Ультраранній сортовий соняшник, посіяний на початку травня, можна збирати вже в серпні. Це дає змогу оминути спеку під час цвітіння, наливу зерна та формування врожаю. Головне, щоб на полі не було вовчку, й соняшник був раннім.
Про це AgroPortal.ua розповів директор ТОВ «НВЦ Синельниківський інститут насінництва, агроінновацій та селекції», кандидат с.-г. наук Володимир Середа.
Оминути спеку
Під ранні сорти соняшнику доцільно виділили 10-15% усіх площ.
«Якщо не підуть дощі, й умови будуть жорсткі, то він дасть кращий результат, аніж пізні гібриди та сорти. На сьогоднішній день запаси вологи в Синельниківському районі Дніпропетровської області — на 1,5-2 т/га соняшнику. Що б ми не робили, як би не підживлювали, без вологи — це максимум, що можна буде отримати. Тоді як сортового соняшнику можна зібрати легко 2 т/га. Загалом його потенціал — 3-3,5 т/га», — зазначає Володимир Середа.
Завдяки короткому періоду від сходів до цвітіння рослина оминає виснажливу спеку в критичні періоди цвітіння та наливу зерна.
Дині між соняшниками
Минулий сезон був несприятливий для сої, тому на цьогорічну сівозміну в ТОВ «НВЦ Синельниківський інститут насінництва, агроінновацій та селекції» заплановані соняшник і кукурудза, а також озимі ячмінь і пшениця, без бобових.
«У нашому регіоні зазвичай сіють саме горох, рідше — сою, адже культура специфічна. Бобові потрібні для сівозміни. До того ж нут, сою і горох особливо добре сіяти після соняшнику під Євролайтінг, це нівелює негативний вплив препарату», — пояснює Володимир Середа.
Кукурудза чи сорго
«Ярих культур у регіоні сіють мало, основна ставка на озимі, вони зараз знаходяться у хорошому стані. Супроводжуємо проєкт із озимим ячменем, який спеціально не підживлюють, оскільки пізніше можуть бути заморозки. В нашому районі озимий ячмінь часто страждає саме весною, коли вже розкущився, тому зумисно не підживлюємо рано. Проводячи консультації господарств, спостерігав поля з дефіцитом вологи на озимій пшениці — рослини кволі, оскільки дощів не було з осені, розвиток сходів затримався, але ситуація може покращитися, якщо все ж підуть весняні дощі. Брак вологи більше впливатиме на ярі культури», — додає науковець.
На думку Володимира Середи, сіяти ярі раніше рекомендованих термінів, як це часто роблять із метою використання вологи, слід обережно. Оптимальним є посів у декілька строків. За ранніх посівів рослини можуть довше стартувати, це сприяє розвитку хвороб.