Згідно з індикаторами Національної економічної стратегії на період до 2030 року до 3% всіх орних земель в Україні має бути під органічним виробництвом. Тобто потрібно у п’ять разів збільшити площі органічних угідь. Крім того, до 2030 року експорт органічної продукції має збільшитися до $1 млрд.
За словами учасників ринку, збільшити площі органічних угідь можна шляхом передачі державних земель органічним виробникам. Але, крім земельного ресурсу, виробники потребують фінансування від держави та готові користуватися різними програмами підтримки.
Як розповів виконавчий директор ПП «Галекс-Агро» Сергій Леонець під час міжнародної конференції «Органічні зернові та олійні культури: виробництво, переробка та експорт», пільгові кредити, наприклад, «5-7-9%», працюють ефективно. Якщо ліміт для органічних виробництв буде збільшено, то вони користуватимуться програмою кредитування, адже на все коштів не вистачає.
У «Галекс-Агро» дослідили внутрішній ринок, спробували на ньому торгувати, але український споживач не готовий переплачувати. За словами Сергія Леонця, ринок круп в Україні дуже насичений, у торговельних мережах представлено багато виробників, тому бути цікавішим для споживача і конкурентним за ціною дуже складно. Тож компанія орієнтується на експорт, уже мають підписані контракти зі США.
Реалізація органічних зернових: які умови співпраці цікаві для виробників
«Для органічного виробництва характерний максимальний рівень простежуваності, тому спірних ситуацій із нашими партнерами не виникало. Всі органічні виробники намагаються експортувати зерно, а не залишати в Україні, адже місцеві переробні підприємства не можуть забезпечити належні ціни», — зазначає директор ПП «Агроекологія» Гліб Лук'яненко.
За словами Олексія Язикова, в органічному виробництві немає стабільності в постачанні та запитах. Сільгоспвиробнику потрібно дотримуватися сівозміни й протягом 5 років бути впевненим у тому, що продукцію хтось купить, а такої впевненості немає.
«Бажано, щоб ми мали постійний збут. Важливо, скільки ми будемо заробляти на гектарі. У нас план — €1200, тоді ми матимемо змогу нормально розвиватися і просувати органічне виробництво», — говорить фахівець.
Вікторія Полевик, AgroPortal.ua