачі в оренду на земельних торгах.

Законопроєкт №7178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» парламент ухвалив 24 березня 2022 року. 

«Спочатку потрібно зрозуміти, що цей закон є ні що інше, як реагування держави на виклики, які на сьогодні постали перед аграрним сектором у зв’язку з війною. Тобто не потрібно оцінювати його як сталу стратегію розвитку земельних відносин, оскільки це виключно алгоритм дій під час воєнного стану», — зазначив у коментарі для AgroPortal.ua співзасновник інвестиційного об’єднання Land Club Денис Башлик.

На його думку, рішення щодо надання повноважень здавати земельні ділянки в оренду без торгів є дуже вчасним і таким, що відповідає сьогоденним викликам. По-перше, це відповідає реформі децентралізації, коли розпорядження сільгоспземлями і так вже передали ТГ. По-друге, це відповідає необхідності того, щоб економіка працювала. Проведення електронного аукціону на сьогодні займає як мінімум 1 місяць, якого у нас немає. Як немає і можливості дозволити зірвати аукціон з об’єктивних або суб’єктивних причин — і тоді земля буде знову простоювати. І якщо в мирний час це не було би проблемою, то у воєнний — це критичне питання економіки та продовольчої безпеки. 

propData.content.image
Денис Башлик, співзасновник інвестиційного об’єднання Land Club

«Я не вважаю, що це може вплинути на ринок землі, який на сьогодні де-факто заморожений. І я також не вважаю, що це може призвести до утворення корупційної складової через те, що встановлюється обмеження строку надання в оренду такої землі в 1 рік, і це стосується питання, як повертати такі землі в мирний час. Після закінчення строку оренди вони просто знову перейдуть у розпорядження громад, без надання переважного права колишньому орендарю»

Будуть бажаючі «під шумок», без аукціону взяти кусок землі

На думку голови Опішнянської ТГ Миколи Різника, цей закон великого результату не дасть. Вільних земель у громадах залишилось максимум 3%. 

propData.content.image
Микола Різник, голова Опішнянської ТГ

«Територіальна громада завжди готова брати на себе відповідальність. Все одно, якщо щось піде не так, будуть винні голова і рада. А от щодо корупції, тут велике питання. Ні для кого не секрет, що з’явиться багато бажаючих «під шумок», без аукціону взяти якийсь кусок землі. Особливо якщо голова і депутати пов’язані з агробізнесом», — вважає очільник громади. — Все-таки маю надію, що війна змусила переосмислити цінності, й зараз усі будемо максимально працювати над підняттям економіки країни і аграрного сектору. Все залежить від нас і нашої совісті»

Наміри закону — спростити всі процедури

До обговорення даного законопроєкту долучився також експерт із земельних питань Олександр Гнітецький.

«Згідно цього законопроєкту рішення прийматиме військова адміністрація району, територіальна громада не матиме даних повноважень. Після укладання договору оренди між військовою адміністрацією з орендарем протягом 3 днів громаді буде надіслана копія укладеного договору оренди за місцем розташування ділянки. Тобто громада буде в курсі прийнятих рішень, але їх не прийматиме», — пояснює експерт.

За словами Олександра Гнітецького, питання продовольчої безпеки дуже важливе під час війни. Тому однозначно зрозумілі наміри цього закону — спростити всі процедури. 

propData.content.image
Олександр Гнітецький, експерт із земельних питань

«З першого дня війни не працюють публічна кадастрова карта, державні реєстри. Але це не стане на заваді укладенню даних договорів оренди відповідно до законопроєкту, оскільки в даному випадку не потрібно присвоювати кадастровий номер, він не вказується у договорі оренди. Його реєстрація буде не в державному реєстрі речових прав, як до війни, а в книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану. Все це, звісно, позитивно вплине на оперативність даної процедури і спростить доступ до землі. І головне — не потрібно проводити земельні торги»

За словами експерта, є і виклики. Договір укладається лише в електронній формі та засвідчується кваліфікованими електронними підписами сторін. Далі потрібно обов’язково розробити документацію, на яку дають дозволи, потім її затвердити. Тобто документація розробляється як технічна документація з інвентаризації, але ділянка не формується, далі ця документація є обов’язковим додатком до договору оренди.

«Проте, гадаю, це теж можна було б спростити. В кожному районі землевпорядники могли б робити викопіювання з орієнтовним відображенням місця розташування ділянки та площі (чи назвати це кадастровими планами) з матеріалів, які в них є. Документація була б не потрібна, ще більше часу можна було би виграти. Це було б доцільно у нашій ситуації», — зазначає Олександр Гнітецький.

Земельна ділянка на 1 рік без права викупу і продовження терміну

Що найбільше бентежить експерта, так це перелік того, що орендар не може в подальшому робити з цією землею. Наприклад, він не матиме переважного права на купівлю чи продовження терміну користування цією земельною ділянкою після 1 року і не матиме можливості компенсації за проведені поліпшення.

«Стосовно корупції, тут важко щось спрогнозувати. Та все ж таки в умовах воєнного стану це будуть поодинокі випадки. Українці об’єдналися, всі націлені на перемогу над окупантом, і в такі моменти ті, хто краде у держави, прирівнюються до мародерів, а ми вже бачимо, що з ними роблять по всій Україні.

Сьогодні аграріїв можна прирівняти до героїв, які служать у «гарячих» точках. Вони в нинішніх умовах не побоялись, вийшли в поле сіяти, пішли державі назустріч. Хотілося б, щоб вони за це мали свою винагороду», — стверджує Олександр Гнітецький.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua