Експорт «мізків», а не товару. Перші кроки української картоплі на європейський ринок

22 грудня 2024, 06:26 924

Сорти картоплі ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля» взяла на випробування французька насіннєва компанія. Самі бульби постачати заборонено, тому на захід поїдуть рослини у пробірках. Якщо запропоновані сорти підійдуть, то картоплю почнуть розмножувати у Франції, а українській стороні виплачуватимуть роялті.

Про це AgroPortal.ua розповів кандидат економічних наук, заслужений працівник сільського господарства України, керівник ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля» Ігор Шкурко. 

«Українським насіннєвим компаніям заборонено ввозити продукцію до ЄС через відсутність гармонізації законодавства. Зараз французькі колеги випробовують декілька зразків наших бульб, і якщо цей сорт їм підійде, ми зможемо постачати до Європи пробіркові рослини — культура invitro. Це перший етап вирощування насіннєвої картоплі», — говорить керівник підприємства. 

Похибка у декілька мільйонів

За словами Ігоря Шкурка, заборона на українську картоплю в Європі зберігатиметься ще довго. Така ситуація сталася через поширення невірної інформації, що буцімто Україна в змозі виробляти 22 млн т картоплі.

propData.content.image
Ігор Шкурко, керівник ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля»

У такому разі кожен четвертий вагон на залізниці чи кожна четверта фура-зерновоз були б із картоплею. Такого немає. Якщо цього року виростили 3 млн т, то це добре, а в звичайні роки це 5-6 млн т. Виробництво в приватних господарствах суттєво скоротилося. «Гектарників», що садили по гектару картоплі, також немає. Триває війна, чоловіків не вистачає, і така ситуація збережеться наступного року.

Коли Україна звітує про 22 млн т картоплі й посідає четверте місце у світі за її виробництвом, це лякає інших гравців світового ринку, тому і вводяться такі карантинні обмеження, що унеможливлюють ввезення продукції.

Європа працює за квотами

У 2022-23 роках європейські виробники картоплі дуже постраждали від посухи й досі не можуть відновитися. Особливо бракує сортів насіннєвої картоплі, що йдуть на переробку. І хоча цього року врожай був кращим, але по насінню спостерігається дефіцит. 

«Усе розподілено, продають для нових клієнтів насіннєву картоплю лише невеликими партіями, а для старих діють квоти», — зазначає Ігор Шкурко. 

Чипси та фрі — прибуткові сегменти ринку

Європейців цікавлять першочергово сорти, які можна переробити на фрі або чипси. 

«Чернігівеліткартопля» запропонувала французькій компанії чипсовий сорт із фіолетовим кольором м'якоті — Либідь. Вміст сухих речовин цього сорту — від 24 до 26,5%. Фіолетова картопля в країнах ЄС займає лише 1% ринку переробки на чипси. 

«Це незначний обсяг, але в тоннах це можуть бути суттєві показники. Сорту з фіолетовим м'якушем і таким вмістом сухих речовин у них немає. Вони прагнуть урізноманітнити свій асортимент, тому зацікавилися нашою Либіддю», — коментують в українській компанії.

Щоб виробництво чипсів було прибутковим, сировина має містити від 24 до 26% сухих речовин, мінімум 23,5%. Інакше витрати газу будуть невиправданими, адже сушити воду нікому не цікаво. До речі, вміст сухих речовин у столових сортах — від 9 до 17%.

propData.content.image
Ігор Шкурко, керівник ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля»

Насіння столових сортів також маємо, але європейські споживачі віддають перевагу картоплі від місцевих виробників. Мережі працюють зі своїми сортами, митими, фасованими.

Щоб чипси були золотистими

Водночас українська насіннєва компанія планує імпортувати європейські сорти, придатні для переробки на чипси, і випробовувати їх в умовах власного господарства. 

«Це буде не лише сортооновлення, а й сортозаміна, оновлення матеріалу під високу репродукцію. Адже з'являються нові сорти з кращими характеристиками: вони довго зберігаються за низьких температур», — зазначає керівник підприємства.

Важливо, щоб під час зберігання картопля не набирала цукрів. Товарну картоплю утримують за температури 4-6°С, а чипсову — за 7-8°С. Якщо холодніше, в бульбах з'являються редукуючі цукри, що під час смаження карамелізуються, тож чипси виходять коричневими та вибраковуються. Правильно збережена чипсова картопля після смаження повинна мати світлий золотистий колір. 

propData.content.image
Ігор Шкурко, керівник ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля»

Селекція чипсових сортів — це перспективний напрям ще на довгий час. Адже європейці споживають дуже багато фрі та чипсів.

Чернігівська компанія також пропонувала для виробництва крохмалю, зокрема, новий сорт Міраж, що має максимальні показники крохмалистості — 22% і вище. 

«На Волині у ФГ «Еко-тур» сорт Міраж давав 83 т/га і посів друге місце серед 65 сортів картоплі української та зарубіжної селекції. Якщо порахувати вихід крохмалю з гектара — це, ймовірно, буде світовий рекорд. Проте французи відповіли, що ця ніша ненадійна, і на продажі сортів на крохмаль особливо не заробиш», — додає експерт.

Співпраця з європейськими партнерами потребує довгої роботи, це займе не один рік. 

«Ми вже зробили перший крок. Якщо все вийде, то це буде виробництво за ліцензійними угодами зі сплатою авторських прав — роялті. Це буде експорт «мізків», а не товару», — підсумував Ігор Шкурко. 


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua