Оптичне сортування та механізація: світові тренди картоплярства

03 грудня 2024, 06:50 381

Нещодавно у Бельгії відбулася виставка INTER’POM 2024 з вирощування, зберігання та переробки картоплі. Українські виробники обирали нову техніку та знайомилися зі світовим досвідом.

«Подібно до ганноверської Agritechnica, у рослинництві та тваринництві INTER’POM є ключовим заходом для світового картоплярства. Шість павільйонів, присвячених механізації, насінню, сортуванню, зберіганню — цьогорічна виставка чи не найбільша серед усіх, що відвідував за весь період моєї професійної діяльності. Якщо Нідерланди лідирують у насінництві, то на вирощуванні товарної картоплі, особливо для фрі та чипсів, найбільше знаються в Бельгії», — розповів AgroPortal.ua керівник ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля» Ігор Шкурко. 

Картопля під прицілом камер

Особливу увагу відвідувачів INTER’POM привертали оптичні сортувальні лінії. 

propData.content.image
Ігор Шкурко, керівник ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля»

Великі компанії, що закуповують картоплю, встановлюють на лінії оптичні сортувальні пристрої. Ціна стартує від 250 тис. євро. Їх почали продавати декілька років тому. Цього року оптичне обладнання на виставці представляли вже декілька компаній, але на вартість це не вплинуло.

Сортувальний прилад розпізнає бульби за допомогою численних камер. Картопля на роликах крутиться і обертається, а камери зчитують із кожної бульби інформацію про якість. Виявлення дефектів можливе навіть якщо картопля брудна. Також відбираються бульби, що позеленіли. Такі оптичні лінії можуть перебрати до 100 т продукції на годину. 

Лагідна посадка

До сховищ, що завжди були обмежувальним фактором у картоплярстві, додався ще й тотальний брак робочих рук. Його відчувають не лише в Україні, а й у Європі загалом, тому новинки в механізації є пріоритетом галузі.

На виставці Ігор Шкурко законтрактував чотирирядну швидкісну картоплесаджалку з внесенням протруйників та добрив, ремінного типу. Виробник — французька компанія AGRONOMIC. 

Першу ремінну дворядну саджалку в «Чернігівеліткартопля» придбали 2020 року для наукових дослідів, до того чотири роки вивчали пропозицію на ринку.  

propData.content.image
Ігор Шкурко, керівник ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля»

Замовлена чотирирядна саджалка дозволяє садити бульби видовженої форми. Натомість в апараті елеваторного типу це потребувало б заміни ложечок. У даному випадку ложечок немає взагалі, висадка йде швидко і точно. Можна садити бульби довжиною до 15 см. Це зручно, якщо висока репродукція картоплі, й немає можливості нарізати її. Що більша картопля, то кращий врожай. Американці 95% садять великою картоплею, розрізаною навпіл. Японці взагалі ріжуть бульби на чотири частини.

Ремінна саджалка має більшу швидкість порівняно з класичним апаратом, тож дозволяє швидше закрити посадку. До того ж вона може садити пророщену картоплю без відбиття ростків.

«У господарстві є також саджалка відомої німецької фірми, і машиною задоволені. Проте, якщо у 2007 році вона коштувала 38 тис. євро, то нині — вже 150 тис. євро. Зважаючи на те, що ціни на картоплю вистрілюють раз на 20 років, така дорога техніка просто не окупиться», — вважає Ігор Шкурко. 

Крім того, виробник законтрактував у компанії AGRONOMIC картоплекопалку, яка дозволяє викладати викопану бульбу не позаду, а на сусіднє міжряддя. Тоді комбайн підбирає не два рядки, а чотири. Такий підхід поширений у Європі. 

Насіннєва картопля за квотами

ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля» реалізує насіннєву картоплю також через інтернет з 2013 року, і кількість замовників постійно збільшується. Цього року, за словами власника компанії, попит на насіннєву картоплю більший, ніж минулі роки, відчувається суттєвий дефіцит якісного насіння. Так, деякі сорти складно знайти навіть у Європі, зокрема сорт Рів'єра, що є одним із найбільш популярних серед населення. Хоча він непридатний для тривалого зберігання, але смакові якості вивели його в лідери серед ранніх сортів. 

«Насіннєвий матеріал сорту Рів'єра у нашому господарстві також повністю розпроданий. У Європі — все законтрактовано. Цього року ми потроху розподілили насіннєву картоплю між старими клієнтами, виділивши кожному певну квоту. Надлишків немає», — додає Ігор Шкурко.

Причина нестачі насіння — в несприятливих погодних умовах цього літа. 

«На Чернігівщині спека тривала з 1 серпня по 20 вересня, картопля була наче в духовці. Температура повітря сягала 35°С, на поверхні ґрунту — 65°С, заміри робили за допомогою дистанційного термометра. Тож картопля просто попеклася. Деякі сорти, особливо іноземні, не вистояли», — розповідає аграрій. 

Крім того, цього року поширена парша і суха гниль. Тож під час закладання на зберігання така картопля потребує догляду та періоду лікування щонайменше протягом місяця. 

«Щоб картопля лежала, вона повинна не лише сформувати шкірку, а й досягти потрібного фізико-хімічного складу. Не можна  закладати картоплю до сховищ одразу після викопування. Тому клієнтам не завжди можемо надіслати замовлений насіннєвий матеріал одразу після викопування, він повинен відлежатися».  

Не варто поспішати купувати наcіннєву картоплю

На тлі браку насіннєвого матеріалу з-за кордону часто завозять товарну картоплю під виглядом насіннєвої. Фахівець не радить купувати її, оскільки є ризик інфікувати землю.

propData.content.image
Ігор Шкурко, керівник ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля»

Не поспішайте купувати те, що надходить з Європи як товарна картопля. Можна завезти такі хвороби, що потім цей ґрунт не буде придатним для картоплі наступні 50 років. Йдеться не лише про нематоду. Це хвороби, що інфікують ґрунт, і простою сівозміною ситуація не покращиться, навіть коли посадите нове здорове насіння на цьому полі.

Вся насіннєва картопля має реалізовуватися з сертифікатами. 

«На базарі іноді продають просто «товарку» з різних країн. Так, за кордоном є насіннєві господарства, але в них усе замовлено та розписано, і аж ніяк не для місцевих базарів», — попереджає експерт. 


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua