Біологізація агровиробництва: як перетворити виклики на можливості

15 жовтня 2024, 05:59 255

Світовий ринок біологічних продуктів, який поділяється на дві великі категорії — препарати біоконтролю та біостимулятори — у 2023 році оцінюється в $12,75 млрд. До 2030 року очікується його зростання до $25 млрд. Ймовірно, такий ріст прогнозується у зв’язку з впровадженням вимог Європейського зеленого курсу і можливими відмовами від заборонених у ЄС пестицидів.

Ринок біопрепаратів: тенденції на найближчі роки

У компанії BTU, яка є одним із найбільших виробників біопрепаратів в Україні та експортером цих продуктів на європейський ринок, зазначають, що, за оцінкою провідної аналітичної компанії Dunham Trimmer, категорія біоконтролю (захист від хвороб та шкідників) займає вагому частку на ринку біопродуктів. Прогнозується, що вона виросте до $10 млрд у 2025 році, тоді як сьогодні становить $8 млрд та займає частку до хімічних і синтетичних ЗЗР близько 10% (в Україні — приблизно 3-4%).

propData.content.image
Тетяна Хоменко, комерційна директорка BTU

Ринок біоконтролю займає дуже вагому частку на ринку біопродуктів. Лідером ринку є регіон США/Канада із часткою $2,6 млрд, але найшвидше росте ринок Латинської Америки, який вже обігнав ринок ЄС і зараз становить $1,9 млрд. Зростання ринку ЄС значно сповільнилося через регуляторні складності, які перешкоджають виходу нових продуктів.

За спостереженням BTU, в Україні стрімко зростає застосування препаратів біоконтролю на польових культурах. Тим часом у світі 2021 року найбільша частка використання таких продуктів на просапні та зернові культури становила 13%, тепличні овочі та коноплі — 11%, плодові дерева та горіхи — 21%, овочеві та баштанні — 22%. Найбільш стрімко зростає ринок просапних культур та зернових: очікується, що до 2029 року його частка становитиме 20%.

Щодо категорії біостимуляторів, прогнозується зростання від $4,6 млрд у 2023 році до $7,6 млрд у 2027 році. Також передбачається зростання ринку біодобрив удвічі, з $2 млрд до $4 млрд у 2027 році.

Загальні тенденції на ринку біопрепаратів можна охарактеризувати як здоровий ріст, що перевищує темпи росту традиційних ЗЗР. Про це свідчить поступове насичення ринку біопродуктами, висока зацікавленість споживачів через тренд на сталий розвиток, зростання обізнаності та експертизи інвесторів. Ймовірно, таке зростання прогнозується у зв’язку з впровадженням вимог Європейського зеленого курсу і можливими відмовами від заборонених у ЄС пестицидів. Це є вагомим викликом для аграріїв на найближчі роки, адже необхідно буде застосовувати альтернативні рішення, серед яких інтеграція біологічних засобів захисту в традиційні технології. Застосування біоконтролю, як і будь які зміни, викликають занепокоєння у аграріїв: «Це дорого, це складно….»

За правильного використання біологія може бути дешевшою за хімію

Біологічні препарати сприяють збільшенню біорізноманіття, зменшуючи кількість патогенів, що в недалекій перспективі та за правильного підходу дозволить скорочувати кількість обробок фунгіцидами. Сприяють підвищенню вмісту органічної речовини через оптимізацію процесів розкладу рослинних решток, покращують структуру та фізико-хімічні властивості ґрунту. 

Фахівцями компанії BTU було проаналізовано понад 2300 варіантів досліджень і встановлено, що застосування біотехнологій на різних культурах та за різних способів внесення забезпечує високу ефективність і економічний результат — у середньому понад 10% приросту. Також важливо зауважити, що завдяки біологічним препаратам можна зменшити застосування мінеральних добрив на 30-50%.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua