Імпорт для стабілізації ціни: скільки Україні потрібно завезти картоплі

21 листопада 2024, 05:48 2162

Несприятливі погодно-кліматичні умови, які спричиняли значні періоди тривалої спеки та надмірної вологи, а також температурні коливання, розвиток і поширення хвороб призвели до погіршення врожаю картоплі та зменшення його обсягів. Тому Україна потребує імпорту.

Про це AgroPortal.ua розповів віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі, засновник і генеральний директор СТОВ «Десна» Микола Пономаренко.

Україні потрібно приблизно 300 тис. т імпортної картоплі

За словами Миколи Пономаренка, споживання картоплі однією людиною складає 120 кг на рік, проте через нестачу овоча воно зменшилося до 100 кг. За розрахунку, що зараз населення України складає приблизно 30 млн, споживання становитиме понад 3 млн т. З них 10% буде імпортовано — це приблизно 300 тис. т картоплі.

До України експортують картоплю переважно Польща, Туреччина та країни Балтії, також овоч надходить із Німеччини, Нідерландів і Бельгії. Експерт зазначає, що насамперед імпортна картопля потрібна Україні для стабілізації ціни, аби не було її стрибків.

propData.content.image
Микола Пономаренко, віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі, засновник і генеральний директор СТОВ «Десна»

Я з країн Балтії завіз якісну картоплю, яка обійшлася мені у 22 грн/кг. Це відбірна картопля, яка потрапить до торговельних мереж за ціною 25 грн/кг. Також до України ми імпортували німецький сорт Гранада. Це смачна і якісна картопля, щоправда, роздрібна ціна на неї в мережах магазинів досить «кусюча» і становить приблизно 50 грн/кг. Деякі виробники, маючи бажання заробити, завозять великі обсяги до України, однак потрапляють на продукцію, яка надходить із полів невідсортованою та недоробленою. Таку картоплю, як правило, складно зберігати, тож потрібно реалізовувати, так би мовити, «з коліс». Продають її по 18-28 грн/кг.

Ціни на картоплю зростуть

Інтенсивність реалізації картоплі та ціна будуть коливатися. Так, зростання попиту на овоч прогнозується з першої декади грудня і до кінця року. З 20-25 січня буде затишшя, обсяги реалізації зменшаться, знизиться і ціна. Наступна хвиля попиту та зростання ціни прогнозується наприкінці січня – у середині березня 2025 року, а також пізніше навесні, коли температура повітря підвищуватиметься, і стане складно підтримувати оптимальний мікроклімат у сховищах. На кінець весни – початок літа наступного року очікується зростання імпорту з Єгипту або півдня Європи, і завозити продовжуватимуть до першої-другої декади червня, коли рання українська картопля, навпаки, вивозитиметься.

За словами фахівця, ціна на продовольчу українську картоплю не знизиться і буде на рівні 20-25 грн/кг, а в деяких регіонах — і 18 грн/кг. Проте приблизно в лютому – на початку березня ціна може сягнути 25-35 грн/кг, доки не настане імпортозаміщення з Туреччини та Єгипту. Якщо ж ціна на картоплю на внутрішньому ринку знизиться, приміром, до 19 грн/кг, то імпортний овоч завозити буде недоцільно.

«Я вважаю, що закупівельна ціна зросте на 10%, тоді імпортна картопля буде завозитися по 30-35 грн/кг. Крім того, війна в Україні також впливає на ціну імпортної картоплі», — зазначає Микола Пономаренко.

Вартість насіннєвої картоплі теж росте

Картоплярі сьогодні розкуповують насіннєву картоплю по 35 грн/кг, адже Європа не в змозі буде забезпечити Україну посівним матеріалом, оскільки площі там скоротилися і врожай низький. Крім того, закупівельна ціна зростає.

propData.content.image
Микола Пономаренко, віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі, засновник і генеральний директор СТОВ «Десна»

Цього року ми подали заявку до Solana Deutschland GmbH & Co, яка планує завезти достатню кількість насіннєвої картоплі класів С, СЕ, Е. Ще 40 т сорту Беллароза замовили у «Європлант». Таким чином, буде зроблено все можливе для забезпечення українських фермерів якісним посівним матеріалом першої репродукції у 2025 році та в сезонах 2026-2027. Німці нам обіцяли зберегти ціни на насіннєвий матеріал на рівні минулого року. Тобто якщо ціна збережеться, то картопля буде коштувати 57-60 грн/кг, і нас це задовольняє. 

Компанія «Європлант» наразі встановила ціну на насіннєву картоплю в межах €750/т. Зважаючи на логістичні та інші затрати, таке насіння обійдеться фермеру не менше 50 грн/кг. Хоча деякі виробники завозять насіннєву картоплю з Німеччини, й уже сформувалася ціна в межах 63 грн/кг, говорить Микола Пономаренко.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua