Овочі «з’їли» креветок. Як війна змінює плани підприємств

08 квітня 2022, 06:50 5610

Акваферма на Київщині, де раніше вирощували декоративних ставкових риб, водяні рослини та морських креветок, з початком війни змушена була змінити напрям діяльності. Акварезервуари тепер слугують теплицями, де вирощують овочі.

Підприємство ТОВ «Вісмар Аква» має площу 0,5 га, де розміщено багато водойм як відкритих, так і в приміщенні. Окрім цього, в довоєнний час тут на 150 м2 облаштували спеціальну систему для проведення експериментів із вирощування морських креветок ваннамей. Але з початком війни тут стали вирощувати овочі.

propData.content.image
Любомир Гайдамака, генеральний директор ТОВ «Вісмар Аква»

«Це тимчасове рішення, котре ми будемо застосовувати в одній із наших теплиць, де влітку планували вирощувати креветку ваннамей. Це невеличка теплиця, в котрій розміщений бетонний басейн, покритий плівкою. Ми просто злили воду, залишивши все змонтоване обладнання, висадили поки що розсаду, але далі в спеціальні ємності пересадимо молоді рослини, забезпечивши їх автоматичним поливом та відповідним кліматом»

Отож замість креветок на підприємстві вирощуватимуть помідори, огірки, салатну групу, перець. Знайомі фахівці із закритого овочівництва зголосилися безкоштовно надавати проєкту дорадчі послуги. Для організації нового напряму господарство використовує підручні засоби, але проведення крапельного зрошення обійшлося в 8-10 тис. грн. Насіння вдалося знайти, необхідні добрива теж є. Крім того, тут використовуватимуть розроблений препарат зі штаму фотосинтетичних бактерій, який застосовується для вирощування рослин в умовах закритого ґрунту. Раніше його використовували на підприємстві для покращення якості води в штучних водоймах.


Підприємство пішло на такий крок, щоб використати площу теплиці, задіяти членів Гатненської громади, вселити їм віру в те, що Україну обов'язково чекає Перемога.

За словами Любомира Гайдамаки, тепличний бізнес зараз не для заробітку, а радше як хобі. Хоча він сподівається, що на базі отриманого досвіду разом із іншими членам громади згодом організують кооператив, котрий дасть можливість виробляти свіжі овочі, вирощувати птицю на м'ясо, яйця з метою забезпечення комунальних позашкільних та шкільних закладів і членів громади своєю продукцією. 

«Така кооперація може вирішувати багато спільних проблем та значно спростити доступ до свіжої продукції на території громади. Плюс наша Гатненська ТГ межує зі столицею, куди можна буде продавати залишки продукції та заробляти кошти для працівників кооперативу, платити податки до громадського бюджету та реінвестувати кошти в подальше розширення», — розповідає Любомир Гайдамака.

Але після перемоги підприємство обов’язково повернеться до аквакультури. А сьогодні його основна команда, котра складається із трьох інженерів, працює над розробкою проєкту креветкової ферми в ОАЕ. Це дасть можливість компанії залучити валюту в Україну, підтримувати працівників та платити податки.


Для довідки: основний напрям діяльності ТОВ «Вісмар Аква» — це проєктування, будівництво, операційна діяльність та передача управління фермою з вирощування будь-яких об'єктів аквакультури в інтенсивних умовах. 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua