Сьогодні, 23 січня 2025 року, у межах USAID Agro Finance Summit відбулося нагородження переможця та фіналістів Всеукраїнського конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН», організатором якого є онлайн-видання AgroPortal.ua за підтримки Програми USAID АГРО.
Організатори зазначають, що основною метою конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» було сприяння популяризації ефективних інноваційних рішень, які вже реалізовані в господарствах площею до 5000 га.
«У межах конкурсу ми отримали понад 120 заявок від агровиробників з усієї України. Найбільша кількість надійшла до категорії «Відповіді на кліматичні виклики». Основний акцент виробників у цій категорії зроблено на впровадженні технологій No-till і Strip-till, що свідчить про зростання інтересу до ощадливого землеробства серед українських фермерів», — зазначають в онлайн-виданні AgroPortal.ua.
За умовами конкурсу з 30 відібраних претендентів дев'ятьох фіналістів обрала Експертна рада, а десятого було визначено шляхом онлайн-голосування.
Господарство займається бджільництвом та вирощуванням медоносних культур. Леонід Єгошин впроваджує на своїх полях дуже цікаве рішення — бінарні посіви соняшнику з еспарцетом. Такий підхід дозволяє отримувати врожай не менший, ніж за традиційного способу вирощування. Також на підприємстві відмовилися від внесення азотних добрив, що дозволило суттєво зекономити на витратах по обробітку ґрунту та знизити вуглецевий слід.
Під час окупації правобережної Херсонщини підприємство «УКАН» протягом 8 місяців розграбовувалося та знищувалося окупантами. Було розкрадено понад 90% сільськогосподарської техніки. Але підприємство відновило свою діяльність і продовжує вирощувати зернові, олійні та бобові культури. Господарство перейшло на технологію нульового обробітку ґрунту і переобладнало свій технічний парк під No-till. Це допомогло зекономити фінансові ресурси на обслуговування техніки, зменшити витрати на пальне та посівний матеріал, а також скоротити трудовитрати на польові операції. Крім того, було забезпечено збереження вологи, що є ключовим фактором для врожаю на півдні України.
Підприємство, окрім вирощування зернових, займається овочівництвом, садівництвом і вирощуванням ягід. Компанія для себе обрала шлях екологічного виробництва і зменшення використання мінеральних добрив на 40%, натомість використовують органічні добрива для позакореневого підживлення. Контролюють вміст гумусу за допомогою аналізу ґрунту, дотримуються вимог щодо застосування ЗЗР і утилізації використаної тари відповідно до Global G.A.P.
Завдяки впровадженню інновацій тут досягли стабільно високих урожаїв, точності обробітку полів і внесення ЗЗР, зменшення витрати пального, добрив і насіння, підвищення ефективності роботи техніки, отримали можливість точно прогнозувати погодні умови, працюють над збереженням якості ґрунту.
Господарство займається вирощуванням органічної ягоди. Тут уже вирішили питання якісного та вчасного поливу, провели крапельне зрошення, ведуть контроль статистики й автоматизації процесів. Але деякі процеси ще потребують автоматизації, над чим і працюють у господарстві, щоб оптимізувати використання води та добрив, знизити витрати й отримувати високоякісну органічну продукцію.
Господарство потрапило до фіналу завдяки перемозі в онлайн-голосуванні.
Підприємство займається виробництвом меду і керованим запиленням. У виробничих процесах — для обліку, аналізу стану бджолосімей, планування та оцінки ефективності бджільницьких робіт — застосовують мобільний додаток BeeWare ApiRP. Крім того, господарство використовує систему зимівлі бджіл у приміщенні з керованим мікрокліматом, а ще освоїли технологію переробки соняшникового меду без нагріву.
Це найбільша в Україні міська підземна вертикальна ферма з вирощування мікрозелені, яка виробляє продукцію під TM Green@Vitamin CityFarm.
Компанія працює над повною автоматизацією процесів, зводячи вплив людського фактора до мінімуму. Зараз на фермі тестують технологію автоматизації на одному зі стелажів.
У найближчих планах — розширення потужності поточної ферми та збільшення продуктивності в 3 рази, до 150 тисяч лотків мікрозелені на місяць. А також відкриття 5-6 подібних ферм у містах-мільйонниках і великих обласних центрах.
Господарство спеціалізується на вирощуванні та переробці органічних нішевих культур. На підприємстві створюють інноваційні продукти здорового харчування, дотримуючись принципу «Не зашкодь». Для цього підібрали культури, які ідеально підходять для переробки на цілісні, «живі» продукти з високою поживною та енергетичною цінністю. Серед них — цілісні пластівці без термообробки та шліфування, цільнозернові крупи й жорнове борошно.
Господарство вирощує горіхи пекан, волоський горіх, фундук і мигдаль. А також здійснює переробку волоського горіха. Підприємство придбало обладнання для переробки шкаралупи на пелети, адже вона має майже таку ж теплотворну здатність під час горіння, як і дубові дрова. Тож господарство перероблятиме 5 т шкаралупи на пелети і вже має на них потенційного клієнта.
За результатами оцінювання Експертної ради переможцем конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» стало господарство підприємця з Полтавщини Юрія Тарана, яке займається вирощуванням зернових, олійних і зернобобових культур. Надмірні витрати та недоотримання запланованої врожайності вимагали впровадження інновацій. І перше, на чому зосередилося підприємство, — оптимізація процесу обприскування. Юрій Таран переконаний, що інновація в сільському господарстві, як-от обприскувач із відключенням секцій, є важливим кроком до підвищення ефективності та економії ресурсів.
Членкиня Експертної ради конкурсу Ольга Трофімцева сьогодні не змогла долучитися до події, але записала для наших конкурсантів відеозвернення та повідомила, що дарує фіналістам та переможцям конкурсу від себе безкоштовну можливість відвідати масштабну подію в сфері агро — AGRO UKRAINE SUMMIT, який відбудеться 6 червня 2025 року в Києві.