Коли підприємство «ВОЛ-НАТ» відправляло перші партії волоського горіха на експорт до країн ЄС, там не могли повірити, що в Україні може вирости такий промисловий сад із продукцією такої високої якості. У 2022 році компанія зібрала рекордний урожай — 260 тонн. Можливо, невелика частина горіха цього року залишиться на внутрішньому ринку.
На Одещині знаходиться єдиний в країні промисловий сад волоського горіха площею понад 90 га. Власник підприємства «ВОЛ-НАТ» Андрій Гук більше року збирав інформацію про сорти, технології вирощування та рішення, які б допомогли створити інноваційний сад відповідно до європейських зразків.
«Цілий рік ми все пропрацьовували, багато їздили по Європі та зрозуміли, що одними з корифеїв горіхівництва є французи. На той момент в Україні вже були внесені в державний реєстр саджанці та дозволені для офіційного ввезення до країни. Ми звернулися до горіхової асоціації Франції та підібрали компанію-постачальника саджанців», — розповідає Андрій Гук.
Так почалася співпраця «ВОЛ-НАТ» із французькою компанією Sébastien Linard, фахівці якої до цього часу консультують та технологічно супроводжують інтенсивний горіховий сад українського підприємства.
Так поступово почали закладати сад — у 2012 році було закладено 12 га, в 2013-му — 20 га, в 2014 році — ще понад 50 га.
«Після такого розширення з’явилася проблема з поливом ділянки в понад 90 га. З ізраїльською компанією було спроєктоване перше в Україні підземне крапельне зрошення для горіхів. Система поливу повністю автоматизована: в саду виставляються прилади контролю вологості, за якими визначається кількість і тривалість поливу», — розповідає Андрій Гук.
Перший урожай підприємство отримало в 2017 році. Повноцінний урожай було зібрано в 2020-му — 125 т, у 2022 році — 260 т.
В саду «ВОЛ-НАТ» уже на початковому етапі плодоношення (п’ятий рік саду) зібрано по 1,43 т сортових горіхів з 1 га, а врожайність у 2022 році склала близько 2,86 т/га. Це наразі рекорд урожайності промислового саду волоського горіха в Україні.
Збір горіха також повністю автоматизований. Ним займається три людини та відповідно три одиниці техніки: шейкер, комбайн та трактор із причепом. До речі, комбайн для збирання горіхів теж поки єдиний в Україні.
Сад промислових масштабів потребує промислового обладнання з сушіння та миття. Тому французькі інженери спроєктували для української компанії цех, який працює з 2018 року. Минулого року підприємство ввело в експлуатацію лінію калібрування волоського горіха.
«Ми декілька років продавали свої горіхи в категорії «мікс» із різним розміром плодів. Але вийшовши на урожайність понад 100 т, збудували лінію з калібрування та сепарації волоського горіха. Це дає додаткову вартість товару», — говорить Андрій Гук.
«Коли ми проєктували цей сад, купували саджанці, обирали сорти — розуміли, що ринок горіхів достатньо вузький. У світі буквально 10 сортів волоського горіха, який продається на всіх ринках. Ми вибрали два таких сорти, тому з реалізацією особливо не було проблем. Єдине, що європейці не вірили, що в Україні може вирости такий сад і така продукція», — згадує Андрій Гук.
AgroPortal.ua за матеріалами «Юг.Today»