Особистим прикладом протягом десятиріччя. ПАЕК про здобутки та роботу біля лінії фронту

26 грудня 2022, 06:14 4793

Українська група компаній ТОВ «СП «Південна Аграрно-Експортна Компанія» вже 10 років є лідером аграрного ринку на півдні України. 26 грудня 2022 року відзначає ювілей та підбиває підсумки роботи за цей значний період.

ТОВ «СП «ПАЕК» було засноване у 2012 році за ініціативи Юрія Кормишкіна. Зараз він є головою Наглядової ради компанії.

AgroPortal.ua поспілкувався із засновником компанії про напрацьоване протягом 10-ти років та про те, як пройшов найтяжчий рік недалеко від лінії фронту, оскільки основні потужності компанії знаходяться у Миколаївській області. 

Про сівозміну, плани на весну та розмінування полів

«Сівозміну в компанії потрібно розділити на дві частини. Перша — це поля в деокупованому Снігурівському районі. Там весною плануємо сіяти ярий льон, коріандр, можливо, горох. Ці культури більш рентабельні. 

Оскільки деокупація району відбулась у листопаді, ми не могли засіяти озимину чи підготувати поля під соняшник. 

Загалом у компанії збільшили посіви ріпаку на 25-27%. Пшеницю і ячмінь залишили на такому ж рівні. Але потрібно зауважити — якщо минулого року проводили підживлення двічі, то цьогоріч через високу вартість карбаміду і аміачної селітри будемо вносити лише один раз, і то сівалками. Спеціально докупили техніку для того, щоб у короткий термін провести підживлення озимих культур. 

Кукурудза була у нас на зрошенні в Снігурівському районі, тому поки сіяти її не будемо. 

10 листопада деокупували Снігурівку, а вже 12 листопада я був там на полях. У районі наших 27 тис. га. Я думаю, що максимум 10% землі фермери там зможуть засіяти весною.

Розмінуванням району займаємось практично самостійно. ДСНС допомогли у розмінуванні господарств, де є об’єкти нерухомості. 

Ми самі дивимось, де можливо заходити. Поки чіткого рішення, як це робити, не маємо».

Про плани на тваринництво

«ТОВ «СП «ПАЕК» має близько 260 голів ВРХ і 400 свиней. Весною 2022 року збільшили поголів’я свиней майже удвічі. Ми передбачали, що у зв’язку з низькими внутрішніми цінами на зернові тваринництво стане більш рентабельним, тому і збільшили поголів’я. Зараз у нас є маточне поголів’я і в січні 2023 року очікуємо, що кількість свиней налічуватиме близько 1 тисячі». 

Продукцію тваринництва компанія збуває на внутрішньому ринку. 

Про елеватори та прильоти ракет

У 2022 році компанія відзначила ще один значний ювілей — 5 років з моменту старту роботи ТОВ «Баловнянська виробнича база». На сьогодні це найбільший елеваторний комплекс південного регіону України. Сума інвестицій в будівництво «БВБ» склала понад 400 млн грн. Його продуктивність — 100 тис. т одночасного зберігання зернових і олійних культур, є можливість щодня приймати до 5 тис. т зернових культур автомобільним транспортом. 

Юрій Кормишкін

«5 квітня на елеватор ТОВ «Баловнянська виробнича база» була випущена ракета з літака, внаслідок чого пошкоджено елеватор та зерно, яке в ньому знаходилось. Протягом травня-червня ми повністю його полагодили і відновили. Коли почались жнива, елеватор уже працював». 

Незважаючи на пошкодження, цьогоріч елеватор успішно наростив потенціал прийому кукурудзи.

«Також на Галаганівському елеваторі у Снігурівському районі знаходилось 5 тис. т насіння соняшнику, росіяни все вивезли. Елеватор значно пошкоджений, мародерськи розграбований: обладнання, лабораторія. Зараз працюємо, щоб запустити його на наступний сезон». 

У складі «ПАЕК» також функціонують: «Веселинівське ХПП», Новобузький, Грейгівський та Жеребківський елеватори. Загальна потужність усіх елеваторів сягає майже 300 тис. т зерна одночасного зберігання.

Про дітище компанії — зрошення

Чотири роки тому в компанії було запроваджено проєкт «Зрошення». В ТОВ «СП «ПАЕК» називають цей проєкт своїм «дітищем», оскільки за весь час його існування вкладалось багато ресурсів для розвитку і збільшення потужностей. 

Вже у 2021 році було запущено в роботу п'ять дощувальних машин Valley, за допомогою яких під зрошенням знаходилось 380 га, вирощувались кукурудза, соняшник та кавуни.

Були великі плани як на поточний рік, так і надалі щодо суттєвого кількісного збільшення зрошувальних систем. На жаль, через війну все відклалось. Натомість у «ПАЕК» переорієнтувались на вирощування продукції, яка завжди буде актуальною для українського населення, особливо у воєнний час — це овочі борщового набору. На 50 га було висіяно картоплю, столовий і червоний буряк, капусту, цибулю, перець, томати, баклажани, а також огірки і кавуни. 

«Цього року експериментально у Вознесенському районі під зрошенням посіяли овочі. Наступного року плануємо близько 500 га посіяти під краплю і зрошення, з яких 300 га — баштанні культури. Цього року ми втратили ринок Херсону, не працює Інгулецька зрошувальна система.

Попит був дуже великий, оскільки овочі були у дефіциті. Ми все збували у Миколаївській області, або ж тут у нас забирали». 

Про важкі часи, але й нові можливості

Після вимушеної паузи відновлюється робота провідного підприємства з переробки ТОВ «Екотранс». Потужності заводу дозволяють переробляти 300 тис. т насіння на рік. У 2021 році компанією було інвестовано в покращення очисних систем 32 млн грн. На сьогодні, щоб мати змогу працювати за відключення світла, придбано потужні генератори, а також встановлено систему очищення води зворотного осмосу, яка дасть змогу працювати на водах відповідної якості.

Важкі часи відкрили для компанії «ПАЕК» нові можливості, в липні запустили виробництво круп. За два місяці роботи ТОВ «Крупи півдня» було реалізовано 100 т продукції: пшеничної, ячної, перлової, горохової, пшоняної та інших круп. У майбутньому потенціал підприємства, потужності якого складають до 25 т/добу, дозволяє випускати будь-які крупи. 

«Спочатку пішли на внутрішній ринок. Близько місяця тому отримали сертифікат, що маємо право експортувати. З наступного року виходимо на експорт. Знову ж таки, зважаючи на падіння внутрішніх цін, виробництво круп додає 30-35% до вартості зерна. 

Для внутрішнього ринку обсягів достатньо, оскільки він насичений крупами. Дуже багато є гуманітарної допомоги, тих самих круп. Тому про збільшення потужностей можна буде говорити після того, як запрацює експорт».

Про працівників та співпрацю зі студентами

«ПАЕК» щорічно приймає на виробничу практику близько 70 студентів. У компанії є безліч співробітників, які залишились працювати після її проходження.

«Дуже плідно співпрацюємо з Миколаївським національним аграрним університетом, до того ж я працюю там викладачем — доцентом кафедри «Публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки». Щороку залучали студентів до виробництва, але цьогоріч усі навчались онлайн, тому не було змоги. 

В більшій мірі потребуємо таких професій як агрономи та бухгалтери». 

У ювілейний десятий рік роботи «ПАЕК», як і вся Україна, прийняли найважчий виклик у своїй історії — війну. Всі працівники та підприємства «ПАЕК» продовжили працювати в умовах бойових дій, щоб забезпечувати продовольчу безпеку нашої держави. Сьогодні колектив компанії очолює Валентин Шаповалов, який разом із Юрієм Кормишкіним сформували успішний тандем керівників.

«Наш офіс знаходиться у Миколаєві, з 24 лютого я ходив на роботу щодня з 8 ранку до 12 ночі. 98% наших співробітників залишились на місці та продовжують працювати. Штат групи компаній — 1300 людей, всі знаходяться у Миколаївській області. 

Я, як власник, та директор компанії — ми постійно знаходились на місці, приїжджали в господарства, спілкувались з людьми. Тому що лише особистим прикладом і заробітною платою можна мотивувати людей працювати у такій ситуації. 

Збираючи врожай у Березнегуватському районі, комбайнер боявся виходити в поле, оскільки за 500-800 м стріляли. Я приїжджав, сідав разом із ним у комбайн, так і збирали врожай. 

Я власним прикладом показував, що, незважаючи ні на що, нам треба зібрати хліб. Всім страшно, і тим, хто нас захищає на передовій, теж страшно. Але у нас є свій фронт, який потрібно захищати і працювати. Хоча і є втрати: близько 200 га пшениці у нас згоріло через потрапляння снарядів на поля». 

Колектив компанії «ПАЕК» з першого дня своєї роботи опікується соціальним напрямом: підтримує медичні заклади, школи та університети, культурні колективи, спортивні гуртки та навіть олімпійських чемпіонів.

Під час війни це стало першочерговою метою. Силами компанії було організовано допомогу Збройним силам України, населенню Миколаївської області та налагоджено доставку гуманітарної допомоги в ті населені пункти, де в ній була особлива потреба. Коли в Миколаєві було припинено водопостачання, компанія «ПАЕК» стала однією з перших, хто відгукнувся на потребу, і розпочала видачу води миколаївцям.

Про голову проблему агросектору

«Ми не знаємо, де буде лінія фронту навесні, а від цього багато чого залежить. 

Основна проблема, яку я зараз бачу, — це бронювання працівників. Якщо уряд вчасно не зверне увагу на питання бронювання працівників для аграрних компаній, весною не буде кому сісти у трактор. 

Якщо людина офіційно працевлаштована, стоїть на воєнному обліку, то не потрібно керівників господарств, інженерів, комбайнерів брати у лави Збройних сил України. 

Бронювання через Мінагрополітики не зовсім працює. Якщо в січні 2023 року Мінагрополітики об’єднають з Мінекономіки, то я впевнений, що відповідальних осіб за бронювання працівників буде складно знайти. 

З усіма іншими проблемами — дефіцитом насіння, дорогими добривами, низькими цінами — якось впораємось. Основне те, що ми можемо залишитись без людей, і не буде кому продовжувати працювати».  


Незважаючи на всі обставини, колектив та керівництво групи компаній «ПАЕК» зустрічають нове десятиріччя своєї роботи з амбітними ідеями та великим бажанням примножити власний успіх. Кожне підприємство продовжує працювати заради нових спільних перемог на рідній землі. Та головне — заради перемоги всієї України!


Наталія Помянська, AgroPortal.ua