Друга польсько-українська міжурядова консультація. На чому зосередяться перемовники

04 квітня 2024, 05:54 1420

Наступна зустріч у такому ж форматі, як відбулася 27 березня в Польщі, очікується в останню декаду квітня. Два міністерства і асоціації з Польщі та України знову сядуть за стіл переговорів.

Про це AgroPortal.ua повідомив заступник міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич.

За словами посадовця, 5 квітня у Вільнюсі (Литва) відбудеться тристороння секторальна зустріч, де, окрім українських та польських представників, братиме участь Міністерство сільського господарства Литви та аграрний комітет Сейму Литовської Республіки. В межах цієї зустрічі обговорюватиметься питання ринку морожених фруктів, зокрема малини, і фруктових концентратів.

«Під час зустрічі у Польщі її учасники домовилися винести на окреме обговорення питання щодо цукру, мороженої малини, фруктових концентратів, щоб асоціації могли між собою погодити параметри експорту та умови співпраці. Думаю, їм вдасться досягти позитивних рішень», — зазначає Маркіян Дмитрасевич.

Щодо зерна, то, за його словами, у результаті переговорів у Польщі сторони наблизилися до компромісного рішення в питанні транзиту.

propData.content.image
Маркіян Дмитрасевич, заступник міністра аграрної політики та продовольства України

З огляду на той прогрес, який відбувся минулого тижня, з оптимізмом ставимося до наступної зустрічі. Про якісь конкретні рішення ми не говоримо. Насамперед учасники зустрічі з України мають пояснити, чому транзит українського зерна не здійснює значного впливу на польський ринок. Потрібно досягти домовленості та дати можливість польському уряду й асоціаціям дійти компромісу з протестувальниками та розблокувати кордони.

Він додав, що необхідний постійний діалог і зустрічі у форматі українського та польського аграрних міністерств з аграрними асоціаціями, щоб фермери могли обговорити між собою всі проблемні питання. Таку позицію підтримують і профільні асоціації.

propData.content.image
Алекс Ліссітса, президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»

Сподіваємося, що такі польсько-українські міжурядові консультації будуть проводитись щомісяця, щоб ми могли з польськими колегами узгоджувати деякі питання і більше спілкуватися один з одним. Ми запросили колег з Польщі приїхати до України та подивитися, в яких умовах ми працюємо. Маємо надію на конструктивний діалог, і якщо не будуть втручатися провокатори та популісти, на фаховому рівні зможемо швидше розібратися в усіх проблемах.

Як розповів Алекс Ліссітса, під час польсько-української зустрічі дискусія була досить довга і серйозна. Ключовими позиціями обговорення були: зерно, олійні, цукор, курятина і яйця, мед, овочі, фрукти, заморожена малина та яблучний концентрат. Але в деяких питаннях не вдалося досягти компромісу, оскільки заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак влаштував шоу та фактично заблокував перемовини.

«Тема зерна, яке сьогодні є основним питанням для українських аграріїв, обговорювалася під час зустрічі протягом трьох годин, і фактично вже було напрацьоване рішення, але, на жаль, вся спільна робота двох сторін була заблокована Міхалом Колодзейчаком. Рішення полягало в тому, що контракти, які були підписані українськими або іноземними компаніями, які працюють в Україні з контрагентами в Європі щодо транзиту через Польщу, мають бути виконані. Там йшлося про невеликі обсяги, проте рішення так і не було прийняте. Тому сьогодні складно сказати, чи буде послаблення блокади на польському кордоні», — зазначає Алекс Ліссітса.

Щодо можливості швидкого розблокування польського кордону заступник міністра аграрної політики та продовольства зауважив, що протести в тому чи іншому вигляді — транспортні чи зернові — спостерігаються вже тривалий час.

«Я думаю, що зараз ми проходимо інтеграційний шлях українського агросектору в європейський. Зрозуміло, що це найбільше тривожить сусідні країни. Вважаю, що на секторальному підґрунті — як-от малина, сокові концентрати, цукор, транзит зерна — протести будуть виникати й надалі. Ми оцінюємо це як нормальний процес. Але хотілося б, аби дійсно цей процес був здоровим, і не виникало питань, які виходять за межі аграрної сфери, як-от блокування кордону та зупинка аграрного експорту, оскільки це вже питання безпеки, а не лише торгівлі», — говорить Маркіян Дмитрасевич.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua