Кукурудзяне ралі: чи зіграє лотерейний квиток

27 травня 2024, 05:50 2693

Зростання попиту і ціни стимулює аграріїв повертатися до кукурудзи, темпи сівби дуже високі. Станом на 24 травня в Україні вже посіяно 3 809,4 тис. га кукурудзи.

Площі під кукурудзою будуть несуттєво меншими за минулорічні — 3,9 млн га проти 4,113 млн га. Такий прогноз озвучили в консалтинговому агентстві UkrAgroConsult. 

propData.content.image
Єлизавета Малишко, експертка зернового ринку UkrAgroConsult

Спочатку очікування ринку були нижчими, але зростання попиту з боку експортерів, а також більш привабливі ціни протягом весни спонукають фермерів сіяти кукурудзу. Це підтверджується дуже високими темпами сівби — більше 700 тис. га за тиждень у травні. Згідно з деякими опитуваннями, частина фермерів готові посіяти навіть більше площ, ніж торік. Однак розширення посівів олійних не залишає простору для кукурудзи. Стабілізація площ на рівні минулого року або їх розширення може відбутися тільки в тому разі, якщо площі під соняшником не зростуть, а скоротяться або щонайменше залишаться на минулорічному рівні. Такий сценарій теж не відкидається.

Зараз увага ринку зосереджена на Південній півкулі та на перспективах майбутнього врожаю, продовжила вона. В Аргентині місцеві аналітики знижують оцінку врожаю кукурудзи до 45-47 млн т, тоді як декілька місяців тому оцінки були у межах 55 млн т. Також не дуже сприятливі умови спостерігаються в Бразилії, де кукурудза другого врожаю знаходиться в критичній стадії цвітіння. Ці фактори підтримують ціни.

«Щодо світового врожаю наступного року, то він очікується нижчим за минулорічний через скорочення в США, Україні та деяких інших країнах. Проте це буде другий найбільший світовий урожай, тому суттєвого зростання ціни не очікується. Серед важливих для України особливостей майбутнього сезону слід зазначити зростання площ під кукурудзою в Європі. Справа в тому, що через погодні умови країни ЄС не змогли повною мірою виконати свої плани з сівби пшениці. Тому очікується зростання площ під пізніми культурами, зокрема й кукурудзою. Франція та Німеччина, наприклад, можуть збільшити площі кукурудзи на 10% до минулорічних», — прогнозує Єлизавета Малишко.

Рекордна ціна сезону

Ціна на кукурудзу зросла на $30-35 /т за останній місяць і складає $185 /т DAP POC (порти Південний, Одеса та Чорноморськ) та вище. Є покупці, які готові платити трохи більше. 

Про це AgroPortal.ua розповів партнер торгово-аналітичної компанії Barva Invest Богдан Костецький.

«Це рекордна ціна поточного сезону. Кукурудзяний ринок зараз є сприятливим з огляду на погоду. На нашу думку, залишається переоціненим урожай у Бразилії, зниження прогнозів може відбутись вже у червні», — зазначає експерт.

У Північній півкулі зараз триває посів кукурудзи, для цього регіону критичним є липень, коли починається запилення культури. Якщо в цей час триватиме засушлива та спекотна погода, урожайність може суттєво впасти.
propData.content.image
Богдан Костецький, партнер торгово-аналітичної компанії Barva Invest

Наші клієнти сьогодні обережно підходять до продажу кукурудзи майбутнього врожаю. У разі посухи і спеки ціна має потенціал для росту, можливо, $20 /т і навіть $30 /т. Однак для цього має дійсно реалізуватись погодний фактор. Якщо ж побачимо сприятливі умови, то будемо говорити про суттєве відновлення власного виробництва фуражних культур в Іспанії, що передусім вдарить по попиту на українське зерно. Ми вже на це чекаємо по пшениці та ячменю — подивимось, що буде із кукурудзою. Тому більшість клієнтів очікують початку липня, щоб побачити, що буде з прогнозами, і чи зіграє цей лотерейний квиток на вищу ціну.

Деякі клієнти Barva Invest здійснюють продажі з прив'язкою до ф’ючерсного контракту, в якому не фіксується фінальна ціна, а узгоджується дисконт до Чиказького грудневого контракту (переважно все, що відбувалося в жовтні, листопаді й частині грудня стосується грудневого контракту).

«Нині FOB Констанца — це мінус 40-50 центів за бушель до грудневого контракту. Маючи цей контракт базисним, у разі погодних проблем, зі зростанням ціни на Чиказькій біржі за грудневим контрактом можна реалізувати вищу фіксовану ціну. Втім, переважна більшість не поспішає продавати кукурудзу зараз», — коментує аналітик Barva Invest.

Логістична перевага української кукурудзи

За словами Богдана Костецького, країни, зацікавлені в купівлі української кукурудзи, — це передусім Іспанія, Італія, Туреччина, порти Антверпена, Роттердама, Амстердама, Гента (так звані ARAG) — типові порти призначення української кукурудзи в Європі. Також деякі країни Північної Африки, зокрема Алжир та Єгипет, прагнуть отримати українську кукурудзу, оскільки вона логістично доступніша, ніж аргентинська, хоча остання в певні періоди сезону може бути дешевшою. Проте різниця на фрахті з Одеси та Аргентини складає +$10/т на користь України, що дає суттєву логістичну перевагу кукурудзі українського походження.

Прагнучи підтримати вітчизняного виробника, Китай обмежив закупівлі не лише з України. За попередніми прогнозами, Китай потребуватиме менше іноземної кукурудзи, ніж торік, і те ж USDA, на думку аналітиків Barva Invest, занадто оптимістичне в очікуваннях щодо майбутнього попиту.

propData.content.image
Богдан Костецький, партнер торгово-аналітичної компанії Barva Invest

З початком погодних проблем у Південній Америці й частковим заміщенням кукурудзи соєвими бобами в Північній Америці доволі очікувано кукурудза зміцнилася в ціні, набравши близько 30-40 центів за бушель, це приблизно до $20 /т. Тоді кукурудза українського походження була найдешевшою, за нею йшло румунське зерно, що було дорожчим на $10. З подорожчанням кукурудзи на Чиказькій біржі та через масову практику базисних контрактів наші найближчі конкуренти також почали дорожчати. Цінова різниця скорочується, і 21 травня ми навіть побачили закупівлі Іспанією кукурудзи зі США — дуже рідкісне явище. Водночас, як погодний ринок здатний підняти світові ціни, суто українські вже перестають бути значно нижчими. З огляду на те, що влітку новий врожай зʼявиться в Бразилії, ми точно не говоримо про безхмарне майбутнє з постійним ростом цін в Україні.

Надлишків не буде, як і проблем зі збутом

За даними Barva Invest, перехідні залишки незначні. В Україні на кінець травня залишиться трохи більше 4 млн т кукурудзи. Зважаючи на те, що в травні вже експортовано 2 млн т, на чотири останні місяці сезону (червень, липень, серпень та вересень), допоки надійде кукурудза нового врожаю, залишиться до 2 млн т кукурудзи.

Отже надлишкова пропозиція відсутня, врожай цього сезону очікується нижчий. У Barva Invest розраховують орієнтовно на 29,2 млн т продукції, відповідно, експортний потенціал буде на декілька мільйонів нижче минулорічних показників і складатиме приблизно 24,1 млн т. Показники залежатимуть від фінального результату посівів, погоди під час запилення та наливу зерна.

Передумов для великого врожаю, що здатний тиснути на ціни, немає, як і факторів, що вказували б на необхідність розпродажу всіх запасів кукурудзи прямо зараз. У Barva Invest не очікують проблем зі збутом. Однак, з огляду на те, що великі агрохолдинги працюють планово і мають заздалегідь розподіляти логістику, ємності, планувати кеш-флоу, вони вже розглядають варіанти продажу зерна. «Ми радимо реалізувати можливості базисного контракту. Так, це вимагає додаткового адміністрування, адже необхідно постійно слідкувати за біржею, такі контракти потребують регулярного моніторингу. Barva Invest надає послуги з професійного адміністрування таких базисних контрактів: ми щодня інформуємо клієнтів короткими зведеннями, виконуючи роль свого роду аутсорс асистента», — додає Богдан Костецький.

Урожай прогнозують хороший

У ПП «Картопля Полтавщини» цього року площі під кукурудзою зменшили майже вдвічі: 1000 га проти 1900 га торік. Зерно зберігають на власних складах. Підприємство також має дві сушарки, що працюють на дровах, зерно подається завдяки електричній енергії, а на випадок відключення є дизельна станція.

Ярослав Савченко, керівник ПП «Картопля Полтавщини»

Кукурудзу реалізуємо різними шляхами — продаючи на елеватори, безпосередньо в порти. Хто дає хорошу ціну, тому і продаємо. Минулого року весь урожай кукурудзи вдалося зібрати до кінця листопада. Все зерно, вологістю близько 20%, досушували. Місця на наших складах вистачило для усього обсягу кукурудзи, тож продаємо її й досі.

Цього року для посіву ярих вологи вистачало, і в господарстві очікують на хороший урожай.

За словами фермера, переважна кількість господарств на Полтавщині, хоча і зменшили площі під кукурудзою, але залишили її у сівозміні, а близько 20% зберегли площі на рівні минулих років. Багато господарств замінили кукурудзу соєю.

Сівозміна різких рухів не пробачає

У ФГ «Флора», що на Вінниччині, площі під кукурудзою стабільні й не змінювалися з минулого року — це 300 га.

Весь минулорічний врожай кукурудзи господарство реалізувало переробному підприємству. Завдяки правильній технології та оптимальному підбору гібридів натура зерна була хороша, якість — висока, зазначає власник ФГ Андрій Капріца.

На його думку, різка зміна сівозміни, яку практикують деякі господарства, не є доцільною.

propData.content.image
Андрій Капріца, власник ФГ «Флора»

Крайнощі недоречні. Заробляти можна і на кукурудзі. Головне — застосовувати правильні агрономічні та технологічні підходи. Добре, якщо це соя, вона може бути і монокультурою. А якщо соняшник?! Що сіяти після нього? Ніхто ж не відміняв сівозміни. Хто зараз сильно її ламає, матиме потім проблеми, можливо, й значно серйозніші, ніж низька ціна.



Світлана Цибульська, AgroPortal.ua