В умовах мінімальної вологи: яку стратегію обрати аграріям?

31 березня 2025, 06:17 912

Ультраранній сортовий соняшник, посіяний на початку травня, можна збирати вже в серпні. Це дає змогу оминути спеку під час цвітіння, наливу зерна та формування врожаю. Головне, щоб на полі не було вовчку, й соняшник був раннім.

Про це AgroPortal.ua розповів директор ТОВ «НВЦ Синельниківський інститут насінництва, агроінновацій та селекції», кандидат с.-г. наук Володимир Середа. 

Оминути спеку

Під ранні сорти соняшнику доцільно виділили 10-15% усіх площ.

«Якщо не підуть дощі, й умови будуть жорсткі, то він дасть кращий результат, аніж пізні гібриди та сорти. На сьогоднішній день запаси вологи в Синельниківському районі Дніпропетровської області — на 1,5-2 т/га соняшнику. Що б ми не робили, як би не підживлювали, без вологи — це максимум, що можна буде отримати. Тоді як сортового соняшнику можна зібрати легко 2 т/га. Загалом його потенціал — 3-3,5 т/га», — зазначає Володимир Середа. 

Завдяки короткому періоду від сходів до цвітіння рослина оминає виснажливу спеку в критичні періоди цвітіння та наливу зерна. 

propData.content.image
Володимир Середа, директор ТОВ «НВЦ Синельниківський інститут насінництва, агроінновацій та селекції»

Ультраранній соняшник уже за 30 днів закриває поле листям. Під час посіву на початку травня отримаємо сходи 10 травня, далі в 20-х числах червня починається цвітіння, коли ще немає жорсткої липневої засухи. Найбільш критичний період для соняшнику — це 2-3 тижні до цвітіння і 2-3 — після. Цей період можемо пройти без спеки. А коли в серпні вона почнеться, зерно вже сформується і буде достигати, досушуватися, а не згорати.

Збирати такий соняшник можна у серпні, що розширює час для осінньої посівної та надає максимальні умови для озимих культур.

Два врожаї на рік

Крім того, Володимир Середа досліджує можливість отримання двох урожаїв за сезон. Першим сіється ранній ячмінь, а потім — ультраранній соняшник. Минулого року посуха завадила отримати другий урожай за такою схемою, але загалом це хороша диверсифікація. 

propData.content.image
Володимир Середа, директор ТОВ «НВЦ Синельниківський інститут насінництва, агроінновацій та селекції»

Погода — вирішальний фактор для посівів двох культур. Господарства отримували до 2 т соняшнику, якщо друга половина літа була з дощем. Загалом 12-15 ц можна отримати. Ячмінь стартує рано. Минулого року він був готовий до збирання 13 червня, але збирали 19-го. Потім у 20-х числах червня сіємо ранній соняшник, і він встигає дати врожай. Якщо ж з урожаєм соняшнику не складається, його можна використати як сидерат. Соняшник виростає 1,3-1,6 м і формує гарну масу, його дискують, заорюють — це жива зелена органіка для ґрунту.

Дині між соняшниками 

Минулий сезон був несприятливий для сої, тому на цьогорічну сівозміну в ТОВ «НВЦ Синельниківський інститут насінництва, агроінновацій та селекції» заплановані соняшник і кукурудза, а також озимі ячмінь і пшениця, без бобових. 

«У нашому регіоні зазвичай сіють саме горох, рідше — сою, адже культура специфічна. Бобові потрібні для сівозміни. До того ж нут, сою і горох особливо добре сіяти після соняшнику під Євролайтінг, це нівелює негативний вплив препарату», — пояснює Володимир Середа.

propData.content.image
Володимир Середа, директор ТОВ «НВЦ Синельниківський інститут насінництва, агроінновацій та селекції»

Як і торік, я буду вирощувати кавуни та дині, але в меншому обсязі. Баштанні будуть об'єднані з селекційними посівами соняшнику, що сіється дуже рідко, з широким міжряддям 1,4 м. Між рядами буде посіяна диня — це такий експеримент. І навіть якщо диня не вийде, вона залишатиметься на полі як сидерат. Мені подобаються бінарні посіви, де друга культура може виступити і сидератом, і дати товарну продукцію.

Кукурудза чи сорго

«Ярих культур у регіоні сіють мало, основна ставка на озимі, вони зараз знаходяться у хорошому стані. Супроводжуємо проєкт із озимим ячменем, який спеціально не підживлюють, оскільки пізніше можуть бути заморозки. В нашому районі озимий ячмінь часто страждає саме весною, коли вже розкущився, тому зумисно не підживлюємо рано. Проводячи консультації господарств, спостерігав поля з дефіцитом вологи на озимій пшениці — рослини кволі, оскільки дощів не було з осені, розвиток сходів затримався, але ситуація може покращитися, якщо все ж підуть весняні дощі. Брак вологи більше впливатиме на ярі культури», — додає науковець.

На думку Володимира Середи, сіяти ярі раніше рекомендованих термінів, як це часто роблять із метою використання вологи, слід обережно. Оптимальним є посів у декілька строків. За ранніх посівів рослини можуть довше стартувати, це сприяє розвитку хвороб. 

propData.content.image
Володимир Середа, директор ТОВ «НВЦ Синельниківський інститут насінництва, агроінновацій та селекції»

Кукурудзу можна частково замінити сорго, але починати варто з невеликих площ і вивчення особливостей культури. Кукурудза та сорго — сестринські культури, але спочатку все ж таки варто сіяти кукурудзу і надати їй кращих попередників для розкриття потенціалу. Сорго ж, навпаки, сіємо пізніше та використовуємо як фітосанітарну культуру в сівозміні. Тому попередником є соняшник, на якому були проблеми з бур’янами. Сорго можна сіяти на початку травня, але перед цим треба поборотися з амброзією, лободою, іншими дводольними бур'янами та падалицею соняшнику, тому зазвичай робимо відтягування посіву. Сорго є пластичним, тому більш пізні строки посіву не дуже впливають на його розвиток.

Науковець зазначає, що вибір культур великий, до посушливих умов можна пристосуватися. Проте є прогнози, що цьогоріч осінь буде дощовою, тоді виникнуть проблеми з досушуванням продукції.


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua