Переповнені комори: аграрії шукають рішення для зберігання зерна

09 травня 2022, 06:20 4925

Зважаючи на перехідні залишки зернових та олійних культур на рівні 25,1 млн т, що в 4,2 рази перевищує показник попереднього сезону, та сумарний валовий збір нового врожаю в 55,9 млн т, в Україні прогнозується дефіцит ємностей для зберігання збіжжя на рівні 16,3 млн т.

Сповільнений експорт в результаті блокування портів не дозволить вивезти з України заплановані обсяги збіжжя та вивільнити суттєву частку ємностей зерносховищ для приймання нового врожаю.

Загальна потужність зберігання в країні становила 75 млн т, включаючи 30,5 млн т потужностей підприємств, що займаються переробкою та зберіганням, і 44,5 млн т — безпосередньо у сільгоспвиробників

За оцінками аналітиків ІА «АПК-Інформ», перехідними залишками поточного сезону залишаться заповненими 35% доступних потужностей зерносховищ. Тож сільгоспвиробники сьогодні паралельно з пошуком варіантів реалізації продукції також активно шукають рішення для збільшення потужностей зі зберігання зерна.

За словами виконавчого директора Першого українського сільськогосподарського кооперативу (ПУСК) Олександра Буюклі, велика кількість продукції залишилась на складах, тому учасники об’єднання відчувають гостру потребу в її реалізації. 

«Зважаючи на обсяги реалізації та наявні площі зберігання, нам буде куди скласти пшеницю, ячмінь і ріпак, які зберемо в першу чергу. Закуповуємо рукави, техніку для пакування. Але в нас є ще два місяці, щоб активно взяти участь у реалізації. Ми накопичуємо продукцію, але що буде далі, коли зберемо соняшник?» — зазначає Олександр Буюклі.

propData.content.image
Борис Рибачук, заступник генерального директора з розвитку KMZ Industries

«Наразі збільшилась кількість звернень від клієнтів, які в умовах скорочення можливостей зі швидкого відвантаження зерна на експорт вирішили розширити свої елеваторні потужності, щоб мати змогу зберігати більшу кількість врожаю у себе. Основна маса таких замовлень — із Західної України, яка менше на цей час постраждала від російської агресії та логістично ближча до країн Євросоюзу»

В компанії KMZ Industries також зазначають, що наразі, на жаль, значна частина контрактів замовників із найбільш постраждалих від війни регіонів призупинена. 

Оптимальне рішення — розширення існуючих потужностей

За словами спеціалістів, в нинішній ситуації найбільш оптимальним буде розширення та модернізація існуючих потужностей зі зберігання. 

propData.content.image
Руслан Демчук, регіональний представник KMZ Industries у Черкаській та Хмельницькій областях

«Будівництво нових ємностей для зберігання зернових поряд з уже існуючими — найбільш популярні наразі силоси обсягом 3000 т, 5000 т, 10000 т. Проводиться збільшення продуктивності ліній відвантаження та приймання. А також — технологічна модернізація (підвищення оборотності) елеватора»

Експерт пояснює, що якщо раніше підприємство, наприклад, могло приймати зернові на склад тільки з автотранспорту, то наразі елеватори додають нові технологічні маршрути, щоб приймати як з автотранспорту, так і з залізничних вагонів. Або якщо раніше елеватор не міг паралельно приймати та відвантажувати зернові, то в нинішній ситуації більшість зерносховищ хочуть мати таку опцію. Наразі вони прагнуть бути більш гнучкими.

В KMZ Industries розповідають, що в компанії є значні запаси необхідних для виробництва матеріалів та багато вже готового обладнання або такого, яке можна повністю доробити дуже швидко. Це дозволяє формувати пропозиції «швидких рішень» для замовників.

Встигнути до жнив: скільки часу потрібно для будівництва елеватора 

Руслан Демчук зазначає, що тривалість будівництва залежить від потужності та комплектації елеватора. 

Якщо охопити повний комплекс робіт: проєктування, будівництво, виготовлення обладнання, його монтаж та автоматизацію, то можна орієнтуватися на такі терміни:

  • розширення вже існуючого, наприклад, збільшення потужності зберігання на 3000 т — 2-3 місяці; 
  • фермерський елеватор з нуля із завальною ямою, очисткою, сушаркою та зберіганням на 3-5 тис. т — 5-6 місяців; 
  • новий елеватор потужністю 50 тис. т одночасного зберігання з очисткою, сушаркою та відвантаженням на залізницю або на авто — 9-10 місяців. 

«В портфелі виконаних замовлень KMZ Industries є випадки, коли повнокомплектний елеватор потужністю 50 тис. т було збудовано за 5 місяців. У таких стислих за строками проєктах будівництво відбувається 7 днів на тиждень, від світанку до заходу сонця», — зазначає Руслан Демчук.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua