Цього сезону ми отримали врожай на 30-40% менший через посуху, але ціни все перекрили. До посівної вже все закупили. Зараз готуємо техніку до виходу в поле. Якщо погода буде такою ж теплою, то, думаю, це буде на початку квітня.
Впровадження точного землеробства часто залишається привілеєм великих господарств, адже малим фермерам це не по кишені. Проте знаходяться сміливці, які ризикують і розуміють, що варто один раз інвестувати, щоб у майбутньому отримувати стабільні результати.
Одним із таких є фермер з Полтавщини Юрій Таран, який у 2010 році забрав свої паї та вирішив на них самостійно господарювати. Сьогодні вони вдвох із сином Арсеном обробляють 200 га землі, на яких вирощують соняшник, сою, кукурудзу та пшеницю. Також надають послуги з вантажних перевезень.
Цього сезону ми отримали врожай на 30-40% менший через посуху, але ціни все перекрили. До посівної вже все закупили. Зараз готуємо техніку до виходу в поле. Якщо погода буде такою ж теплою, то, думаю, це буде на початку квітня.
Основною проблемою фермерів була неефективність обприскування через нерівний рельєф полів, що призводило до:
Ця ситуація вимагала впровадження інновацій, таких як система автоматичного відключення секцій, щоб оптимізувати процес обприскування.
Для переобладнання техніки під таку систему встановили GPS-навігацію, яка є основним «мозком» управління. Вона визначає місце розташування обприскувача та фіксує зони обробки. У систему вводяться дані про норму внесення, а спеціальний контролер регулює клапани, відкриваючи або закриваючи їх, щоб забезпечити точну дозу. Якщо норма перевищується, контролер автоматично знижує тиск, оптимізуючи подачу. Крім того, система GPS записує координати оброблених ділянок, запобігаючи повторному поливу в цих місцях.
Для нас це рішення було одним із найдорожчих за весь час нашої роботи, але ми прагнемо оптимізувати діяльність господарства, оскільки працюємо лише вдвох із батьком. Людей зараз важко знайти.
Новаторство сім’ї Таранів високо оцінили члени Експертної ради Всеукраїнського конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН», організатором якого було онлайн-видання AgroPortal.ua за підтримки Програми USAID АГРО. Полтавчани отримали головний приз конкурсу — 100 тис. грн на подальший розвиток.
За грантові кошти фермери хочуть придбати автопілот до системи автоматичного відключення секцій.
Цього року ми вже провели аналіз ґрунту й оформили підписку на моніторинг вегетації культур за NDVI. Також плануємо модернізувати сівалку, щоб впровадити автоматичне відключення секцій і уникнути пересівів чи недосівів. Хоч ми і невелике господарство, але впевнено рухаємося в напрямку точного землеробства.
Для довідки: організатор Всеукраїнського конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» — AgroPortal.ua. Конкурс відбувся за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
Іванна Панасюк, AgroPortal.ua